Mesto Šamorín - Somorja Város
Menu

40 rokov na pódiu – folklórny súbor Csalló oslavuje veľkolepým galavečerom

10. okt 2017.

Folklórny súbor Csalló založený v roku 1977 oslavuje 40. výročie svojho vzniku veľkolepým galavečerom, na ktorý pozýva všetkých priaznivcov folklóru zo Šamorína a jeho okolia.
Korene súboru siahajú do sedemdesiatich rokov minulého storočia, keď sa v roku 1975 rozhodla pedagogička Mária Czingel pre založenie folklórneho tanečného súboru pri miestnej organizácii Csemadoku. Tento súbor kvôli absencii finančného zabezpečenia čoskoro zanikol, avšak László Czingel a István Valacsay, umeleckí vedúci a sólisti vtedy už zaniknutého tanečného súboru Kis Duna Táncegyüttes už v roku 1977 sa domáhali založenia stáleho tanečného súboru v našom meste. Nábor nových členov sa začal v septembri, súbor debutoval na jar roku 1978. O rok neskôr, v júny 1979 Csalló už vystúpil na Celorepublikovom folklórnom festivale v Želiezovciach; známy choreograf Ervin Varga vtedy napísal o Csalló nasledovné: „Hoci folklórno-umelecký súbor Csalló Népművészeti Együttes zo Šamorína je našim najmladším súborom, je chvályhodné, že sa za tak krátky čas vypracovali medzi špičku”. Po Želiezovciach nasledoval XXVI. Celorepublikový festival ľudového tanca a spevu v Gombaseku, vysielaný aj vtedajšou Československou Televíziou – vrátane vystúpenia Csalló.
Najbližšie roky priniesli množstvo úspechov: v roku 1981, na krajskom kole súťaže folklórnych súborov členom Csalló zatlieskalo približne dvadsaťtisíc divákov, o rok neskôr Csalló obhájil svoje zaradenie do kategórie „C“, v roku 1984 získal zaradenie do kategórie súborov „B“. V nasledujúcom roku mal súbor už 32 vystúpení, s choreografiou „Emberélet forduló” s úspechom vystupovali doma i v zahraničí. Prvé spoločné vystúpenie so súborom Szőttes sa datuje na rok 1987, keď Csalló oslávil 10. výročie svojho založenia; najväčšou odmenou pre tanečníkov a hudobníkov bol búrlivý potlesk vyše 500 divákov po premiére. Súbor prekročil hranice Európy prvýkrát až v roku 1996, keď Šamorínčania zavítali do tureckého mesta Özdere.
Popri pribúdajúcich úspechov aj ďalšie desaťročia súboru boli poznačené tvrdou prácou, striedaním sa vedúcich súborov a výmenou generácií. Dnes v radoch divákov sedia už aj bývalý členovia Csalló a fandia svojim ratolestiam tancujúcim v detskom folklórnom súbore Csali, ktorý sa tohto roku zúčastnil aj prestížneho festivalu na Taiwane. Citujúc Koppánya Kovácsa, bývalého vedúceho Csalló, slovo „súbor” kľudne môžeme nahradiť slovom „rodina”, pretože kolektív je pre svojich členov nevyčerpateľným zdrojom radosti a energie.

Folklórny súbor Csalló oslávi dňa 14. októbra 2017 svoju štyridsiatku v Mestskom kultúrnom stredisku v Šamoríne veľkolepým galavečerom, počas ktorého vystúpia jeho súčasný i bývalý členovia. Podujatie, na ktoré je vstup voľný, sa začína o 18:00 hod.