Mesto Šamorín - Somorja Város
Menu

Zmiešaný zbor Híd oslávi 50. výročie svojho založenia veľkým koncertom, ktorý sa uskutoční dňa 11. júna 2022 v reformovanom kostole v Šamoríne. Na koncerte, ktorý sa začne o 17.00 hod., vystúpi aj zbor pedagógov Bátaszéki Pedagógus Kórus (HU) a komorný orchester Harmonia Classica pod vedením Márty Pajor a Brigitty Hegyi.

Zmiešanému zboru Híd udelila samospráva nášho mesta v tomto roku cenu Pro Urbe. V publikácii vydanej pri príležitosti Dňa mesta sa o súbore dočítate nasledovné:

Zmiešaný zbor Híd – Cena Pro Urbe
Pred takmer päťdesiatimi rokmi skupina nadšených učiteľov verbovala svojich kolegov milujúcich spev – členov bývalého spevokolu pri Csemadoku – a tiež priateľov do nového speváckeho zboru. Tento menší zbor viedol učiteľ József Ágh. V roku 1972 zbor požiadal Lászlóa Pokstallera, učiteľa základnej umeleckej školy, aby prevzal funkciu zbormajstra. Podarilo sa mu vytvoriť zbor, ktorý sa ďalších 28 rokov neustále rozvíjal. On sa rozhodol zvoliť symbolický názov zboru Híd – vychádzajúc z myšlienok Zoltána Fábryho. Slávnostnými vystúpeniami, stretnutiami speváckych zborov a medzinárodnými festivalmi sa zdokonaľoval umelecký prednes zboru, ktorý sa každé štyri roky zúčastňoval na Kodályových dňoch v Galante, kde sa pravidelne umiestňoval v zlatom a striebornom pásme. Zbor mnohokrát zavítal do Maďarska, Sedmohradska, Českej republiky, Rakúska, Holandska, ďalej do miest na Slovensku ako aj do obcí na Žitnom ostrove. Rozšíril sa aj ich repertoár o ľudové piesne, úpravy ľudových piesní, zborové skladby v maďarčine, latinčine, slovenčine, češtine, taliančine, francúzštine, ale aj o chrámové skladby a omše.

V roku 2000, po smrti Lászlóa Pokstallera, prevzala vedenie zboru Anna Hecht. Pokračovala v zdokonaľovaní schopností zboru, rozširovala repertoár a vytvárala nové príležitosti na vystúpenie. Náhla choroba ju však po 17 rokoch prinútila  rozlúčiť sa so zborom navždy. Zboristi sa však nevzdávali! S podporou predsedu miestnej organizácie Csemadoku, Pétera Nagya, sa im  podarilo prekonať túto druhú veľkú stratu. Pri pokračovaní poskytli profesionálnu pomoc Zita Szegedi, hudobná pedagogička a Gloria Braunsteiner, bratislavská sakrálna hudobníčka. Od septembra 2018 má zbor nového zbormajstra – funkciu zastáva Imre Németh, učiteľ základnej umeleckej školy, spevák a organizátor koncertných cyklov Dni starej hudby Samaria.  Prvé vystúpenia pod jeho vedením dosahovali vysokú úroveň, boli dynamické a úspešné, umelecký vývin zboru je badateľný.

Chrámový zbor Sancta Maria Vás srdečne pozýva na svoj tradičný letný koncert, ktorý sa uskutoční v nedeľu 29. mája 2022, o 16.00 hod. v kostole Nanebovzatia Panny Márie.

Vstupné je dobrovoľné.

Chrámový zbor Sancta Maria nedávno úspešne vystúpil na Medzinárodnom festivale sakrálnej hudby v Šahách, o čom informovalo májové vydanie časopisu Šamorín a okolie.
Nižšie prinášame článok mestských novín.

Medzinárodný festival sakrálnej hudby v Šahách so šamorínskou účasťou

V sobotu 23. apríla sa uskutočnil veľkolepý medzinárodný festival sakrálnej hudby v Šahách. Na podujatí šírilo dobré meno Šamorína Chrámový spevácky zbor Sancta Maria.

Podujatie pripravil zmiešaný zbor Amicorum zo Šiah-Tešmáku, ktorý prednedávnom oslávil piate výročie svojho vzniku. Zahraničným hosťom podujatia bol maďarský Ženský zbor zo Zamárdi. Koncert sa konal v rímskokatolíckom kostole v Šahách, kde zazneli tóny od svetoznámych skladateľov zborového spevu v rôznych jazykoch – latinčine, taliančine, slovenčine, angličtine aj maďarčine. Zbory sa s pripraveným repertoárom zároveň výborne dopĺňali – niekto spieval klasické, náročné zborové piesne, niekto dynamické a rytmické africké náboženské piesne, no nechýbali ani modernejšie spracovania piesní s náboženskou tematikou.

„Po dlhej kovidovej dobe bola pre nás táto udalosť ako balzam na dušu,” vyznala sa nám zbormajsterka šamorínskeho chrámového zboru Sancta Maria Inka Galbáčová. „Takmer dva roky sme nemohli normálne skúšať, no všemožne sme sa snažili pozdvihnúť dušu nielen našu, ale aj šamorínskeho publika. V krátkych prestávkach od opatrení sme vlani zorganizovali náš letný koncert, no v období lockdownu, keď sa konal náš tradičný Trojkráľový koncert, sme spievali síce pred kamerami, ale v prázdnom kostole. Bolo to veľmi nezvyčajné.

Šamorínčania na festivale zožali veľký potlesk a po koncerte sa už družne rozprávali s členmi ostatných zborov.

„Tento festival zároveň vnímame ako šancu nadviazať spoluprácu s inými zbormi a zaspievať si niekedy spoločne aj pred väčším publikom,” verí v pokračovanie spolupráce zbormajsterka.

Podujatie bolo realizované podporou Bethlen Gábor Alap, Kultminor a Mesta Šahy.

  1. júna 2022, o 19.00 hod. sa predstaví na pódiu Mestského kultúrneho strediska v Šamoríne vokálna skupina Fragile s najväčšími hitmi dnes už legendárnej britskej kapely Queen.

Fragile je hudobná formácia zložená z populárnych osobností, známych z rôznych televíznych seriálov, divadelných, muzikálových produkcií či TV šou. Interpretuje známe rock/pop/jazzové hity svetových umelcov. Ich najväčšou prednosťou sú tituly súčasnej populárnej hudby. Hitom svetových autorov a interpretov dávajú svojou kreativitou a hravosťou novú tvár. Ich predstavenia sú plné nielen výbornej hudby, ale aj skvelého humoru, vďaka ktorým publikum zažije neopakovateľný večer plný jedinečnej zábavy.

Fragile tvoria: Braňo Kostka, Soňa Norisová, Jana Golis, Helena Krajčiová, Svetlana Rymarenko, Slavo Košecký, Martin Madej a Jožo Hečko. Produkciu doplní zvuk rockovej kapely v zostave: Martin Valihora, Juraj Griglák, Juraj Zaujec, Michal Bugala, Eugen Vizváry a Roland Kaník.

Vstupenky si už môžete zakúpiť v pokladni MsKS Šamorín alebo online.

Basketbalistky ŠBK Šamorín U15 získali v sezóne 2021/22 strieborné medaily. O ich druhom mieste sa rozhodlo na záverečnom turnaji v Košiciach.

Naše baby najprv zdolali Sereď 81:45 a v semifinále Starú Turú 83:54. Vo finále nestačili na domáce YA Košice (42:74). Trofej si za druhé miesto prebrala Veronika Tátošová, ktorá bola celý rok líderkou družstva. Diana Blahová sa dostala do najlepšej päťky víkendového turnaja. Súčasťou tímu bola aj Linda Tátošová, ktorá musela celú sezónu vynechať pre roztrhnuté väzy v kolene.

Káder ŠBK Šamorín U15 v Košiciach: Emma Luca Németh, Rebeka Kovácsová, Diana Blahová, Karolína Kardošová, Laura Lopuchová, Tamara Tóthová, Gréta Šimlovičová, Karin Méhes, Veronika Tátošová, Linda Tátošová, Anna Líza Kovács, Michaela Bartalosová, Zuzana Štefíková, Sofia Kamenárová. Tréner: Dalibor Hlivák, asistent trénera: Peter Tátoš.

V poslednom kole II. ligy futbalisti ŠTK Šamorín remizovali v Žiline s béčkom MŠK 1:1. Naše mužstvo obsadilo konečné siedme miesto.

Na šance, na počet striel do konštrukcie brány sme vyhrali my. No na góly to skončilo zmierlivo 1:1. Stratili sme dva body. ,,Máme za sebou ťažký duel. Hralo sa v horúčave a navyše na umelej tráve. O osude zápasu sme mali rozhodnúť už v prvom polčase. Nestalo sa tak a v závere domáci vyrovnali. Myslím si, že s konečným siedmym miestom môžeme byť spokojní,“ uviedol náš najlepší strelec Péter Nagy, ktorý celkovo zaznamenal 12 gólov.

Nová sezóna sa začne 16. júla.

Žilina B – ŠTK Šamorín 1:1 (0:1)

Góly: 81.Chyla – 25.Nagy (11 m)

ŽK: Belaník, Aremeyaw – Nagy, Vera, Leginus, Baez

Rozhodoval: Kolofík

ŠTK Šamorín: Trnovský – Vera, Marič-Bjekič, Bahi, Jaroš – Baez (74. Dobranskij), Nagy – Leginus (61. Ferleťák), Szolgai (89. Čunta), Appiah (61. Csóka) – Vrábel (89. Stašík)

Diváci: 141

Samospráva nášho mesta po prvýkrát vyhlásila v rámci projektu Kvitnúci Šamorín súťaž o najkrajšiu predzáhradku a kvitnúci balkón. Cieľom programu je motivovať našich obyvateľov, ako aj inštitúcie a podniky pôsobiace v našom meste, aby vysádzali a pestovali kvety a zelené rastliny na skrášlenie verejných priestranstiev, balkónov a plôch pred rodinnými a bytovými domami.

Do súťaže sa môžete prihlásiť od 15. mája do 31. júla 2022 – v období, keď považujete svoju predzáhradku alebo balkón za najkrajší. Registrovať sa môžete prostredníctvom e-mailu cez som@samorin.sk, telefonicky na čísle 031-590 04 05 alebo cez telefónnu aplikáciu Šamorín, sekcia „Napíšte nám“. Uveďte svoje meno, adresu (v prípade balkónu aj poschodie), kategória, prípadne môžete pridať aj fotografie.

Podmienky účasti
Do súťaže môžete prihlásiť balkóny s kvetmi alebo predzáhradky vytvorené na verejných priestranstvách pred rodinnými domami, bytovými domami, podnikmi alebo inštitúciami.

Hodnotenie a ceny
Predzáhradky a balkóny prihlásené do súťaže vyhodnotí odborná porota, a to na základe vopred neohlásenej návštevy miesta a predložených fotografií.

Porota bude hodnotiť a udeľovať ceny v týchto kategóriách:
I. kategória – Najkrajšia predzáhradka pred rodinným domom
II. kategória – Najkrajšia predzáhradka pred bytovým domom
III. kategória – Najkrajšia predzáhradka pred verejnou inštitúciou alebo podnikateľskou budovou
IV. kategória – Najkrajší kvitnúci balkón

Hlavná cena pre jednotlivé kategórie: poukážka v hodnote 200 €.

Verejné hlasovanie
Obyvatelia mesta sa môžu zapojiť do internetového hlasovania cez facebookovskú stránku Kvitnúci Šamorín. Kto dostane najviac lajkov, získa cenu publika.

Spracovanie osobných údajov
Vyhlasovateľ súťaže (Mesto Šamorín) si vyhradzuje právo na zverejnenie predložených fotografií na webovej stránke mesta a na facebookovej stránke mesta. Prihlásením sa do súťaže účastník poskytuje súhlas k spracovaniu svojich osobných údajov v zmysle zákona č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Referát životného prostredia Mestského úradu Šamorín oznamuje našim obyvateľom, že v sobotu 21. mája 2022 bude z dôvodu konania majstrovstiev sveta v triatlone na území športového strediska x-bionic® sphere a mesta a s tým súvisiacich dopravných obmedzení mestský separačný dvor na Rybárskej ulici zatvorený.

Ďakujeme za pochopenie.

Tradičné Jarné trhy na Hlavnom námestí sa začínajú už dnes, 19. mája 2021 a potrvajú do 21. mája.

Na trhoch si môžete zakúpiť remeselné a  ľudovo-umelecké výrobky, dekorácie, šperky, výrobky z dreva, keramiky, textilu, prútia, kože, skla, včelie produkty, koreniny, jadierka a orechy a mnoho iných spotrebných výrobkov.

Môžete sa občerstviť nápojmi, chutnou cigánskou pečienkou, pečenými rybami, kotlíkovým gulášom, posúchmi, trdelníkmi a mnohými inými voňavými špecialitami. Najmenších určite poteší cukrová vata a pukance.

V piatok 20. mája sa na pódiu pri radnici predstavia:
15.30 – GRANDEES, škola moderného tanca
16.00 – Mládežnícka dychová kapela DHZ Šamorín
16.30 – MR. BUBBLE, bublinová show
17.30 – SIMI DANCE, tanec
18.00 – SIMONA, TV SENZI, koncert
19.30 – FOR YOU, koncert
21.00 – ARIZÓNA, koncert

Zmena programu vyhradená.
Tešíme sa na Vás!

Detský folklórny súbor Csali sa dňa 17. mája 2022 zúčastnil krajského kola Celoštátnej postupovej súťaže detských folklórnych súborov Eniki beniki, kam postúpil so zlatým pásmom z regionálneho kola. Súbor vystúpil choreografiou Zbojnícka rozprávka, ktorá si vyslúžila zlaté pásmo a priamy postup na celoštátne kolo, ktoré sa uskutoční 1.-3. júla v Liptovskom Mikuláši a Východnej.

Odborná porota vyzdvihla technickú a tanečnú zručnosť detí a vysoko kvalitné choreografické stvárnenie. Vyhlasovateľom a odborným garantom súťaže je Národné osvetové centrum v Bratislave.

Foto: Róbert Csicsmann

Základná umelecká škola Štefana Németha-Šamorínskeho minulý týždeň hostila skupinu študentov z fínskeho mestečka Vantaa. Študenti oboch škôl pracovali na spoločnom projekte projekte Europe shapes our lives  – Európa formuje naše životy realizovaného v rámci programu Erasmus +. 12. mája 2022 žiaci našej zušky usporiadali pre hostí veľkolepý koncert, počas ktorého zaznela aj fínska pieseň Ievan polkka.

Dňa 21. a 22. mája 2022 sa v x-bionic® sphere uskutočnia majstrovstvá sveta v strednom triatlone The Championship 2022. Pre zabezpečenie bezpečnosti účastníkov si toto prestížne podujatie vyžiada niekoľko dopravných obmedzení.

V sobotu 21. mája 2022 budú od 9.00 do 13.30 hod. budú uzatvorené ulice:
Gútorská, Rybárska a Dubová zo smeru Hamuliakovo.

Do x-bionic® sphere sa v smere od Hamuliakova dostanete do 8.45 hod. Následne je vstup do rezortu počas celého dňa len cez Čilistovskú ulicu.

V nedeľu 22. mája 2022 od 8.30 hod. do 16.00 hod. budú uzatvorené ulice:
Čilistovská, Senecká, Hviezdna, Mliečňanská a Priechodná ulica, čiastočne i kruhový objazd na ceste I/63 smerom na Báč.

Do x-bionic® sphere sa dostanete cez Čilistovskú ulicu do 8:00 hod. Následne, po 8:00 hod., je vstup do rezortu z Gútorskej, Rybárskej a Dubovej ulice bez obmedzení.
Organizátori podujatia žiadajú, aby ste využívali parkovisko pred x-bionic® aquatic sphere a plochu štrkového parkoviska.

Mapu plánovaných uzávierok ciest a technickú správu prinášame pod našim príspevkom.

Ďakujeme za pochopenie.

Download (PDF, Unknown)

Ilustračný záber: allesnursport.de

Miestny spolok Slovenského Červeného kríža v Šamoríne zahajuje prednášky a praktické ukážky pre laikov o používaní automatického defibrilátora. Zúčastniť sa môže každý, kto má záujem a ochotu pomôcť druhému. Kurzy sa konajú 20. a 24. mája 2022, v čase od 18.00 do 20.00 hod., na prízemí budovy Daňového úradu (Obilná 1128), v miestnosti SČK. Prihlásiť sa môžete u predsedu MO SČK Jozefa Fürdősa na tel. č. 0904-427 646.

Ilustračný záber: trnava.dnes24.sk

Skip to content