Mesto Šamorín - Somorja Város
Menu

Mondj nemet! – kampányt indít a rendőrség az internetes szexuális zsarolás ellen

2017. júl. 24

A nyári szünidő alatt az iskoláskorú gyerekek több időt töltenek a világhálón. Nem egyszer a magánéletükre vonatkozó fotókat, videókat, információkat osztanak meg a közösségi hálókon. Új embereket ismernek meg, virtuális barátságokat kötnek. De barátoknak tekinthetők-e ezek az új ismerősök? És tényleg marad minden a barátság szintjén?
A világháló névtelenséget kínál, a nick (álnév vagy név) mögött bárki rejtőzhet. A profil további adatai sem kell, hogy valósak legyenek. Lehet, hogy a felhasználó a kamu adatokkal akarja megóvni privát szféráját. Amire viszont a rendőrség felhívja a figyelmet: akadnak, akik jogtalan nyereségszerzés, bűncselekmény elkövetése okán adják ki másnak magukat.
A rendőrség, kiváltképp külföldön, egyre gyakrabban találkozik a kiskorúak internetes szexuális zsarolásának eseteivel. Az elkövetők áldozatuktól intim jellegű felvételeket, videókat csalnak ki, majd egyre több ilyet csikarnak ki tőlük, vagy pénzt követelnek azért, hogy ezeket nem teszik nyilvánosan elérhetővé a világhálón. Ha az áldozat nem küld további felvételt vagy pénzt, az elkövetők azzal fenyegetőznek, hogy ezeket megosztják barátaikkal, ismerőseikkel.
Az EURUPOL a jelenségre a „SAY NO!”, azaz „MOND NEMET!” elnevezésű kampánnyal reagál, amelyhez a szlovák rendőrség is csatlakozott. Steven Wilson, az Europol számítástechnikai bűnözés elleni küzdelem európai központjának vezetője elmondta: „A gyerekek egyre inkább online kommunikálnak, kötnek ismeretségeket. Ezt fejlődésük természetes folyamatának kell tekintenünk. Az viszont a mi kollektív felelősségünk, hogy felvilágosítsuk őket a rájuk leselkedő veszélyekről, illetve megvédjük őket. Ha az online-térben törvénytelenség történik, világos megoldást kell felkínálnunk azok bejelentésére, illetve a kiskorúak védelmére vonatkozóan, hogy tudják, ilyen esetekben kire számíthatnak.”

A rendőrség a következőket ajánlja:

  • soha ne fizess a zsarolóknak, jelentsd az esetet a rendőrségen,
  • ha mér elküldted az intim jellegű felvételeket, többet ne küldj, és semmiért se fizess,
  • kérj segítséget – nem vagy egyedül,
  • őrizd meg a levelezés minden részletét, semmit ne törölj,
  • szüntesd meg a zsarolóval folytatott kommunikációt, állítsd le azt,
  • mindent jelents a rendőrségen.

Az alábbi videóban a rendőrség olyan konkrét esetet mutat be, amikor is az egymással online kommunikáló kiskorúak nem sejtik, hogy egy harmadik személy is közéjük férkőzött – amíg zsarolni nem kezdi őket:

https://youtu.be/2TkuuHnQE_U

Forrás: Az Országos Rendőr-kapitányság sajtóközleménye.

Megszakítás