Mesto Šamorín - Somorja Város
Menu

Premiestnenie skateparku do centra mesta vyvoláva otázniky

2017. aug. 30

Trojčlenná delegácia, zastupujúca skejterov, čiže mladých, ktorí jazdia na bajkoch, skejtoch či kolobežkách, navštívila prednedávnom vedenie nášho mesta. Témou debaty vedenej s primátorom Gabrielom Bárdosom a s viceprimátorom Csabom Oroszom bolo premiestnenie skateparku vybudovanej v mestskom parku Pomlé do centra mesta. Okolnosti tejto záležitosti pre nás zhrnul Csaba Orosz.
„V roku 2013 sa nám ozvala istá pani, ktorej syn toho času bol študentom gymnázia v Šamoríne, že škola prostredníctvom súťaže nadobudla všetky panely potrebné na vybudovanie skateparku – povedal. – Železná konštrukcia vtedy už ležala niekoľko rokov na nádvorí školy, takže sme ju prevzali v nie najlepšom stave. Mesto za ňu zaplatilo symbolické jedno euro a kvôli jej obnove sme okamžite nadviazali kontakt s výrobcom. Z rozpočtu mesta na rok 2014 sme vyčlenili sumu na realizáciu skateparku, ktorá mala pokryť náklady vybudovania špeciálneho betónového základu a oplotenia, ako aj ostatné súvisiace výdavky. O realizáciu sme požiadali výrobcu, ktorý disponuje všetkými potrebnými medzinárodnými certifikátmi, ktoré sú potrebné na vykonávanie tejto činnosti. Zastávam názor, že previedol kvalitnú odbornú prácu.”
Vybudovanie skateparku stálo mesto približne 20 tisíc eur. Prečo nebol umiestnený v centre mesta?
„Pravdupovediac sme nad tým ani neuvažovali, že by mal byť situovaný na obývanom území – dodáva viceprimátor. – Niekoľko rodičov by určite privítalo takéto riešenie a fakt, že ich deti vo voľnom čase sa venujú športu a majú ich pritom pod dohľadom, ale na druhej strane by bolo oveľa viac takých, ktorým by vadil ten hluk, ktorý je so skejtom spojený a každodenne by sme riešili ich sťažnosti. Práve vzhľadom na to sme skatepark umiestnili v mestskom parku Pomlé, pri starom futbalovom ihrisku ŠTK Šamorín. Okolo neho sme vybudovali oplotenie, z jednej strany sme namontovali aj ochrannú sieť a bol postavený aj hlinený val. Myslím si, že sme zabezpečili vhodné podmienky, aby sa mládež mohla venovať skejtovaniu.”
Skatepark bol v posledných rokoch opravený trikrát, po tom, čo oplotenie bolo viackrát poškodené (hoci vstup do areálu bol a je zabezpečený cez bránu), ochranná sieť a nádoby na odpad boli podpálené. O upratovanie areálu sa postarala mestská spoločnosť Area Šamorín, s. r. o., hoci to nebolo v jej kompetenciách; túto záležitosť športové kluby spravidla riešia vo vlastnej réžii.
„Nepovažujem za vylúčené premiestnenie skateparku do mesta, na obývané územie – hovorí Csaba Orosz –, tomu však musí predísť prieskum v okruhu obyvateľov lokalít, v ktorých by mohlo byť ihrisko znovu postavené. Ako predseda komisie športu a mládeže mestského zastupiteľstva môžem len povzbudzovať mladých, aby boli aj v tejto záležitosti partnermi samosprávy. Ak sa nájde vhodná lokalita, určite sa nájdu aj finančné prostriedky na premiestnenie skateparku.“
Najúčinnejším spôsobom prevádzkovania a udržiavania skejtového ihriska by bolo založenie oficiálneho športového klubu alebo inej organizácie. Keďže bezprostredne zainteresované osoby sú maloleté alebo mladistvé, angažovať by sa mali aj ich rodičia. Vďaka nim, za podpory samosprávy mesta Šamorín by sa mohol tento šport natrvalo uchytiť v našom meste.

Skip to content