Mesto Šamorín - Somorja Város
Menu

Už zajtra: Festival alikvotných spevov a zvukov v At Homa Gallery

07. sep 2017.

Festival ponúkajúci jedinečný hudobný zážitok odštartuje už zajtra, t. j. 8. septembra 2017 o 19.00 hod. v priestoroch At Home Gallery (budova bývalej synagógy). Koncept festivalu je postavený tak, aby ukázal čo najširšie spektrum spevov, zvukov a rezonancií, od východných hlasových tradícií tzv. hrdelných až po západné polyfonické. V rámci festivalu zavítajú do nášho mesta okrem iných aj Anna Maria Hefele, Michael Ormiston, Candida Valentino a Rami Shaafi.
Organizátor festivalu, Juraj Turtev uviedol: dvojdňový festival je význačný tým, že hudobná verejnosť dostane možnosť sa zoznámiť so špeciálnych fenoménom hudobného sveta – alikvotným spevom a zvukom.
„Verejnosť môže na jednom festivale počuť viacero foriem používania alikvotných spevov a zvukov. Alikvotný spev, vo východných tradíciách hrdelný spev, je taký spôsob spevovej techniky, ktorá ja javí počúvajúcemu ako dva a viac zvukov počúvaných súčasne. Alikvotný spev je teda spievanie, pri ktorom spevák obratne využíva základný tón ››lezúci‹‹ z hrdla a v ústnej dutine k nemu ››vyrobí‹‹ ešte jeden, vyšší tón. Nástroje, ktoré zreteľne generujú alikvóty, majú tú konštrukčnú schopnosť, že okrem základného tónu paralelne produkujú tón a viac navyše – napríklad drumbľa, fujara, didgeridoo, rôzne typy zvoncov, píšťal, tibetské misy a gongy. Alikvotné spevy východných tradícií sú priamo súčasťou ich folklórnych, duchovných a liturgických foriem. V Európe sú výrazné v kresťanských piesňach pastierov zo Sardínie, alikvóty sa vyskytujú v spevoch kmeňových zoskupení v západnej Afrike, u severských Sami, kanadských Inuitov a mnohých ďalších.“
Počas festivalu sa konajú aj prednášky a tvorivé dielne. 9. septembra, v sobotou o 9:00 záujemcovia sa môžu zúčastniť workshopu s Rami Shaafim (At Home Gallery), o 15:00 prednášky Michaela Ormistona na tému Mongolský hrdelný spev (ZUŠ Štefana Németha-Šamorínskeho).