Két nagysikerű koncerttel ünnepelt a Gaudium
A Németh Imre vezette Gaudium régizenei együttes idén ünnepli fennállának 40. évfordulóját. A jubileumot két koncerttel ünnepelte a napokban. Az elsőt vasárnap, június 9-én adta a nagyközönségnek a somorjai református templomban, a másikat pedig ma, június 12-én a Corvin Mátyás Alapiskola és a Madách Imre Gimnázium diákjainak. Mindkettő hatalmas közönségsikert aratott.
Az „Ó, nagy kerek ég – Balassi Bálintra emlékezve” című műsorban a Gaudium tagjai mellett közreműködött Béhr László színművész, Hamar Tímea (ének), Homoki Zsolt (lant) és Falusi János (ütőhangszerek).
A jubileum alkalmából Németh Imrével készített és a Somorja és Vidéke májusi kiadásában megjelent interjút alább adjuk közre.
Jubilál a Gaudium régizene-együttes
Magalakulásának negyvenedik évfordulóját ünnepli a napokban a Gaudium régizene-együttes. Németh Imre barátomat, a zenekar megálmodóját, vezetőjét, szólistáját faggattam az együttesről és az elmúlt negyven évről.
Honnan jött az ötlet, hogy olyan zenekart hozz létre, amely a régi korok zenéjének felelevenítését, ápolását tűzte zászlajára?
Akkoriban a Szlovák Filharmónia énekkarában énekeltem, mellette az Ifjú Szivek szólistája, népdalénekese voltam. De még korábbra, 1976-ra vezethetők vissza az események: Pozsonyban, a Kultúra és Pihenés Parkjában (PKO) lépett fel a budapesti Ex Antiquis együttes, amely Hacki Tamást, a különleges, egyéni technikájáról ismert füttyművészt kísérte. Nagyszerű zenét játszottak, de ami az én szempontomból még fontosabb, hogy tagja volt a csapatnak Czidra Laci is, aki később meghatározta, egyengette zenei pályámat.
Czidra László a Camerata Hungarica csoportban is játszott, ez volt a magyar régizene fellegvára. Vagyis itt kereshető az összefüggés.
Úgy van. A koncert után megkerestem, összeismerkedtünk, és azóta őt mondhatom a mentoromnak. Tőle kaptam a legnagyobb segítséget, szakmai tanácsokat, kottaanyagot… Lacinak tetemes régizenei archívuma volt, és ez jött jól, amikor megalapítottam a Gaudiumot. Az együttes első fellépése Gombaszögön volt 1984-ben. Innen számítom a negyven évet.
Negyven év iszonyúan hosszú idő. Hogy sikerült együtt tartani a csoportot?
1986 és 2001 között az Ifjú Szivek kötelékében működtünk, ezt nevezem az aranykornak. 30-40 koncertünk volt évente. Azt is el kell mondanom, hogy elég gyakori volt a tagcsere az együttesben, olyan is előfordult, hogy egyszerre 12 tagja volt a Gaudiumnak. Hozzávetőleg hatvan zenész és énekes fordult meg az együttesben.
Meg tudod fogalmazni, mi volt az együttes küldetése?
Ez könnyű. Repertoárunk nagy része a 16–18. századi, felvidéki kéziratos forrásokból származik. Ez a főcsapás. A Gaudium fontos küldetésének tekinti a régi korok zenéjének népszerűsítését az ifjúság körében.
Készítsünk mérleget: mi fért bele negyven évbe?
Közel ezer fellépés, ami nagyon nagy szám… Szerepeltünk olyan rangos hazai eseményen is, mint a Pozsonyi Zenei Napok. Sok külföldi hangverseny is belefért, a teljesség igénye nélkül: koncerteztünk Bécsben, Salzburgban, Prágában, Český Krumlovban, Budapesten, Kecskeméten, de eljutottunk Izraelbe és Kanadába is. Ehhez jön nyolc CD, és sok televíziós szereplés. A Szlovák és a Magyar Rádió archívuma is őrzi felvételeinket. Lényegében a csoport munkásságából nőttek ki a régizene-fesztiválok, amelyeket én szerveztem Somorján. Tizenkét ilyen esemény zajlott színvonalas nemzetközi részvétellel.
Külön fejet hajtok az előtt, hogy végig sikeresen menedzselted együttesedet.
A „szives” időkben ez viszonylag könnyű volt, 2001 óta, amikor önállásódott az együttes, már sokkal nehezebb. Persze mecénásokra már a régi időkben is szükség volt. Hálás vagyok néhány barátnak – Pisch Lászlónak, Jávorka Tamásnak, Péntek Istvánnak, Vörös Károlynak, és a főszponzoromnak, Czucz Istvánnak – akik gyakran segítik a munkánkat, létezésünket.
Nagyszabású koncerttel készülsz megünnepelni a jubileumot. Mikor lesz, és mire számíthat a közönség?
Mivel ebben az évben ünnepeljük Balassi Bálint születésének 470., és halálának 430. évfordulóját, rá emlékezük a dalokkal, a versekkel és a korabeli hangszeres és vokális zenével. Az első koncert június 9-én 16 órakor lesz a somorjai református templomban, a második hangversenyen június 12-én 10 órakor is a templomban játszunk, a somorjai Madách Imre gimnázium és a Corvin Mátyás alapiskola tanulóinak. A hangversenyt Somorja önkormányzata és fő szponzorom, a CZ Slovákia a.s. támogatja.
Szerző: Strieženec Alex