Baromfitartók figyelmébe – támad a madárinfluenza
2024. november 11-én hattyúk tetemeire találtak a csölösztői szivárgócsatorna partján. A bejelentést követően a Dunaszerdahelyi Regionális Állategészségügyi és Élelmiszerügyi Hatóság (RVPS Dunajská Streda) ellenőrei helyszíni vizsgálatot végeztek és mintákat vettek. Azokat a Zólyomi Állategészségügyi Intézet laboratóriumába küldték, amely november 13-án megerősítette, hogy a vizsgált mintákban megtalálható a H5N1 altípusú madárinfluenza-vírus.
Az állategészségügyi hatóság ebből kifolyólag városunk területén elrendelte a baromfi és a háztartásokban nevelt madarak összeírását.
Kérjük lakosainkat, hogy a megbízott számlálóbiztosoknak, akik 2024. november 26-a és 28-a között keresik fel a háztartásokat, adják meg a szárnyasok pontos számát.
A betegséget megelőzendő elsősorban arra kell vigyázni, hogy a házi szárnyasok ne kerüljenek kontaktusba a vadon élő madarakkal. Ennek érdekében az ivóvizüket és a tápot is olyan helyre javasoljuk kihelyezni, ahol a vadon élő madarak nem férhetnek hozzá.
Az állategészségügyi felügyelet egyben megtiltja a baromfi és a háztartásokban nevelt madarak csoportosítását, értékesítését, illetve a kiállításokat is. Áthelyezésükről – ez a belőlük készült termékekre is vonatkozik – előre kell értesíteni a hatóságot.
A rendelkezés visszavonásig érvényes.
A madárinfluenzára vonatkozó információk:
A madárinfluenza fertőző vírusos betegség, amely elsősorban madarakat, baromfit, esetenként más állatokat is érinthet, és gyakran a fertőzött egyedek elhullásával végződik. A betegség főbb klinikai tünetei közé tartozik a félénkség elvesztése, az aktivitás, a táplálék- és vízfogyasztás csökkenése, valamint a tojástermelés- és testtömeg-gyarapodás csökkenése. Az érintett egyedek tollazata gyakran borzolt. Gyakoriak a légzőszervi tünetek is, mint a köhögés, a tüsszögés, a rekedtség, a könnyezés, a duzzadt fej és szemhéjak, illetve váladékozás az orrnyílásokból. Ezen kívül előfordulhatnak emésztőrendszeri zavarok, például hasmenés, és idegrendszeri problémák, mint görcsök, mozgászavar vagy a félénkség elvesztése. A tünetek egyesével vagy kombinációban is jelentkezhetnek. A lappangási idő néhány órától akár 7–14 napig is tarthat.
A madárinfluenza beteg vagy elhullott állatokkal történt közvetlen érintkezéssel kerülhet át az emberre. Fertőzést okozhat továbbá a beteg vagy elhullott állatok váladékát tartalmazó por belégzése, valamint a fertőzött felületekkel és tárgyakkal történő érintkezés is. A madárinfluenza-vírus az embernél is kiválthat megbetegedést; a fertőzés kockázata azoknál magasabb, akik házi vagy vadon élő madarakkal érintkeznek.
A Dunaszerdahelyi Regionális Állategészségügyi és Élelmiszerügyi Hatóság az alábbi intézkedéseket hozta:
1. 2024. november 29-ig minden baromfi- és zárt térben tartott madárállomány összeírása Somorja és Gútor területén.
2. A biológiai biztonság fokozása a baromfi és a zárt térben tartott madárállomány esetében, kiváltképp:
a.) fertőtlenítés elvégzése a baromfit és más madarakat tartó helyek bejáratánál és kijáratánál,
b.) a házi madarak közvetlen és közvetett érintkezésének megakadályozása vadon élő madarakkal, különösen vízimadarakkal; amennyiben lehetséges, a madarakat zárt térben kell tartani, a takarmányt és az eszközöket is védett helyen kell tárolni,
c.) az itatáshoz használt víz nem származhat olyan felszíni vízkészletből, amelyhez vadon élő madarak hozzáférhetnek,
d.) kerülni kell azokat a helyeket, ahol vadon élő madarak, különösen vándorló vízimadarak tartózkodnak, hogy csökkentsék a vírus behurcolásának kockázatát,
e.) minden madárinfluenzára utaló tünetet jelenteni kell a Dunaszerdahelyi Regionális Állategészségügyi és Élelmiszerügyi Hatóságnak (tel.: 031/552 4870), különös tekintettel a következőkre:
– takarmány- vagy vízfogyasztás 20%-ot meghaladó csökkenése,
– tojáshozam 5%-ot meghaladó visszaesése, több mint 2 napon át,
– a 3%-ot meghaladó heti elhullási arány,
– bármilyen más klinikai tünet vagy elváltozás, amely madárinfluenzára utalhat.
Illusztrációs felvétel: cas.sk