Mesto Šamorín - Somorja Város
Menu

Városunkban kifogástalan minőségű, fogyasztható a vezetékes ívóvíz

2018. márc. 29

Az internetes hírportálokon a napokban megjelent, a somorjai ivóvíz minőségét taglaló cikkekre reagálva városunk önkormányzata kikérte az illetékes hatóságok, így az SZK Közegészségügyi Hivatalának (Úrad verejného zdravotníctva SR) hivatalos állásfoglalását is, amelynek szöveghű fordítását az alábbiakban közöljük.

„A Somorja lakosainak egyike által publikált, az ALS céggel végeztetett ivóvíz-elemzés jegyzőkönyve által is alátámasztott információval kapcsolatosan az SZK Közegészségügyi Hivatala a következő állásfoglalást teszi közzé:
A beterjesztett elemzés alapján az analízis által összességében 95 növényvédőszer (peszticídum – a ford. megj.) és metabolit került kivizsgálásra, ami 5 anyag jelenlétét igazolta; ezekből 1 növényvédőszernek, 4 pedig metabolitnak minősül.
A jegyzőkönyvből, amelyet 2018. 3. 18-án postai küldeményként az SZK Közegészségügyi Hivatala is kézhez kapott, kitűnik, hogy nem akkreditált, hanem az ügyfél által saját kezűleg kivitelezett mintavételezésről van szó.
Az ivóvízre vonatkozó követelmények (az SZK Egészségügyi Minisztériuma T.t. 247/2017 sz. rendelete) alapján megállapításra került, hogy az értékek nem haladják meg az egyes, vizsgált növényvédőszerek határértékét (0,1 μg/l), sem a vizsgált növényvédőszerek együttes határértékét (0,5 μg/l).
Az analízis több metabolitra is kiterjedt. A 0,1 μg/l-t meghaladó koncentrációt mindössze egy metabolit (kloridazon-deszfenil) esetében mutatta ki, amely nem minősül relevánsnak, azaz amelyre a releváns metabolitoktól eltérően nem vonatkozik a 0,1 μg/l hatérték,.
Ebben az összefüggésben fontos hangsúlyozni, hogy az ivóvíz-szolgáltató azon növényvédőszerek jelenlétére vonatkozóan köteles vizsgálatot végezni, amelyek az adott térségben előfordulhatnak. A kloridazon metabolitjai az SZK földalatti vízkészleteinek hosszú távú monitoringja alapján sem tartoznak a vizsgálatra jelölt növényvédőszer-metabolitok közé.
Az ALS Slovakia s. r. o. a növényvédőszerek és metabolitok nagyobb mennyiségeinek meghatározására akkreditált laboratórium, a növényvédőszerek jelenlétének kivizsgálására irányuló mintavételezésnek azonban teljesítenie kell bizonyos, műszaki szabványok (mint a mintavételezés módja, a palack típusa, a laboratóriumba történő szállítás ideje és módja) által meghatározott feltételeket, amelyek garantálják, hogy az eredmények relevánsnak minősüljenek.
Az SZK Közegészségügyi Hivatala az ügyben kommunikált a vízművekkel és a dunaszerdahelyi székhelyű Regionális Közegészségügyi Hivatallal is.
Tekintettel a fenti megállapításokra, ezen eredmények nem teszik indokolttá külön intézkedések foganatosítását a lakosság egészségének megóvása okán.
Ugyanakkor felhívjuk a figyelmet arra, hogy az elemzésnek alávetett minta eredetét nem garantáló laboratóriumi eredmények alapján nem lehet a közegészség védelmére irányuló intézkedéseket foganatosítani (ilyen pl. az ivóvíz fogyasztásának tilalma vagy korlátozása).
A növényvédőszerek előfordulását a térségben a közegészségügyi hatóságok továbbra is monitorozzák.”

Forrás: az SZK Közegészségügyi Hivatalának sajtóosztálya

Megszakítás