A tűzoltóság mindennapjait is felülírta a koronavírus-járvány
Nincs olyan területe az életünknek, amelynek megszokott rendjét fel ne borította volna a március elején Szlovákiába is begyűrűzött koronavírus-járvány. Érvényes ez a tűzoltókra is, akiknek minden helyzetben helyt kell állniuk. Ürge Lajossal, a Somorjai Önkéntes Tűzoltó Testület parancsnokával és Kocsis Sándorral, a testület elnökével arról beszélgettünk, hogyan működik most a testület.
Milyen megszorító intézkedésekkel kellett szembenézniük a járvány kitörését követően?
Kocsis S.: Az életbe lépett előírásokkal összhangban megszüntettük az önkéntes tűzoltók iskolázását, amely nálunk a téli időszakban péntek esténként zajlott, felfüggesztettük a tűzoltózenekar próbáit, a diákzenekart is beleértve; mindezt azért, hogy amennyire lehet, csökkentsük a fertőzés veszélyét az állomány körében.
Vannak azért bevetéseik?
Ürge L: Persze, bár a számuk elenyészően kisebb, mint például tavaly. Kénytelenek vagyunk úgymond takarékos üzemmódban működni, hogy fenntartsuk a tűzoltóság ütőképességét, és a város ne maradjon védtelenül abban az esetben sem, ha a tűzoltók a bevetés során fertőzött vagy karanténban levő személlyel kerülnének kapcsolatba.
Milyen forgatókönyv lépne életbe, ha ez megtörténne?
Ürge L.: Ilyen esetben a tűzoltókat több napos karanténba helyeznék, a használt technikát pedig kivonnák a hadrendből. Hozzáteszem: Somorján van elég tűzoltónk és technikánk is, hogy az ilyen helyzetet átvészeljük. Rosszabb lenne, ha a tűzoltók csak néhány óra elteltével tudnák meg, hogy fertőzött személlyel kerültek kapcsolatba. Akkor a tűzoltó-állomás és a technika egésze karanténba kerülne, ahogy ez a csehországi Mariánske Lázně-ban és más városokban is megtörtént.
Meg lehet előzni az ilyen helyzetet?
Kocsis S.: Igen. Éppen a hasonló esetekből tanulva gyorsítottuk fel az új, dupla garázsban a kipufogógáz elszívására szolgáló szellőztető rendszer kiépítését, hogy a technika és a felszerelés egy részét át tudjuk ide helyezni. Biztonságot ad az is, hogy bizonyos helyzetekben a Tejfalusi Önkéntes Tűzoltó Testület is bevethető. Az ő felszerelésük külön szertárban van elhelyezve.
A járvány kitörését követő hetekben egyfajta bizonytalanság uralkodott el, mivel az életbe lépett rendelkezések nem voltak elég egyértelműek. Így volt ez a tűzoltóságnál is?
Ürge L.: Nem az én tisztem ezt megítélni. Viszont, hogy némi előnyhöz jussunk, még márciusban felvettük a kapcsolatot az Uherský Brod-i és más morvaországi testületekkel, akiktől mindig időben megtudtuk, milyen biztonsági intézkedések várhatók. Így sikerült például időben beszereznünk a beavatkozó tűzoltók számára a szükséges védőfelszerelést és fertőtlenítőszereket.
Bár a nyüzsgés kisebb, mint „rendesen”, a tűzoltóállomáson az élet nem állt meg. Mivel foglalatoskodnak éppen?
Kocsis S.: Folytatjuk a tűzoltóautók, a gépek és a felszerelés karbantartását, mivel ezt bizonyos intervallumokban el kell végezni, még ha járvány van is. Folyamatban van az udvar felújítása, amelyre pályázat útján sikerült pénzt szereznünk, egy kollégánk pedig a bősi karantén-központban nyújt segítséget, mióta az beindult, az elmúlt napokban pedig segítettünk a központ új pavilonjának berendezésében. Szóval igyekszünk hasznossá tenni magunkat, elsősorban a közösség javára – hiszen ez a dolgunk.