Az ispotály-kápolnával szemközt helyezik el a kitelepítési emlékművet
Mint arról korábban beszámoltunk, mintegy két évvel ezelőtt a Via Nova ICS, a Vest Music & Culture PT, a Somorja Hangja Polgári Társulás, a Csemadok somorjai alapszervezete, illetve a Magyar Polgári Kör gyűjtést szervezett a 70 évvel ezelőtti kitelepítések emlékhelyének létrehozására. A szoborkompozíciót a Dunaszerdahelyen élő Lipcsey György Munkácsy-díjas szobrászművész készítené el, akinek városunkban ez lenne az első alkotása. Jóllehet a szervezők az emlékművet még 2017-ben fel szerették volna avatni, a megfelelő helyszín megtalálása során folyamatosan akadályokba ütköztek. Kezdetben a római katolikus plébániahivatal területén szerették volna elhelyezni az emlékművet, majd a város más pontjai is szóba jöttek, ám a közhálózatok műszakilag szinte lehetetlenné tették a kivitelezést. Megnyugtató megoldás ez év júniusában született.
A vélemények hosszas egyeztetését követően városunk önkormányzata úgy döntött, hogy a szoborcsoport a Fő utca és a Gazda sor találkozásánál, a közelmúltban felújított Szent Damján és Szent Kozma-kápolnával szemközti területen kap helyet.
„Örülök, hogy végre sikerült megegyezni az emlékmű elhelyezését illetően. Bár lett volna jobb helyszín is, a földben húzódó vezetékek miatt az emlékhely ottani elhelyezése szinte megvalósíthatatlan lett volna. Most azon dolgozunk teljes gőzzel, hogy még a 2019-es évben felavassuk a Lipcsey György által megálmodott kompozíciót, méltó módon megemlékezve a 1949-ig tartó felvidéki magyar kálvária hetvenedik évfordulójáról“ – nyilatkozta Méry János önkormányzati képviselő, a somorjai Via Nova Somorja elnöke.
Az emlékmű várhatóan ez év végig kerül a helyére.
Miként országos viszonylatban, úgy Somorja esetében sem tudjuk pontosan, városunk hány lakosát érintették a kitelepítések, a lakosságcsere és a deportálások, illetve hányan hagyták el önként szülőföldjüket, követve családtagjaikat.
Forrás és vizualizáció: felvidek.ma