Barcs – az eltűnt csallóközi folyó nyomában
Nem kis fába vágta a fejszéjét a DunaVit – Dunamenti Tájvédelmi Társulás, amely a mára már eltűnt Barcs folyó felkutatását tűzte ki célul. Törekvésüket siker koronázta, a Mozi teraszán október elején nyílt fotókiállítás légi felvételekből.
Az elfeledett folyó Csukárpaka határában kanyargott, 1896-ban kiadott könyvében Földes Gyula, a Felső-Csallóközi Árvízvédelmi Társulat akkori igazgatója is említést tesz. Az eltűnt folyó nyomainak feltárásával a szervezők arra szerették volna felhívni a figyelmet, hogy milyen mostohán bánt a természettel a csalóközi ember. Számos légifelvétel, nagyméretű fotókollázs és egy speciális térkép is látható volt a kiállításon, amelynek megvalósítását Somorja önkormányzata és Nagyszombat megye is támogatta.
A DunaVit társulást a csallóközi természet megóvása céljából Tóth László építész, Mészáros Csaba természetfotós és Fodor Péter erdész, biológus, tanár hozta létre. Tevékenységük elsősorban a környezettudatos gondolkodás és a turizmus fejlesztésének népszerűsítésére irányul. Szeretnék megtanítani a fiataloknak, hogyan lehet harmóniában élni a természettel. Ezen kívül számos, nagyobb szervezetek által meghirdetett megmozdulásba is bekapcsolódnak; részt vettek például a Körtvélyesi víztározó közepén lévő Madársziget takarításában, amelyet a Bird Life Slovakia szervezett, és csatlakoztak a Pozsonyi Regionális Természetvédelmi Társulás (BROZ) akciójához is.
A DunaVit közösségi oldalán sok új információt oszt meg, folyamatosan igyekszik tájékoztatni az érdeklődőket, ugyanakkor dokumentumfilm forgatását és egy könyv kiadását is tervezi. A társulás várja azok jelentkezését, akik szívesen bekapcsolódnának a terepmunkába. Tagjai hirdetik és vallják: a csallóközi táj a mienk, őseink öröksége, amelyet kötelességünk megőrizni a követő generációk számára. (s)
Fotó: DunaVit PT
Az írás a Somorja és Vidéke 2021. novemberi számában jelent meg.