Biofolyosók létesülnek a város határában
A városi hivatal munkatársainak kezdeményezésére a képviselő-testület környezetvédelmi szakbizottsága tavaly megtárgyalta és támogatta a biodiverzitás növelésére, a várost ölelő kultúrtáj változatosabbá tételére irányuló koncepció megalkotását.
Somorján különösen fontos lenne lépni ez ügyben, hiszen az elmúlt 30 évben sok negatív környezeti behatás érte a tájat. A bősi vízlépcső megépítése miatt városunk területén kiirtottak több mint 1000 hektár erdőt. A lecsökkent talajvízszint és a globális felmelegedés miatt eltűntek a határból a lápos, vizes területek. Eltűnt a mezőgazdasági táj változatossága, óriástáblák, monokultúrák uralják a földeket. Ezek együttesen erősen csökkentették az élővilág változatosságát is.
Előrelépésnek számít az ügyben, hogy a városi hivatal illetékes osztálya 2021. augusztus 16-án tárgyalásokat folytatott a Somorja határában több száz hektárnyi termőterületen gazdálkodó Donau farm Kft. Vezetésével. Ennek eredményeképpen egyezség született arról, hogy 2021 végéig 2,2 kilométer hosszúságban beszántott mezei utakat újítanak meg Bucsuháza, Királyfia valamint Tejfalu határában. Ezenkívül felszabadítanak az eddigi bérlet alól egy nagyjából 10 áras területet Bucsuháza kataszterében, ahol vad – nemesítetlen – gyümölcsfákból álló gyümölcsös jöhet majd létre annak a fakiültetésnek a keretein belül, amely a kerékpárút építésének kompenzációjaként valósul majd meg. A város a továbbiakban azzal is számol, hogy a jövőben európai uniós támogatással és civil aktivisták bevonásával a helyreállítandó mezei utak mentén további faültetéseket valósíthat meg.
A Donau farm kft. nyitottnak mutatkozott a Körtvélyesi tározóban minden évben rendszeresen áttelelő bütykös hattyúk, gémek és kócsagok érdekében olyan gazdálkodást folytatni, ami biztosítja a nagy testű és európai jelentőséggel bíró madarak számára, hogy a tározó melletti tejfalusi szántóföldeken télen zöld táplálékban gazdag, megfelelő körülményeket találjanak; ehhez az kell, hogy egy legalább 50 ha kiterjedésű területen saláta levelű növényzetet találjanak, amihez a repce a legideálisabb választás.
A mezei utak helyreállításán, a faültetéseken és a hattyúk téli védelmén túl mezei virágos rétek – divatos szóval élve: méhlegelők – kialakítása is szóba került, amelynek a részletei a jövőben lesznek pontosítva.