Egy csokor virág nőnapra
Március 8-a van. A nőnapot megúszni próbáló férfiak sokszor hangoztatott érve, hogy ez csak egy kommunizmusból itt felejtett ünnep, ilyeneket nem ünneplünk. Pedig semmi köze a kommunizmushoz. Sokkal régebbre nyúlik vissza, mint gondolnánk.
Minden New Yorkban kezdődött, 1857 március 8-án, amikor mintegy negyvenezer textilipari munkásnő sztrájkolt a férfiakéval egyenlő bérért és a munkaidő csökkentéséért. Ennek emlékére ünnepeljük ezen a napon a nemzetközi nőnapot. Az 1910-ben Koppenhágában megtartott 2. Nemzetközi Szocialista Nőkongresszuson a német Clara Zetkin javasolta, hogy évente rendezzenek világszerte nőnapot. A nemzetközi nőnapot először 1911. március 19-én ünnepelték meg Ausztriában, Dániában, Németországban és Svájcban. A tüntetéseken sok férfi is részt vett, akkoriban még a nők választójogának megszerzéséért szálltak síkra. Finnországban a nők már 1906-tól szavazhattak, de Oroszországban csak 1917-től, Németországban 1919-től, a francia és az olasz nők azonban csak a 2. világháború végétől, a belgák 1958-tól, a svájciak 1971-től, a portugálok 1976-tól, a liechtensteini nők pedig csak 39 éve, 1984-től.
Az ünnep időközben sok helyen elvesztette politikai tartalmát és jelentőségét, és ma már virággal, csokoládéval, apró ajándékokkal ünnepeljük. Mára kicsit megkopott ugyan a fénye, de igenis ünnepeljük meg március 8-án, hogy a nők ma sokkal szabadabb életet élhetnek, mint 150 évvel ezelőtt.