A Dunamente Nemzeti Parkról egyeztettek a városházán
A somorjai városháza ülésterme adott ma, 2023. március 3-án otthont annak az előkészítő egyeztető találkozónak, amelyen Michal Kiča, az SZK Környezetvédelmi Minisztériuma második államtitkára, Michal Deraj, a Dunaszerdahelyi Járási Hivatal elöljárója, Jaromír Šíbl parlamenti képviselő, az SZK Nemzeti Tanácsa földművelésügyi és környezetvédelmi szakbizottságának alelnöke, valamint a Csallóköz mintegy tucatnyi falvának és városának képviselője vett részt.
Az egybegyűlteket Orosz Csaba polgármester üdvözölte, majd Michal Kiča államtitkár elmondta: a mai somorjai találkozóval egy olyan tárgyalássorozat veszi kezdetét, amelybe a szaktárca minden, a Dunamenti Nemzeti Park létrehozása által érintett önkormányzatot, civil szervezetet és gazdálkodót be kíván vonni.
A Dunamenti Nemzeti Parkot 2024. március 31-ig hozzák létre. Területe a ma bemutatott tervek szerint 21 042,9 hektár lesz, és Dévénytől a Burda-hegységig fog terjedni. Területének 40,2 százalékát vízfelület, 36,6 százalékát ártéri erdők, míg a többi részét szántóföldek (4,9%), kertek (0,4%), rétek (5,4%), beépített területek (1,3%) és egyéb területek (11,2%) teszik ki majd.
A nemzeti park létrehozásának előzményeivel és várható hozadékaival a Somorja és Vidéke februári száma foglalkozott, amelynek cikkét az alábbiakban idézzük. A cikkben olvasható, a fent leírtaktól eltérő adatok lapzárta idején, január utolsó napján még nem álltak rendelkezésre.
Nemzeti park létesülne a Duna mentén
Az ország első síkvidéki nemzeti parkját hozná létre az állam a Duna mentén, elsősorban az állam tulajdonában lévő, részben már ma is védettséget élvező területeken, mintegy 18 ezer hektáron. A Dunamente Nemzeti Park – Národný park Podunajsko lenne Szlovákia tizedik ilyen besorolású, fokozottan védett területe.
A Dunamente Nemzeti Park létrehozása egyfajta szabad folytatása volna annak a törekvésnek, amely az európai, kiemelt fontosságú vizes élőhelyek megmentését célozza. Ilyen törekvésnek számít az ausztriai Donau-Auen National Park, illetve a magyarországi Fertő-Hanság Nemzeti Park és a Duna-Ipoly Nemzeti Park létrejötte. Ami a Csallóközben létesítendő nemzeti parkot illeti, nem kérdéses, hogy a Duna egyetlen, úgynevezett szárazföldi deltájának védelme több, mint indokolt.
Az előzetes tervek szerint Szlovákia kormányának 2024. március 30-ig kell nemzeti parkká nyilvánítania azt a területet, amely érinti a Pozsony II, Pozsony IV és Pozsony V járást, továbbá a szenci, a dunaszerdahelyi, a komáromi és az érsekújvári járások területét. Kialakításának költségei 2024 és 2026 között mintegy 580 ezer euróra rúgnának, a költségeket európai forrásokból finanszíroznák.
Lehetőségek és kompenzáció
A szakemberek egybehangzó véleménye szerint jelentős előrelépést hozna, ha megvalósulna a kezdeményezés. 2-3 évtizeddel ezelőtt ugyanis semmiféle védettség nem volt, mostanra viszont már biotópok, madárvédelmi körzetek, védett tájegységek léteznek, és ezek a nemzeti park részei lehetnének, ami legalább részben kompenzálná a bősi vízierőmű megépítésével okozott természetpusztítást, valamint azokat a károkat, amelyeket az érintett községek lakosainak okoztak a megaberuházás során. Ez minden szempontból nagyon előnyös lenne a régiónak, Pozsony környékétől a Csallóközön és Komáromon át Párkányig.
Turizmus, gazdaság, természetvédelem
Elsősorban a törvényi feltételeket kell meghatározni ahhoz, hogy a területet nemzeti parkká nyilváníthassák. Ha ez megvalósul, több turista fog ellátogatni ide, fejlődhet a kézművesipar, a helyi kiskereskedelem, előnyös lenne a kistermelőknek, a háztáji kisgazdaságoknak. Fontos szempont az is, hogy visszaszorulna az egyre inkább elharapózó természetkárosítás.
Bodak Doborgaz és Vajka, a vízerőmű felépítésekor a Csallóköz többi részétől elzárt három falu számára is nagy előnyt jelentene, ha létrejönne a Dunamente Nemzeti Park. A szlovákiai lépés a terület magyarországi részére is jó hatással lehet, a határon átnyúló közös természetvédelem sok előnnyel járna, a közös nemzeti park létesítése természetvédelmi szakmai szempontból jelentős eredményt hozna.
A megye támogatja
Nagyszombat megye önkormányzata támogatja a Dunamente Nemzeti Park létrehozását. Jozef Viskupič megyeelnök kiemelte a terület fontosságát, amely a Dunaszerdahelyi járásban található.
„Támogatjuk az első síksági nemzeti park létrehozását az országban. A megyének ezen a részén különleges az élővilág, főleg ritka vízi madarak és a puhatestűek élnek itt, és számos védett növényfaj élőhelye is ez a terület. Nem utolsósorban az elképzelés hozzájárul az európai jelentőségű csallóközi ivóvízkészletek védelméhez” – jelentette ki a környezetvédelmi minisztériummal közösen tartott januári sajtótájékoztatón.
Védeni a csallóközi ivóvízkészletet
A megyeelnök emlékeztetett, hogy az ivóvízkészletek védelme kiemelten fontos a megye számára. „A kezdeményezés összhangban van a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére és a megye fenntartható fejlődésére vonatkozó tervekkel, ezért remélem, hogy a kormány nemzeti parkká nyilvánítja a területet. Ez újabb lehetőségeket teremtene számunkra az idegenforgalomban és a határon átnyúló együttműködésben magyarországi és ausztriai partnereinkkel” – fogalmazott Viskupič.
Szlovákia területén jelenleg kilenc nemzeti park található, valamennyi a hegyvidékei területeken. A városunk határában létesítendő Dunamente Nemzeti Park így nem csak „üdítő kivételként” hatna, hanem egyfajta kapuként is szolgálna az országba nyugat felől érkező, természeti szépségekre szomjazó látogatók számára. (k)