Emléktáblára írják a holokauszt áldozatainak nevét
Emléktáblát avatnak június 19-én városunkban a holokauszt áldozatainak. Az emlékhely a Fő utca kolostor felőli részén, a régi zeneiskola előtt lesz, ott, ahol Wolf doktor háza áll. A tábla speciális acéllemezből készül, amelybe lézerrel gravírozzák bele az áldozatok nevét és életkorát.
A kezdeményezés célja, hogy minél többen lássák a táblát, és elgondolkodjanak azokon az eseményeken, amelyek a somorjai zsidó közösség eltűnéséhez vezettek.
„Az átadást eredetileg tavaly augusztus végére terveztük, az emléktábla a somorjai zsinagóga elé került volna, de ez az elképzelés végül nem valósult meg. A tervvel foglalkozó munkacsoport kereste a megoldást, több elképzelés is felmerült. Az egyik, hogy a Pozsonyi úton, a körforgalom mellett helyezzük el az emléktáblát, illetve, hogy a régi zeneiskola előtt, ahol régen Wolf doktor háza állt. Az idősebb somorjaiak még emlékeznek rá. Végül ezt a tervet fogadtuk el, mert frekventált helyen van; nem úgy, mint a zsidó temető, amely szintén felmerült lehetséges helyszínként” – tudtuk meg Veres Gábor alpolgármestertől.
A szükséges engedélyeket már beszerezte az önkormányzat. Az emlékhely látványtervét Jávorka Tamás képviselő, építész készítette. 15–20 négyzetméteres területről van szó, amelyet saját világítással szerelnek fel. A táblát egy szentgyörgyi cég készítette el.
„Tájékoztattuk a Dunaszerdahelyi Zsidó Hitközséget arról, hol alakítjuk ki az emlékhelyet. Elöljárói ideálisnak találta a helyszínt” – mondta az alpolgármester.
Tavaly összesen 60 ezer eurós megyei támogatással sikerült felújítani a somorjai zsidó temetőt és a siratóházat, a bet taharát. Mivel a hivatalos átadóünnepség a járvány miatt elmaradt, a munkacsoport úgy döntött, azokat is az emléktáblával együtt adják át június 19-én, annak a tragédiának az emlékére, hogy a második világháború idején május és június hónapban hurcolták el a somorjai zsidókat. A tervek szerint az átadás napján tematikus kiállítás nyílik a siratóházban a zsidó temetési szertartásról. „Erről még egyeztetünk a pozsonyi zsidó kultúra múzeumával, Ján Hevera helytörténésznek is nagyon sok anyaga van. A megemlékezés, a siratóház átadója és a kiállításmegnyitó 14 órától kezdődne a temetőben, majd 16 órától az emléktábla leleplezése következne. Ezután a szlovák és a magyar gimnázium diákjai olvasnak fel részleteket a Somorján született, Amerikában élő írónő, a holokauszt-túlélő Livia Bitton-Jackson könyvéből.
A somorjai zsidó közösség 505 tagját – egész családokat, a csecsemőtől a nagyszülőkig – hurcoltak el a 2. világháborúban. Közülük mindössze harminchatan tértek vissza a koncentrációs táborok poklából. Az áldozatok neve részben somorja anyakönyvében, részben az izraeli Yad Vashem archívumban maradt fenn. A rendelkezésre álló dokumentumokból mintegy 360 nevet sikerült azonosítani. (l)
A somorjai holokauszt-emlékhely vizualizációja, forrás: Jávorka Tamás, ABJ Kft.
Az írás a Somorja és Vidéke 2022/3. számában jelent meg.