Fél év mérlege – interjú Orosz Csaba polgármesterrel
Eredményes fél év van mögöttünk, de sok még a dolgunk
Nyár elején volt fél éve annak, hogy hivatalba lépett Somorja új vezetése. Ez az idő nyilván kevés ahhoz, hogy számottevő sikerekről adhassunk számot, ám számos területen észlelhettünk szembeötlő változásokat az elmúlt fél évben. Az önkormányzat féléves eredményeiről Orosz Csaba polgármestert kérdeztük.
Szeptember eleje van, így kezdjük talán az oktatásüggyel. Mi minden történt az iskoláinkban, óvodáinkban idén?
Az önkormányzat az iskolák és az óvodák fenntartójaként nagy gondot fordít azok korszerűsítésére. A rendszeres javítások mellett idén három kiemelkedő projektet sikerült megvalósítanunk: átadtuk a kibővített Gazdasori óvodát, lecseréltük az Iskolai utcai óvoda teljes tetőzetét, illetve korszerűsítettük a Bél Mátyás Alapiskola elavult konyháját, hogy megfeleljen a kor követelményeinek. E két utóbbi beruházást teljes mértékben önerőből valósítottuk meg.
Nagy volt a sürgés-forgás nyáron a városi művelődési központ háza táján is…
Így van; itt lecserélték a vízvezetékrendszer fő csöveit, ugyanakkor befejezték a szellőztetőrendszer felújításának harmadik szakaszát. Egy szakasz van még hátra, a befejezés a jövő évben várható.
Kapcsolódva a kultúrára: van változás az e téren érdekelt szervezetek támogatásában?
A kulturális szervezetek, csoportok munkáját idén is a tavalyival megegyező nagyságrendben tudja támogatni az önkormányzat, látványosabb változás a város által szervezett rendezvényeket illetően állt be. Idén például már nem két-, hanem háromnapos volt a Pomlé Fesztivál, s a Szent István Napok rendezvénysorozat is gazdagabb műsorral várta a nagyközönséget – köszönhetően a Csemadok somorjai alapszervezetének is.
Sokat ragozott téma a város területén található, műemlék jellegű épületek felújítása. Történt itt előrelépés?
Mindenképp, hiszen folyamatban van az ispotály-kápolna teljes és a sámoti templom részleges felújítása. Ha nem látszik is, sikerült előbbre lépnünk a Korona épületének rekonstrukciója terén, ami az önkormányzaton kívüli, bürokráciai akadályok miatt jó ideje húzódik.
Milyen más, szociális jellegű beruházások valósultak meg a városban?
Megépült az Ambrózia idősotthon új, tizenhat férőhelyes pavilonja, a tél folyamán befejezik a belső munkálatokat, a jövő nyár elején sor kerülhet az átadására. Foglalkozunk a Pomléi úti nyugdíjasklub korszerűsítésének vagy áthelyezésének lehetőségével is, mivel a kapacitása már nem elegendő, felújítását viszont az épület állaga és elhelyezkedése bonyolítja. Ide kívánkozik az is, hogy a szociális helyiségek átépítésével folytatódott a poliklinika épületének felújítása, amelyben idén két új szakrendelő nyílt, elérhetőbbé téve lakosaink számára a szakorvosi ellátást.
Viszonylag gyakran kerül a média fókuszába az utak állapota és a közlekedés biztonsága. Fejlődik Somorja e téren is?
Megítélésem szerint igen. A közlekedés biztonságának növelését szolgálta például a lassítóküszöbök felszerelése és néhány utca egyirányúsítása, a Pozsonyi út felső szakaszán a Kaufland és a Lidl közti útkereszteződés bővítése letérősávokkal, ez év végéig pedig elkészül az a járdaszakasz, amely a Pozsonyi úti Slovnaft töltőállomás és a Kaufland közötti gyalogosforgalmat teszi biztonságosabbá. Új járdaszakasz építésének előkészítése zajlik Királyfia városrészben, Tejfalun rendeztük a Jednota üzlet előtti kereszteződést, befejeződött a Gazdasor felső szakaszának teljes felújítása, amely során új parkolóhelyek és közvilágítás épült, a Mária utcában pedig megkezdődött az úttest felújítása. Ezek a nagyobb projektjeink, a kisebb karbantartási munkák folyamatosan zajlanak. Ugyanakkor megrendeltük az x-bionic® sphere-be vezető terelőutak tervezését, illetve finisel a Csölösztőt a Pomléval összekötő kerékpárút tervdokumentációjának összeállítása. Mindezzel egyidőben kerékpártárolók létesítésének előkészítésével és – egyelőre tanulmányi szinten – a Fő tér rendezésével is foglalkozunk, ezzel kapcsolatban szeretnénk kikérni lakosaink véleményét is.
Az elmúlt hetekben röppent fel a hír, hogy új ifjúsági park létrehozásán is dolgozik az önkormányzat.
Így van, ez a Billa parkolója és a városi könyvtár közti területen épülne meg. Az érintettekkel történt egyeztetések értelmében ennek központjában kapna helyett a gördeszkapálya, ugyanakkor további, a szabadidős-, sport- és kulturális tevékenységet szolgáló létesítmények is ide kerülnének. Mivel zöld területről van szó, jelenleg azon dolgozunk, hogy a lehető legkisebb környezeti beavatkozással meg tudjuk valósítani a tervet.
A sport apropóján kívánkozik ide a kérdés: mennyiben értintett az önkormányzat az STK-stadion gyepének cseréjében?
A költségek mintegy felét a város a város állta, de történtek beruházások a tejfalusi focipályán is. Egyébként érvényes, hogy a városi klubokat, sportegyleteket az önkormányzat idén is a tavalyival megegyező nagyságrendben támogatta, s lényegében nem változtak a dotációk megszerzésének feltételei sem.
A választásokat megelőzően sokat ragozták az önkormányzatok hatékonyságát és átláthatóságát. Tettek lépéseket azért, hogy Somorja e téren is tartani tudja a tempót?
Természetesen. A városi hivatal több osztályán és az intézményeinkben is történtek szervezési változások, amelyek egyfelől a hatékonyság növelését, másfelől meg az ügyintézés egyszerűsítését célozták. Az önkormányzati szakbizottságok felállítása során odafigyeltünk arra, hogy szót kapjanak a fiatal szakemberek, illetve olyan szervezetek képviselőit vontuk be, akik érdemben előbbre tudják mozdítani a munkánkat. Érezhetően javult a város kommunikációja, honlapunkon nem csak hivatalos tartalmakat, hanem híreket is közzéteszünk, tavasztól pedig megújult folyóiratunk, a Somorja és Vidéke, amelyet igyekszünk közérdekű és olvasmányos tartalommal megtölteni.
A teljesség igénye nélkül: melyek azok a projektek, amelyek a felsoroltakon kívül hozzájárultak Somorja élhetőbbé tételéhez?
Nagyon sok ilyen van – új szabadtéri edzőparkot és aszfaltozott multifunkciós sportpályát adtunk át a Duna utcában, ehhez kapcsolódóan tervezés alatt áll az új parkolóhelyek kialakítása, még több virágot ültettünk ki városszerte, mindkét tűzoltószertárunknál átadtunk egy-egy garázst, és még folytathatnám… De fontosnak tartom azt is, hogy az előttünk itt élt somorjaiakra emlékezve, kegyeletből rendbe tettük a tejfalusi zsidó temetőt, amiben nem kis része volt a Csemadok tejfalusi alapszervezetének, illetve egy megyei pályázatnak köszönhetően folyamatban van a somorjai zsidó temető méltóságának visszaállítása.
Végezetül: mennyiben más polgármesternek, mint alpolgármesternek lenni?
Nagyobb felelősséggel jár ez a munka, kiváltképp annak tükrében, hogy – mint azt korábban is megfogalmaztam – minden somorjai jóléte fontos számomra. A cél továbbra is a város élhetőbbé tétele, ahhoz, amit a választási programunkban megfogalmaztunk, következetesen tartjuk magunkat. Az irodám továbbra is nyitva áll mindenki előtt, s jómagam is nyitott vagyok a jobbító ötletek és a kritikák iránt is.
Az interjú a Somorja és Vidéke szeptemberi kiadásában jelent meg.