Az ügyintézés célja
A házasságkötéssel kapcsolatos ügyintézést a házasulók egyikének lakóhelye szerint illetékes anyakönyvi hivatalban kell kezdeni.
A házasságkötéshez szükséges iratokat a házasulók a házasságkötés helye szerint illetékes anyakönyvi hivatalnak vagy a hivatalosan nyilvántartott egyház vagy vallási közösség szervének nyújtják be (a továbbiakban „egyházi szerv“).
Ha a házasságkötés a házasulók egyikének lakóhelye szerint sem illetékes szerv előtt történik, a házasulók valamelyikének lakóhelye szerint illetékes anyakönyvi hivatal átveszi a házasságkötéshez szükséges iratokat, és kiállítja a nem helyileg illetékes szerv előtt történő házasságkötéshez szükséges engedélyt (esküvő delegálása).
Az iratokat és az engedélyt az illetékes anyakönyvi hivatal elküldi annak az anyakönyvi hivatalnak, ahol a házasságkötésre sor kerül.
Ha a házasságkötésre egyházi szerv előtt kerül sor, az illetékes anyakönyvi hivatal az a hely, ahol a házasság megköttetik. A házasulók ott veszik át az előírt nyomtatványt, amelyet kitöltenek, majd az anyakönyvvezető leigazolása után az egyházba eljuttatnak. A házasság megkötése után az egyházi szerv az iratot visszajuttatja az anyakönyvi hivatalba, amely elkészíti a házassági anyakönyvi kivonatot, amelyet az új házasok az anyakönyvi hivatalban vesznek át.
A házasságkötés a házasulók által az illetékes anyakönyvi hivatal vagy egyházi szerv előtt tett egybehangzó házasságkötési nyilatkozattal történik.
Polgári házasságkötés
- Az egybehangzó házasságkötési nyilatkozatot a házasulók a polgármester vagy az ezzel megbízott önkormányzati képviselő előtt teszik anyakönyvvezető jelenlétében, a házasulók valamelyikének lakóhelye szerint illetékes anyakönyvi hivatalban.
- Az 1) pont szerinti anyakönyvi hivatal engedélyezheti a más anyakönyvi hivatal előtt vagy bármely más megfelelő helyen történő házasságkötést.
- Ha a házasulók egyike közvetlen életveszélyben van, a házasság bármely anyakönyvi hivatalban vagy bármely helyen megköthető. Ilyen estben a 2) pont szerinti engedély nem szükséges.
Esketők
- Orosz Csaba polgármester
- Veres Gábor alpolgármester
- Balheim Henrieta önkormányzati képviselő
- Bauer Edit önkormányzati képviselő
- Domsitz Márton önkormányzati képviselő
- Pirk Ilona önkormányzati képviselő
- Varju Péter önkormányzati képviselő
Házasságkötésre kijelölt nap (órák): szombat 15,00 – 18,00
A házasságkötés helyszíne (házasságkötő terem): Németh Šamorínsky István Művészeti Alapiskola
Egyházi házasságkötés
- A házasulók a házasságkötési nyilatkozatot a hivatalosan nyilvántartott egyház vagy vallási közösség lelkésze mint illetékes szerv előtt teszik.
- Az egyházi házasságkötés templomban vagy az egyház vagy vallási közösség belső előírásai által egyházi szertartások vagy vallási cselekmények céljára meghatározott más megfelelő helyen történik.
- Ha a házasulók egyike közvetlen életveszélyben van, a házasság bármely megfelelő helyen megköthető.
- Az esketést végző egyházi szerv köteles a házasságkötés helye szerint illetékes anyakönyvi hivatalnak három munkanapon belül megküldeni a házasságkötésről készült jegyzőkönyvet, amelyben feltünteti a külön előírások szerinti tényeket.
Mire van szükség az ügyintézéshez
A házasodni szándékozó férfi és nő (a továbbiakban „házasulók”) a házasságkötés előtt kitöltik az előírt nyomtatványt (Házasságkötés iránti kérelem); indokolt esetben ezt csak egyikük is megteheti. Egyházi házasságkötés esetében az anyakönyvi hivatal igazolja a kitöltött nyomtatványban szereplő adatokat, és a nyomtatványt a házasulók eljuttatják az illetékes egyházi szervhez.
A házasságkötés iránti kérelmet az előnyomtatásnak megfelelően, érthetően és olvashatóan kell kitölteni. A kérelmet mindkét házasuló aláírja az anyakönyvvezető előtt.
A kérelmet abban az anyakönyvi hivatalban kell benyújtani, ahol a házasságkötésre sor kerül; állami szerv előtt kötendő házasság esetén mindig a házasulók valamelyikének lakóhelye szerint illetékes anyakönyvi hivatalban kell benyújtani.
- Házasságkötés iránti kérelem
- Női családi név nemre utaló szlovák végződés nélküli bejegyzése iránti kérelem
- A házasságkötés helye és ideje
A kérelemhez csatolni kell az alábbi iratokat (ha mindkét házasuló szlovák állampolgár):
A) nőtlen és hajadon házasulók:
– a házasulók születési anyakönyvi kivonata
– érvényes személyi igazolványok (a személyi igazolvány igazolja a szlovák állampolgárságot és a lakóhelyet).
B) özvegy házasulók:
– az A) pontban felsorolt minden okmány, valamint
– az elhalt házastárs halotti anyakönyvi kivonata, vagy jogerős bírósági határozat a halál bizonyítékáról vagy a házastárs holtnak nyilvánításáról.
C) elvált házasulók:
– az A) pontban felsorolt minden okmány, valamint
– a korábbi házasságot felbontó jogerős bírósági határozat.
D) kiskorú házasulók (16-tól 18 éves korig):
– az A) pontban felsorolt minden okmány, valamint
– be kell nyújtani a házasságkötést engedélyező jogerős bírósági határozatot is.
E) külföldi házasulók az alábbi iratokat nyújtják be:
– érvényes útlevél
– az A) esetleg B), C) pontokban felsorolt minden okmány, valamint:
– személyi állapotot és lakóhelyet igazoló okmány – ha ezek az okmányok idegen nyelvűek, csatolni kell azok hiteles fordítását (ez nem érvényes, ha cseh nyelvű okmányokról van szó).
– a fenti okmányokat a házasulók legkésőbb 14 nappal a házasságkötés előtt kötelesek benyújtani az anyakönyvi hivatalnak (a 154/1994. sz. anyakönyvi törvény 28. §-a).
Családi név meghatározása
A házasulók megegyezhetnek, hogy
- egyikük családi neve lesz a közös családi nevük, vagy
- megtartják a házasságkötés előtt viselt családi nevüket, vagy
- egyikük családi neve lesz a közös családi nevük, másikuk megtartja a házasságkötés előtt viselt családi nevét is.
- Ha mindketten megtartják a házasságkötés előtt viselt családi nevüket, nyilatkoznak arról, hogy közös gyermekeik mely családi nevet fogják viselni. Ha a közös családi név mellett egyikük megtartja a házasságkötés előtt viselt családi nevét is, a közös gyermekek a közös családi nevet fogják viselni.
- Ha a menyasszonynak van már ismeretlen apától született gyermeke, a vőlegénnyel megegyezhet, hogy e gyermeke is a közös családi nevet fogja viselni. A gyermek családi nevének ilyen meghatározásával az anya férje nem válik a gyermek apjává.
- Ha a szülők a kiskorú gyermekük születése után kötnek házasságot, a gyermek a többi gyermek számára meghatározott családi nevet fogja viselni.
- Ha a vőlegénynek vagy a menyasszonynak vannak ismert apától vagy anyától született gyermekei, a gyermek (gyermekek) családi neve a házasságkötéssel nem változik. E gyermekek családi nevét csak külön jogszabály alapján lehet megváltoztatni.
Közigazgatási illeték
– a házassági anyakönyvi kivonat első eredeti példánya illetékmentes.
– további (házassági) anyakönyvi kivonat illetéke: 5,- euró
- Engedély szlovák állampolgárok közötti, nem az illetékes anyakönyvi hivatal előtt történő házasságkötésre: 20,- euró
- Szlovák állampolgárok közötti, nem az illetékes anyakönyvi hivatal előtt történő házasságkötés: 20,- euró
- Engedély a házasságkötésre kijelölt időn kívül történő házasságkötésre: 50,- euró
- Engedély a házasságkötésre hivatalosan kijelölt helyiségen kívül történő házasságkötésre: 200,- euró
- Engedély kiállítása szlovák állampolgár és külföldi állampolgár, vagy két külföldi állampolgár közötti nem az illetékes anyakönyvi hivatal előtt történő házasságkötésre: 35,- euró
- Szlovák állampolgár és külföldi állampolgár közötti házasságkötés: 70,- euró
- Külföldi állampolgárok közötti házasságkötés: 200,- euró
- Házasságkötés, ha a házasulók egyikének sincs lakóhelye a Szlovák Köztársaság területén: 200,- euró
Illetékmentesség
- Az 1-8. pontokban felsorolt illetékek alól mentesülnek azok a személyek, akik közvetlen életveszélyben vannak, és akik egészségkárosodotti igazolvánnyal [ZŤP] rendelkeznek.
- Az 1-2. pontokban felsorolt illetékek alól mentesülnek azok a házasulók, akik az egyikük tartózkodási helye szerint illetékes anyakönyvi hivatalban kötnek házasságot.
Megjegyzések
- Az 1-8. pontok szerinti illetéket csak a házasulók egyikének kell megfizetni.
- A 6-8. pontok szerinti illetéket annál az anyakönyvi hivatalnál kell megfizetni, amely előtt a házasságkötésre valójában sor kerül, és amely a házasságkötést az anyakönyvbe bejegyzi. Ha a házasságkötés nyilvántartásba vett egyház vagy vallási közösség szerve előtt történik, a 6-8. pontok szerinti illetéket annál az anyakönyvi hivatalnál kell megfizetni, amely a házasságkötéshez szükséges iratokat előkészítette.
- A 8. pont szerinti illeték megfizetése esetén a 6-8. pontok szerinti illetékeket nem kell megfizetni.
- Az 1-5. pontok szerinti illetéket annál az anyakönyvi hivatalnál kell megfizetni, amely a házasságkötéshez szükséges iratokat előkészítette (delegáló anyakönyvi hivatal).
- Az 1-4. pontok szerinti illetéket annál az anyakönyvi hivatalnál kell megfizetni, amely előtt a házasságkötésre valójában sor kerül, és amely a házasságkötést az anyakönyvbe bejegyzi.
* A közigazgatási illetékekről szóló törvény értelmében a közigazgatási illetéket az anyakönyvi hivatalban készpénzben vagy banki átutalással vagy postai utalvánnyal kell megfizetni, és Somorja város költségvetési bevételét képezi.
Ügyintéző:
Mezey Marta, Podobek Erzsébet, anyakönyvi hivatal,
1. emelet, 3. sz. ajtó Somorjai Városi Hivatal.
Tel. sz.: 031 5900413
Mail.: matrika@samorin.sk