Hétfőtől már csak a dunaszerdahelyi járás lesz zöld, játékban az ún. második dzsóker
Hétfőtől, szeptember 27-étől a COVID-automata alapján egyetlen, a dunaszerdahelyi járás lesz zöld besorolású. Hogy hosszabb távon megőrizhesse azokat az előnyöket, amelyek a zöld besorolással járnak, szükség lesz az ún. második dzsóker megszerzésére. Lássuk, miben áll ez!
Mire jó a dzsóker?
A korábban érvényes COVID-automatával szemben az új rendelkezik egy új paraméterrel – ez pedig az 50 fölötti korosztály átoltottsága. Bár furának tűnik, mégis egy olyan mutatóról van szó, amely járásunk esetében konkrét kihatással lehet az óvintézkedésekre.
Mit mondanak az érvényben lévő előírások a rizikós 50+ korosztály átoltottságáról?
„Ha az adott járásban az 50 év fölöttiek teljes átoltottsága meghaladja az 55%-ot, az minden további 10%-os növekmény esetében egy szinttel javítja a COVID-automata szerinti besorolását. Az egy fokkal kedvezőbb besorolás alsó határa 65%-os átoltottságot feltételez.”
Az előírásoknak ez a kitétele jelent meg a köznyelvben dzsókerként.
Ha tehát pl. a piros besorolású járásban az 50+ korosztály átoltottsága eléri a 65%-ot, akkor ennek a mutatónak köszönhetően átsorolják a narancssárgába.
Mi a helyzet a dunaszerdahelyi járásban, és miért két dzsókerről beszélünk?
A dunaszerdahelyi járás a lakosság teljes átoltottságát tekintve országos viszonylatban a legjobbak közé tartozik. Az 50+ korosztály átoltottsága terén pedig Pozsony után a második helyen áll. Szlovákiában összesen 4 olyan járás van, amely már rendelkezik egy-egy dzsókerrel: a pozsonyi, a dunaszerdahelyi, a szenci és a bazini.
Pozsony esetében valójában már 2 dzsókerről beszélhetünk, mivel az 50+ korosztály átoltottsága meghaladja a 75%-ot – egyelőre azonban csak az első oltás vonatkozásában. A teljes átoltottságot egy-két hét múlva érheti el.
Járásunkban még mintegy ezer, az 50+ korosztályhoz tartozó személynek kell felvennie az oltást, hogy elérjük a 75%-ot. Az utóbbi időszakban heti átlagban 130, ötven év fölötti személy vette fel az oltást. Ilyen tempóban a második dzsóker nyújtotta előnyöket csak valamikor karácsony táján élvezhetjük majd.
Mikor szerezhetjük meg a második dzsókert?
A fentebb foglaltak miatt fordulunk most az 50+ korosztályhoz: járuljanak hozzá, hogy még karácsony előtt megszerezhessük a második dzsókert!
Ha az oltás felvételét fontolgatják, úgy most lépjenek a tettek mezejére. Nem csak saját érdeküket, hanem a közösségét is szolgálnák ezzel.
A dzsóker haszna
Lássunk egy konkrét példát, mi haszna van a dzsóker megszerzésének!
Ha járásunk piros besorolású lesz, az alábbi megszorításokkal kell számolnunk:
– beltérben is reszpirátort kell majd viselnünk,
– a tömegrendezvényeken, az istentiszteleteket is beleértve, többé-kevésbé csak az átoltottak vehetnek majd részt, vagy az OTP-rendszer* értelmében csak 25%-os befogadóképesség mellett lehet majd ezeket megtartani,
– az éttermek is csak OTP-rendszerben működhetnek majd,
– az üzletekben ismét életbe lép az egy vásárló/15 m2 korlátozás,
– a fitnesz-termek csak OTP-rendszerben működhetnek majd, vagy csak teljesen átoltott személyeket fogadhatnak,
– jelentős korlátozások mellett lehet csak menyegzőket, torokat vagy sportrendezvényeket tartani.
Két dzsóker birtokában mindezt elkerülhetnénk és járásunk zöld besorolású maradhatna.
Nem lenne jó? Szabadabban mozoghatnánk, lélegezhetnénk.
Járásunk minden mutató tekintetében az élen jár. Ennek is köszönhetően egészen karácsonyig elkerülhetjük a megszorításokat.
* OTP-rendszer – a szlovák „očkovaní – testovaní – po prekonaní Covid“ rövidítéséből; intézkedés, amelynek értelmében egy-egy rendezvényen csak a teljesen átoltott, friss Covid-teszttel rendelkező, vagy a betegségen több, mint 180 napja átesett személyek vehetnek részt – a szerk. megj.
Forrás: samorinprevsetkych.sk
Illusztrációs felvétel: Warner Bros./nytimes.com