Holnaptól: autentikus népzene és világzene a Pomlé színpadán
Az idei Pomlé Fesztiválon autentikus népzenét és világzenét játszó neves előadók és zenekarok váltják majd egymást. Íme, az aktuális kínálat:
Pressburger Klezmer Band
Nagyszínpad, augusztus 29., 19.00 óra
A Pressburger Klezmer Band, a legismertebb szlovák klezmer zenekar sikeresen ötvözi a jazz, rock, a reggae és a world music elemeit a hagyományos zsidó zene motívumaival. A klezmert a boldogság, a szórakozás és életöröm zenéjének, a szó szoros értelmében tánczenének tartják. A zsidó népzene fülbemászó dallama, egyedi hangzása és egzotikus ritmusa tökéletesen megfelel mindannak, amit a klezmer jelent, s erről az ifjú zenészeknek sikerül tökéletesen meggyőzniük a közönséget.
Cimbaliband
Nagyszínpad, augusztus 29., 21.00 óra
A Cimbaliband világzenét játszik. A 2006-ban alakult formáció számos nemzetközi fesztiválon képviselte Magyarországot, 2013-ban az év felfedezettje lett. Moldva című albumuk 2015-ben a World Music Charts Europe világzenei ranglista nyolcadik helyére került, 2017-ben pedig a Recycle című album a huszadik helyre. A Cimbaliband zenéjében a kelet-európai életérzés keveredik a népzenével és a modern zenei stílusokkal. A dalok alapját egy igen különleges hangszer, a cimbalom alkotja, megfűszerezve egy kis dzsesszel, latin zenével, balkáni ritmusokkal. Ezzel válik teljessé az eredeti kelet-európai cimbalom-rock’n’roll.
Pósfa zenekar
Borszínpad, augusztus 29. és 30.
A Pósfa zenekar autentikus népzenét játszó csallóközi zenekar, amely Egyházgelle egyik településrészéről, Pósfáról kapta a nevét, ugyanis itt él a zenekar alapítója, Iván Lajos. Első fellépésük 2010-ben, a gellei kultúrházban volt, és azóta számos rendezvényen láthatta őket a közönség Magyarországon, Csehországban, Erdélyben, Macedóniában, Görögországban, Spanyolországban, Szicíliában Franciaországban, Brazíliában. 2013-ban Rimaszombatban, a Tompa Mihály vers- és prózamondó verseny megzenésített versek kategóriájában aranysávos minősítést szereztek. 2016-ban elnyerték a Harmónia Szlovákiai Magyar Zenei Díjat.
Felvidéki Páva-gála
Nagyszínpad, augusztus 30., 19.00 óra
Igazi fergeteges gálát láthat majd a közönség, hisz a Fölszállott a páva televíziós tehetségkutató verseny legsikeresebb felvidéki résztvevői, sok esetben kategóriájuk győztesei, lépnek a Pomlé színpadára.
A Felvidéki Páva-Gála műsorban fellép:
a somorjai Csali Gyermek Néptáncegyüttes, a 2016-os “Fölszállott a páva” néptánc kategóriájának győztese
a füleki Kovács Benko Fruzsina, a Páva több évfolyamának sikeres versenyzője
a naszvadi Szabó Júlia, a 2016-es Páva sikeres szereplője
a tornapjai Parapács Zenekar, a 2012-es Páva győztese
az egyházegellei Pósfa Zenekar, a 2017-es Páva győztese
a nagyidai Ilosvai Selymes Péter Néptáncegyüttes, a 2017-es és 2018-as Páva sikeres résztvevője.
Csángálló együttes
Nagyszínpad, augusztus 30., 20.00 óra
A fesztiválok állandó színfoltja az erdélyi, csángó és balkáni fúvós zenét játszó fiatal csapat, a Csángálló. A zenekar 2009-ben alakult azzal a céllal, hogy a moldvai és gyimesi csángó kultúra zenei világát megpróbálja autentikus formában tükrözni. A zenekar felállása ének, furulya, koboz és a manapság a táncházakban elterjedt dob. A zenekar feladatának tekinti a csángó kultúra ápolását, ezért amikor teheti, útnak indul Gyimes és Moldva felé, hogy az ott szerzett élményeket átadhassa hallgatóinak. A rengeteg utazásból és a csángó szó eredetéből kölcsönözték a zenekar nevét.
Oláh Gipsy Beats
Nagyszínpad, augusztus 30., 22.00 óra
Az Olah Gipsy Beats zenekart Kovács Antal, a Romano Drom vezetője hívta életre. A formáció 2008-ban alakult Olah Gipsy Allstars név alatt, a legnevesebb három magyarországi cigányzenekar vezetője csatlakozott ekkor a Romano Dromhoz. Mostani nevét 2011-től viseli a zenekar, a felállás változatlan. Ebben a formációban a legkiválóbb hazai roma zenekarok képviselőit láthatjuk egy színpadon. Az énekesek: Kovács Antal (Romano Drom), Szilvási István (Szilvási Gipsy Folk Band), Lakatos Béla (Ternipe), Dobi Matild (Ando Drom), Balogh József (Romano Drom) és Tintér Gabriella. Zenéjük egyszerre hagyományos és modern, repertoárjukban a mai napig gyakran játszott ősi dalok mellett a modern nagyvárosi dalok keverednek más országok zenéivel. Az átütő erejű kórus hét férfi és két női tagjának hangját a hagyományos kanna, a kanál és a gitár mellett főként a balkáni zenékből ismert rézfúvósok, az akkordion, a basszusgitár, a dob és a percussion egészíti ki.
Én se kicsi, te se nagy
Nagyszínpad, augusztus 31., 16.00 óra
Gyermek néptáncegyüttesek gálaműsora.
Ez a kicsi szegelet
Nagyszínpad, augusztus 31., 18.00 óra
Felnőtt néptáncegyüttesek gálaműsora.
Palya Bea és zenekara
Nagyszínpad, augusztus 31., 21.00 óra
Palya Bea elismert énekes, dalszerző, előadóművész és író. Magyar, cigány és bolgár népzenén nevelkedett, később más, leginkább a szefárd és indiai népek zenéiről is tanult. Első zenekarát, a Zurgót 16 évesen alapította, azóta leginkább saját formációival zenél, és számos világhírű muzsikussal játszott már együtt. Főként saját dalait énekli, amelyben egy megindítóan személyes világ tárul elénk. A világ számos pontján megfordult már és adott sikeres koncertet.
További koncertek:
Varkocs – Meserét, augusztus 30., 19.00 óra
Holló Együttes – Meserét, augusztus 31., 15.00 óra
Samaria Klezmer Band – Meserét, augusztus 31., 19.00 óra
Varjos Zenekar – Borszínpad, augusztus 31.