Ifjúsági park épül a város tágabb központjában
Ez év elejére végleges formát öltöttek azok a tervek, amelyek egy korszerű, többféle igényt kielégítő ifjúsági park létrehozását célozzák a Billa parkolója melletti területen. Somorja idei költségvetése 325 ezer eurót irányoz elő a megvalósítására. Részleteiről Orosz Csaba polgármestert kérdeztük, aki évekkel ezelőtt képviselőként, az ifjúsági- és sportbizottság elnökeként felvetette az ötletet.
Mi az előzménye annak, hogy a városvezetés célul tűzte ki az ifjúsági park létrehozását?
Az az igény, amely mindig is megvolt a somorjaiakban, hogy szabadidejükben sportolhassanak. Az önkormányzat a lehetőségekhez képest minidig igyekezett maximális mértékben támogatni a városunk területén működő sportklubokat; egyrészt ennek is köszönhető, hogy sportolóink a legrangosabb nemzetközi versenyeken is helytállnak. De éppilyen fontos számunkra a szabadidős sport támogatása is. Ez egy hosszú távú folyamat, amelynek egyes mozzanatai jól követhetők. Az utóbbi években megépült három kültéri fitneszpark, újraaszfaltoztuk a Duna utcai és a Gazdasori sportpályát, utóbbin kosárlabda-palánkot is felszereltünk, a Corvin Mátyás Alapiskola területén pedig átadtunk egy multifunkciós műfüves pályát. Útjára indítottunk egy újabb projektet, amely ugyanitt tartán borítású atlétikai pálya megépítését célozza
A döntés meghozatala során közrejátszott az is, hogy a fiatalok egy része az utcát használja sportpályaként? Gondolok itt például a skate-esekre.
Mindenképp. Annak idején jobb híján a Pomléban állítottuk fel azt a skate-pályát, amelyhez a gimnázium pályázat útján jutott hozzá, s amelynek fenntartásába, javítgatásába az évek során nem kis összeget öltünk. Részint hiába, mivel vandálok többször is megrongálták. A skate-s közösség több alkalommal is megkereste a városvezetést azzal, hogy helyezzük át a pályát. Mivel nem sikerült megfelelő helyet találnunk, minden maradt a régiben. Megoldást az új ifjúsági park kínál.
Mi minden kap helyt a létesítményben?
A 6260 négyzetméternyi területen lesz skate-pálya, streetball-pálya, valamint asztalokat is felszerelünk, amelyeken például pingpongot, csocsót és teqballt is lehet játszani. A terv ezenkívül számol a járdák felújításával, a közvilágítás kiépítésével, illemhely kialakításával, a családok számára pikniksarokkal, s közvetlenül a terület mellett halad majd el a bicikliút is. Úgy vélem, egy minden szempontot kielégítő, korszerű, ugyanakkor a környezetbe illeszkedő létesítménnyel gyarapszik a városunk.
Zöldterületről van szó; sor kerül jelentősebb beavatkozásra?
A terv számol néhány fa kivágásával, ám ide kívánkozik, hogy ezek nagy részét pótültetés során, ad-hoc ültették ide. Ezeket természetesen más helyszíneken pótoljuk, ugyanakkor az építmények és a növényzet együttesen adja majd a szabadidőpark kulisszáját. Az elkészült dendrológiai tanulmány mutatott rá egyébként, hogy valójában milyen állapotban is van a terület növényzete. A revitalizálás mindenképp elengedhetetlen volt, s ez érvényes a területet keresztülszelő járdák állapotára is. A hanghatás-tanulmány elvégzésére ez év tavaszán kerülhet sor, ha azt a körülmények engedik; a megbízott cseh cég a koronavírus-járvány miatt eddig nem tudta elvégezni a munkát. A pályákat egyébként zajszint szerint osztottuk el a parkban, hogy így is minimalizáljuk a környékbeli épületekre gyakorolt hatást.
Mikorra várható a megvalósítás?
Egy előre lefektetett koncepciót követünk. 2020 a tervezés éve volt, az idei első félévben az engedélyeztetés következik, majd, ha minden jól megy, a második félévben elkezdődhet a munka. A befejezést 2022-re tervezzük.
(la)
Az ifjúsági park terveit Kőváry József / Maarchitekti készítette.
Megjelent a Somorja és Vidéke 2021. márciusi kiadásában.