Kerékpárparkoló épül az autóbusz-pályaudvar mellett
Új, nagykapacitású kerékpárparkolók és tárolók építése kezdődött a napokban az autóbusz-pályaudvar mellett. A két, nyitott és zárt, egyenként 108 kerékpár befogadására tervezett építmény a Somorja – Úszor kerékpárút projekt részét képezi, amellyel bővebben a Somorja és Vidéke 2021. márciusi kiadása foglalkozott. Az alábbiakban közöljük a projekt kapcsán Jávorka Tamás önkormányzati képviselővel készült interjút és Orosz Csaba polgármester álláspontját.
Hasonló, 70 kerékpár befogadására tervezett kerékpártározó épül majd a Bél Mátyás Alapiskola előtt.
KERÉKPÁRÚT – EGYRE KÖZELEBB A MEGVALÓSÍTÁSHOZ
Mint arról korábban beszámoltunk, Somorja önkormányzata sikeresen pályázott a Négyesekit a Pomléval összekötő kerékpárút projektjére. A tervezetet a közlekedési minisztérium 885 ezer euróval támogatja, a város önrésze 50 ezer eurót tesz ki. A város zöld területeit érzékenyen érintő projekt részleteibe Jávorka Tamás, a képviselőtestület közlekedési szakbizottságának elnöke avatott be.
Honnan jött a Somorját Úszorral összekötő kerékpárút ötlete?
Az első tervek még 2015-ben készültek el. Ekkor alapította meg Somorja és Úszor önkormányzata azt a társulást, amely az alternatív közlekedési formák támogatását tűzte ki célul. Az alapkoncepció szerint ez a bicikliút a Dunabusz tervezett hajókikötőjét hivatott összekötni a somorjai busz- és az Úszori vasútállomással. A somorjai illetőségű tervezők, Érsek Attila, Peter Rusňák és Andrej Jáchim tehát egy olyan projektet tettek le az asztalra, amely a kerékpáros, a vízi-, az autóbusz- és a vonatközlekedést kapcsolja össze, mint a környezetvédelmi szempontból előnyös megoldást.
Mi az oka annak, hogy egyelőre csak a Négyeseki – Pomlé szakasz épül meg?
Az ügyintézés során különböző tulajdonjogi problémák miatt Úszor kissé lemaradt, így Somorja egyedül folytatta a saját kataszterében létesítendő szakasz ügyének intézését. A 2018-as helyhatósági választások után az addig akadozó engedélyezési folyamatot igyekeztünk felgyorsítani, így 2019 nyarán sikerült megszerezni a jogerős építési engedélyt és beterjeszteni a pályázatot, amit az időközben leköszönt kormány sikeresnek minősített. Mindebből kifolyólag egyelőre csak a Négyesekitől a Pomlé mögötti kataszteri határig épül meg a bicikliút, de úgy tudom, Úszor is jól halad az engedélyeztetéssel, így pár éven belül várhatóan a szomszédos település is elérhető lesz kerékpáron. Ha mindez megvalósul, remélem, sokan fogják használni akár az úszori vasútállomás, akár a Duna irányába.
Milyenek a tervezett kerékpárút műszaki paraméterei?
Kétsávos bicikliútról van szó, amelynek szélessége változó. A Négyeseki szakaszon nemcsak egy 3 méter széles bicikliút, hanem egy 2 méter széles gyalogosjárda is van a tervekben egy a Duna felé irányuló sétányt alkotva. Erre a szakaszra két pihenőhelyet is terveztek, a lakott területen túlra, az x-bionic térségébe. A projekt része két fedett biciklitározó is a Bél Mátyás Alapiskola és az autóbuszállomás mellett. Igaz, csak fölfestéssel jelölt biciklis sávval, de a Négyeseki – Pomlé tengelyről két leágazással kijelölésre kerül a bicikliút az autóbuszállomás és az olasz ipari park felé is. Az egész szakaszon egyébként 3 pihenőhely épül. A harmadik, egy fedett kis pavilon a Pomléban, az öreg focipálya sarkánál lesz.
A Négyeseki szakasznál maradva: nem aggályos, hogy a kerékpárutat autósok is használják majd? Állítanak itt fel sorompót?
Tudomásommal a terv sorompót nem tartalmaz. A teljes képhez hozzátartozik az is, hogy a Négyeseki út város felőli részén annak ellenére is megépült néhány családi ház, hogy a városfejlesztési terv ezt a területet kiskertes övezetként határozza meg. Ráadásul ezen az úton érhető el egy raktárépület az egykori szövetkezet területén, melynek tulajdonosa szintén az engedélyeztetési eljárás résztvevője volt, és többszöri fellebbezéssel sikerült elérnie, hogy a bicikliút egy szakaszát a raktár elérése céljából esetenként teherautókkal is használhassa. Az út alapjai ezért ezen a szakaszon meg lesznek erősítve. A Szederfa utcai kazánház udvarából kihajtó járművek szintén keresztezik majd a bicikliutat, de ez a nyomvonal vezetése miatt elkerülhetetlen. Sajnos mindezzel, mint zavaró tényezővel, számolnunk kell.
Mi lesz a Szederfa utca sorsa?
Meglepetéssel tapasztaltam, s erre a városvezetés figyelmét is felhívtam, hogy a Szederfa utca felújítása nem része a tervnek. A bicikliút nyomvonala ugyanis a Négyeseki út már meglévő, töredezett felületű aszfaltútja melletti zöld sávban halad, és a projekt kizárólag ezzel foglalkozik. Ha a Szederfa utcát fel szeretnénk újítani, arra a város költségvetésében kell megtalálnunk a fedezetet.
Nézzük a környezetvédelmi szempontokat: hány fát fog kelleni kivágni a kerékpárút megépítése során?
Itt szögezném le: teljes mértékben megértem azokat, akik aggódnak és a hangjukat hallatják, ha fakivágásról van szó. A globális felmelegedés miatt is egyre fontosabb, hogy kétszer is meggondoljuk, mikor és mennyi fát vágunk ki. Úgy vélem, a bicikliút tervdokumentációja ezt a szempontot nem tartotta eléggé szem előtt. Ma már a nemrég elkészült, rendkívül részletes dendrológiai tanulmány alapján tudjuk, hogy a Négyeseki szakaszon 9, a Szederfa utcában 8, a Kertész utca és a Bél Mátyás Alapiskola között 26, az autóbuszmegálló mellett pedig 3 nagyobb fát kell majd kivágni.
Mennyiben lehet figyelembe venni, hogy egyes szakaszokon, például a Négyesekin már van használatban lévő út?
A Négyeseki esetében például, talán a hiányzó részletes bemérés miatt, a tervdokumentáció nem mutatta ki a fakivágás pontos adatait. Az viszont a március 3-án elvégzett nyomvonal-kitűzés után már látszik, hogy az eredeti Négyeseki út nyomvonala sok helyen eltér az út megépítésére rendelkezésre álló, városi tulajdonban lévő telkek pozíciójától; néhol többé, néhol pedig kevésbé belefut a jobb oldali fasorba. A kitűzés utáni napon a járási hivatal, az állami természetvédelemi hatóság, a városi hivatal illetékes osztályainak képviselőivel és a tervezővel kijelöltük, hogy hogyan lehetne apróbb módosításokkal minél több fát megmenteni, vagy legalább a pótkiültetésnek, új fasornak elég helyet kialakítani. A Négyesekin kivágandó kilenc, nagy törzsátmérőjű fa többsége a tanulmány szerint egyébként mintegy 60 százalékig károsodott állapotú, de ezek mellett rendkívül sok kisebb fát és fakezdeményt is ki kell majd vágni. Ennek én sem örülök, de mint említettem, ezek számát megpróbáltuk a módosításokkal minimalizálni, és az előírt pótfaültetés is ellensúlyozza majd a környezeti kárt.
Lehet tudni, hogy mennyi fát fog kiültetni az önkormányzat a kivágottak helyére?
Pontos számot egyelőre nem tudok mondani, de már készül az Állami természetvédelem által előírt részletes terv, ami ezt meghatározza majd. De nagyjából minden kivágott fa helyett másfél – két fát fogunk kiültetni.
Miben látja Ön a kerékpárút hozadékát Somorja számára?
Ez a projekt hatéves előkészítő munka eredménye, amit a városi hivatal közlekedési és építésügyi osztálya felügyelt. Somorján ez az első olyan projekt, amely nagyobb, összefüggő kerékpáros infrastruktúrát hoz létre, aminek a megvalósítása, együtt a kiültetett fák nagy számával remélhetőleg kiegyensúlyozza majd a kivágások által okozott hiányt.
OROSZ CSABA: RÉGI TERV VALÓSUL MEG A KERÉKPÁRÚT MEGÉPÍTÉSÉVEL
A Csölösztő–Úszor kerékpárút Négyeseki–Pomlé szakasza kapcsán Orosz Csaba, városunk polgármestere elmondta: tervezése már 2015-ben megkezdődött, megépítése régi, a kilencvenes évek derekán felmerült igényt elégít ki.
„A kerékpárút megépítése több választási időszak témája volt, a terv napjainkban valósul meg – mondta. – Az igény már mintegy huszonöt évvel ezelőtt felmerült, a tervezés pedig 2015-ben kezdődött. Az építkezés miatt fákat is ki kell vágni, ami mindig érzékenyen érint mindannyiunkat. Mindamellett figyelembe kell venni, hogy a hat év alatt, mióta a nyomvonalat kijelölték, jelentős változáson, fejlődésen ment keresztül a növényzet. Próbáltuk úgy korrigálni, hogy minél kevésbé kelljen beavatkoznunk a természetbe, de négy-öt nagyobb fát ki kell vágni. A többi zömében olyan növény, amely a tervek készítése idején még alig estek abba a kategóriába, amit a jogszabályok faként határoznak meg. A területről részletes dendrológiai tanulmány készült, amely előirányozza, hogy a kivágott fák helyett körülbelül harmincezer euró értékű facsemetét ültessünk ki. Ennek természetesen maradéktalanul eleget teszünk. Mindezzel együtt úgy vélem, városunk továbbra is Csallóköz legzöldebb települései közé tartozik, s biztosíthatok mindenkit, hogy a városvezetés teljes felelősséggel viszonyul az környezethez. Ezt bizonyítják egyébként azok a projektjeink, beruházásaink is, amelyek a fenntarthatóságot célozzák, gondolok itt egyebek mellett a város más területeinek fásítására is. Továbbra is prioritás számunkra, hogy Somorja élhető, zöld város maradjon” – fogalmazott Orosz Csaba.
A teljes képhez hozzátartozik az is, hogy a kerékpárosok és a gyalogosok által használt, forgalmas Négyeseki út felújítása nem új keletű téma; a polgármester szerint a kerékpárút projektje erre is megnyugtató megoldást kínál.