Megújultak a tejfalusi kápolna oltárának szobrai
Egy jótékony adakozó felajánlásnak köszönhetően felújították a tejfalusi kápolna két angyalszobrát, valamint a kisdedet tartó, életnagyságú Madonna-szobor. A műalkotások restaurálása két szakaszban, 2022-ben és 2023-ban valósult meg, és december derekán fejeződött be.
Tavaly augusztusban volt száztíz éve annak, hogy Simon Lajos somorjai plébános Nagyboldogasszony napján Tejfalun felszentelte az újonnan épült kápolnát. Az akkor még önálló településnek egészen a huszadik század elejéig nem volt saját egyházi épülete, csupán egy haranglábon függő harangja. Ez szólította imára a hívőket, búcsúztatta utolsó útjukon az elhunytakat, jelezte a veszélyt és adta hírét az ünnepeknek. 1910-ben azonban a falu lakossága úgy döntött, hogy önerőből kápolnát emel. Közadakozásból, ami már csak azért is tiszteletet érdemlő körülmény, mivel abban az időben szinte alig forgott pénz a lakosság kezén, gyakorlatilag mindenki a maga által megtermelt javakból élt. Több feltételnek teljesülnie kellett ahhoz, hogy az akkor 8500 korona költségű építkezést megvalósítsák.
Mindenki egyért
Az építkezés költségeihez legtöbbet, 5000 koronát a falu közbirtokossága tette hozzá. Az 1908-ban megtartott közbirtokossági közgyűlés egy feltételt szabott: azt, hogy a kápolnának öt éven belül meg kell épülnie. Ha ez nem történik meg, az addig takarékba helyezett summát megvonja. A hiányzó 3500 koronát közadakozásból teremtették elő, viszonylag rövid idő alatt. A tejfalusiak ügy iránti elkötelezettségét jól jellemzi egy korabeli történet, amely szerint az akkor a világháborús harctéren katonáskodó ifjabb Sághy Alajos úgy rendelkezett: halála esetén bátyja, Menyhárt adja el egy pár ökrét, és annak árát fordítsák a közös ügyre. Sághy Menyhárt öccse hősi halálát követően ennek értelmében az ökrök eladásából befolyt pénzből 2000 koronát a tejfalusi kápolna építésére, 1500-at pedig a somorjai templom festésére ajánlott fel. Egyetlen kikötése az volt, hogy minden év június 21-én, Alajos napján tartsanak szentmisét öccse emlékére. Ilyen előzmények után a község elöljárósága 1913 tavaszán Németh Imre somorjai építészt bízta meg a tervek elkészítésével, majd az építkezés kivitelezésével. Néhány hónap múltán már állt a kápolna, és még ugyanebben az évben új rézharangot hozatott a község Saltenhoffer Frigyes soproni öntödéjéből. Az árát, 255 koronát, szintén közadakozásból teremtették elő.
Felújítás száz év után
Akár a sors fintoraként is felfogható, hogy az új harangot 1917-ben, állami rendeletre, háborús célra használták fel, és vélhetően valamelyik fegyvergyár öntödéjében végezte. A kápolna és a község így egészen 1928-ig harang nélkül maradt, amikor özvegy Sághy Alajosné a jelenlegi rézharangot a kistemplomnak és a közösségnek adományozta. A kápolna felszerelését akkortájt Boldogasszony Máriának az oltár felett elhelyezett, hársfából készült szobra, az oltárt díszítő két, szintén hársfából készült angyalszobor, két öntvény angyalszobor, valamint oltárterítők, gyertyatartók, aranykehely, szentelő, csengettyű, Szent Alajos, Szent József és Szent Flórián szobra, Jézus Szíve-szobor, Rózsafüzér Mária-szobor, illetve további kegytárgyak képezték. Egy évszázad nagy idő – három emberöltő – amely alatt Tejfalu megélt két világháborút, néhány rendszerváltást, 1977-ben pedig Somorjához csatolták. A történelem viharai a kápolnát sem kímélték, az ezredfordulóra már halaszthatatlanná vált a rendbehozatala. Nagy József városi képviselő kezdeményezésére 1999-ben felújították, a költségeket részben az önkormányzat, részben a somorjai plébániahivatal, részben pedig a hívek és a helyi vállalkozók finanszíroztak. 2012-ben kis sekrestyét építettek a kápolnához, a centenárium évében pedig új ajtókat, egyedi kivitelezésű mozaik ablakokat szereltek fel. Az oltárt díszítő szobrok felújítása további tíz évet váratott magára.
Eredeti állapotba visszaállítva
„2013 tavaszán szólított meg Nagy József képviselő, hogy a 100. évforduló alkalmából szeretnék újra szenteltetni a kápolnát, és segítenék-e restauráltatni az oltár és a falak melletti piedesztákon álló szobrokat – mondta a neve elhallgatását kérő somorjai adakozó. – Elvállaltam, majd hosszas keresés után felvettem a kapcsolatot egy idős karcsai műbútorasztalossal, aki több oltárt is felújított a járásunkban. Elvállalta a tejfalusi oltárt is, míg az oldalfalakon álló szenteket a pozsonyi képzőművészeti egyetem restaurátorműhelyének két végzős hallgatója restaurálta. Augusztus 10-ig el kellett készülniük, ezért a többi szobor felújítására akkor nem volt idő. Erre 2022-ben, illetve 2023-ban került csak sor.” Az oltárt díszítő angyalszobrok 2022. augusztus 15-re kerültek vissza a helyükre, míg Szűz Mária és a kisded szobra 2023. december 18-án. Amíg az oltárszobrot restaurálták, az alkotást a tejfalusi Wanted Design cég által készített, teljes méretű bannerrel helyettesítették. A hársfából készült szobrok helyreállítását egy nemzetközileg elismert restaurátorházaspár végezte, a legkorszerűbb technológiával. Közel egy centiméter vastag festékréteget távolítottak el a szobrokról, majd 23,5 karátos aranyfüstlemezekkel borították őket. Így, az eredeti állapotukban kerültek vissza a helyükre.
„Hívő római katolikus vagyok, ezért küldetésemnek tartom a szakrális építmények és azok berendezési és kegytárgyainak megóvását a jövő nemzedék számára. Ez motivál” – mondta a nagylelkű adakozó.
Fotó: Szinghoffer Mátyás
Az írás a Somorja és Vidéke 2024/1 kiadásában jelent meg.