Rendezvénysorozattal emlékeztünk a Somorjáról kitelepítettekre
Tegnap, április 12-én, a Felvidékről kitelepített magyarok emléknapja alkalmából több rendezvény zajlott a városunkban.
A kora esti órákban szentmisét mutattak be a Somorjáról kitelepítettekért, majd 18.40-től megemlékezés zajlott a Gazdasor és a Fő utca kereszteződésében található kitelepítettek emlékművénél. Beszédet Leczo Bence író, publicista, az Esterházy Akadémia hallgatója mondott.
„A szlovák-magyar lakosságcsere-egyezményt 1946. február 27-én írták alá, és hosszas huzavona után ’47 április 12-én indult az első transzport Felvidékről. Mintegy 76 ezer embert telepítettek ki, de azok teljes száma, akik elhagyták a szülőföldet, 90 ezerre tehető. De a szörnyűségek nem 1947-ben kezdődtek, hanem már évekkel korábban” – hangsúlyozta.
A megemlékezésen Méry Rebeka énekes is közreműködött. A kitelepítettek emlékművénél a helyi önkormányzat, a kulturális és civil szervezetek, illetve politikai tömörülések képviselői helyeztek el koszorúkat.
A rendezvénysorozat az egykori paulánus kolostorban (Korona) folytatódott az Elcserélt otthonok című történelmi témájú vándorkiállítás megnyitójával, amelyet a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma bocsátott rendelkezésre.
Szinghoffer Mátyás felvételei.