Mesto Šamorín - Somorja Város
Menu

Lezárult egy hároméves projekt, megújult az ispotály-kápolna

2020. ápr. 24

A napokban befejeződött a Kaszárnya és a Fűzfa utca sarkán álló ispotály-kápolna még 2018-ban elkezdett felújítása. A végeredmény: egy, a városképet nagyban meghatározó, reprezentatív szakrális építmény, amely merőben új arculatot kölcsönöz a Gazdasor és a Fő utca felső részének.

A kezdetekről
Az 1722-ben épült, Szent Kozmának és Damjánnak ajánlott ispotály-kápolna a korábbi idősotthon szerves részét alkotta, állaga azonban az évszázadok során folyamatosan romlott. Olyannyira, hogy a múlt század végére már láthatóvá váltak a szerkezeti hibák, amelyek az építmény sztatikáját veszélyeztették. Harangját a második világháború során találat érte, tornyát az utóbbi évtizedekben csak galambok lakták, ami szintén nyomott hagyott rajta. Az épület megmentése, helyreállítása kemény diónak ígérkezett.
Az egykori ispotály helyén időközben megépült az ország egyik legkorszerűbb idősotthona, majd amikor ennek bővítése szóba került, dönteni kellett a kápolna sorsáról is. Az ügyet a somorjai képviselő-testület tagjai, Nagy József, Faragó Zoltán és Jávorka Tamás karolták fel, meggyőzve a város vezetését, hogy érdemes pénzt és energiát fektetni az épület felújításába. Annál is inkább, mivel Somorján kevés épített történelmi emlék maradt fenn, s minden egyes ilyen elvesztésével a város múltjának egy töredéke tűnik el örökre. A mindenkori városvezetés a kezdeményezés mellé állt, ami egy három éven tartó folyamat kezdetét jelentette.

Az alapoktól a tetőzetig
2018-ban, a szanálás megkezdése során került napvilágra, hogy az építmény állaga mennyire aggályos. A padlózat eltávolítását, majd az alapok körbeásását követően alávágták és elszigetelték a falakat, acélabroncs felhelyezésével pedig felszámolták az északnyugati falon keletkezett, méretes repedést. Ezt követően az építmény falait kiszárították. A speciális tudást és technológiát igénylő munkamozzanatokat szakemberek végezték, a napjainkban elérhető legkorszerűbb technológiával, eljárásokkal. Ennek köszönhetően sikerült stabilizálni az épületet, megteremtve a biztos alapot a további munkákhoz.
A tetőzet felújítása során derült fény arra, hogy a torony igazi kincset rejt. Egy olyan harangot, amelyről a három évtizedes szakmai múlttal rendelkező zsarnócakohói (Žarnovická Huta) harangöntő mester, Michal Trvalec azt mondta: „Olyan, mintha megtaláltuk volna a Szent Grált. Ebben a méretben nincs még egy ilyen szépen kidolgozott és jó állapotban fennmaradt harang az országban.” A restaurálás során eltávolították róla a rozsdát, majd védőréteggel vonták be. Domborműve vélhetően Szent Orbánt, a szőlőművesek, kádárok és kocsmárosok patrónusát ábrázolja, oldalán a „CHRISTELLY POSONII FUDIT” felirat, illetve az 1784 évszám olvasható. A már említett második világháborús találat során keletkezett repedés miatt megszólalni már nem fog, de visszakerült eredeti helyére, a toronyba, s múltunk egyik legfontosabb tárgyi emlékeként tekinthetünk fel rá.

Megújult kül- és beltér
Bár az ispotály-kápolna nem áll műemléki oltalom alatt, eredeti vagy ahhoz közeli állapotának visszaállítása kiemelt fontosságú volt. Erre vonatkozóan az ismert pozsonyi művészettörténész, Peter Krivda dolgozott ki átfogó dokumentációt, illetve felügyelte a munkálatokat. A szakemberek keze alatt megújult az eredeti oltár, a szobrok és a padok. A padlózatot sajnos nem sikerült megmenteni, ám az új burkolólapok kiválasztása során szigorúan szem előtt tartották, hogy az a lehető legnagyobb mértékben idézze az eredetit. Ugyanez érvényes a színek használatára is – ahogy előtünedeztek az egyre régebbi rétegek, úgy derült fény arra, hogy milyen lehetett eredetileg kívülről és belülről a kápolna. A beltérben alkalmazott csontszínű, törtfehér árnyalat és a finom, aranyszínű részletek nagyon szép összhatást mutatnak.  A Fő utca és a Gazdasor felé nyíló főbejáratra új ajtó került, amely az eredeti hű mása. A felújítás során sikerült felszámolni a nem szakszerű beavatkozások következményeit is, amelyekből volt bőven.
A közelmúlt egyik fontos mozzanata volt az új ablakok behelyezése. Ezek Peter Krivda műhelyében készültek, és Szent Kozmát és Damjánt ábrázolják. A színes ablaküvegeken a „Felújíttatott Somorja város által az Úr 2020. esztendejében” felirat olvasható magyar és szlovák nyelven. Mintegy üzenetképp az utókor felé, hogy csak az marad fenn, aminek sorsát a szívünkön viseljük – a többi örökre elenyész.

Egy hétre megnyitják
Három év alatt közel 150 ezer eurót áldozott az önkormányzat az ispotály-kápolna felújítására, jó néhány évtizedre biztosítva ezzel az épülethez állagát. Sok ez, vagy kevés? Ezt az utókor fogja eldönteni, amely remélhetőleg hálával gondol majd azokra, akik lehetőségeikhez mérten átmentették múltunk egyik fontos darabját a jövőbe.
Az ispotály-kápolna megáldására a koronavírus-járvány lecsengését követően kerül sor. Mivel az épület az Ambrózia Idősotthon szerves része, a nyilvánosság számára nem lesz állandóan hozzáférhető, ám a tervek szerint egy hétre megnyitják majd, hogy mindenki láthassa. Ennek időpontjáról a város honlapján fogunk tájékoztatni.

Megszakítás