Mesto Šamorín - Somorja Város
Menu

Nagy Myrtil: A díj visszajelzés, hogy nem hiába vagyok a világon

2020. ápr. 17

Nagy Myrtil neve az utóbbi évtizedben összefonódott a somorjai magyar kultúrával. A városi művelődési központ igazgatója, a Nagy csali és a Csalló Néptáncegyüttes vezetője március 15. alkalmából megkapta a Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozatának kitüntetését, amelyet – tekintettel a járványügyi intézkedésekre – a napokban kézbesítettek ki neki. Ez alkalomból beszélgettünk vele.

A Csalinak, mint minden éve, a tavalyi éve is eseménydús volt. Összefoglalná az eredményeket?
Az együttes 2018-ban ünnepelte megalakulásának 40. évfordulóját, és az ünnepre való készülődés nagyon sok energiát és időt igényelt. Emiatt döntöttem úgy, hogy az általam és Madocsai Imre kollégám által vezetett Nagy és ifi Csali 2019-ben kevesebb fellépést vállal, és inkább a táncosok tudásának fejlesztését helyezzük előtérbe. Az évünk azonban így sem telt eseménytelenül. Ötnapos erdélyi, gyimesközéploki tanulmányúton voltunk az ifi együttessel, amely kiegészült a nagy csalisokkal. Májusban a Nagy Csalival Bükön, a nyugat-magyarországi régió versenyén vettünk részt, ahol kiválóan szerepeltünk, és ajánlást kaptunk a Gyermek Néptáncantológiára, melyet idén februárban rendeztek meg Szegeden. Ugyanezzel a csoporttal jártunk tavaly júniusban Füleken, a Gyermek Néptáncegyüttesek Országos Versenyén, aranysávos minősítéssel tértünk haza, szólistáink pedig szintén mind aranysávosok lettek.
A Pici és a Kis Csali is mozgalmas évet zárt, nagyon sok fellépésük volt, új koreográfiák is készültek. Óriási fejlődést látok a Kis Csalinál, melyet Dóczé Mónika mellett már egy hivatásos néptáncpedagógus, Domján Máté is vezet, nagyon örülünk, hogy Mátét sikerült idecsábítanunk.
Az ifjúsági csoportunk szeptembertől átvette a Csalló helyét. Csoportjaink munkájának gyümölcsét a hagyományos decemberi év végi gálán láthatta a közönség, úgy hiszem, azt a mércét, melyet nagyon magasra raktunk, idén is megugrottuk.

Szeptembertől az ifjúsági csoport vette át a Csalló Néptáncegyüttes nevét. Milyen változásokkal járt ez?
Az ifisek szeptembertől Csallóként működnek, felnőtt együttesként. Ez azért már más világ, mint a gyermekcsoporté. Sokkal nagyobbak az elvárások. Ehhez a feladathoz kell nekünk, vezetőknek is felnőnünk. Szeptemberben, Komáromban, az országos versenyen bronzsávos minősítést kaptunk.

A koronavírus miatt egy időre szüneteltetni kell a próbákat és a fellépések is elmaradnak. Ez milyen hatással van a munkára?
Igen, ez most sokmindent megváltoztat. Nincsenek próbák, elmaradnak a versenyek, a fellépések, a táborok. Nem tudom, mikor tudunk újra összejönni és próbálni. Nagyon reménykedem, hogy azért a gyerekek életének a tánc fontos része, és ha nem is mindennap, de azért táncolgatnak, énekelgetnek otthon. Kicsit tartok attól, hogy halványul a tudásuk, romlik a kondíciójuk, de azért remélem, hogy minden jó lesz ismét. Nagyon várom.

A felvidéki magyar társadalmi élet szervezésében vállalt szerepe, valamint a szlovákiai magyar néptáncmozgalom fejlődéséhez és népszerűsítéséhez hozzájáruló munkája elismeréseként megkapta a Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozatának kitüntetését. Gratulálunk. Lehet már tudni, mikor veheti át személyesen is a kitüntetést?
Az elismerést a kultúra területén kifejtett munkámért kaptam, amit már 30 éve végzek. Nagyon szerencsés vagyok, hogy mindig olyan közegbe kerültem, ahol szükség volt az ötleteimre, a munkámra, és hogy volt és van egy olyan közösség, amely fontosnak tartja a kultúrát. A somorjai magyar közösség is ilyen, örülök, hogy az élet kifürkészhetetlen útjai pont ide vezettek engem. Ez a díj pedig egy visszajelzés, hogy nem hiába vagyok a világon.

(kk)

Az interjú a Somorja és Vidéke áprilisi kiadásában is megjelent.

Megszakítás