Mesto Šamorín - Somorja Város
Menu

Trianon 100: Így emlékeztünk

2020. jún. 05

Dunakilitin rajtolt tegnap, június 4-én a trianoni békediktátum aláírásának 100. évfordulója és a nemzeti összetartozás napja alkalmából rendezett megemlékezés-sorozat. Veres Gábor alpolgármester, valamint a városi hivatal két munkatársa, Szerda Tamás és Tóth László a Duna túlpartján fekvő község katolikus templomának oldalán található emléktáblán helyezték el az emlékezés koszorúját. A látogatás apropóját az adta, hogy a trianoni határok meghúzását követően Tejfalu és Csölösztő egy-egy része, Tejfalusziget és Csölösztősziget Magyarország része maradt, ezek ma közigazgatásilag Dunakilitihez tartoznak. A somorjai küldöttséget Kovács Andor Tamásné polgármester, Odonics Aliz jegyző és Somfai Árpád plébános fogadta.
16.30 órakorkor – csatlakozva az össznemzeti harangozáshoz –, megszólalt a tejfalusi kápolna és temető, a csölösztői temető, a somorjai református és katolikus templom harangja. Ezt követően istentisztelet zajlott a református templomban, majd a tejfalusi temetőben emlékeztek meg az egy évszázad lejátszódott eseményekről. A megemlékezés szónoka, Nagy József önkormányzati képviselő beszédében kiemelte: a 20.  század vesszőfutás volt a magyarság számára. „Trianon után jött a második világégés, majd a kitelepítés és a jogfosztottság évei, a kommunista diktatúra négy évtizede és az 1956-os forradalom utáni terror időszaka. Mindig újra és újra felálltunk, nekibuzdulva újrakezdtünk, mert fennmaradásunk, magyarságunk a tét” – fogalmazott.
A Nagyboldogasszony-plébániatemplomban zajlott misét követően gyertyagyújtásra került sor a Fő téren, a Mária mennybemenetele szoborcsoport előtt. Itt Popély Gyula történész szólt a somorjaiakhoz.
„Dicsérni jöttem nemzetemet, nem temetni – mondta. – Mert az a nép, amely mindezt kibírta, amely emelt fővel bír száz év múltán emlékezni és büszkén vallja azt, hogy nem fogtak rajta a történelem ármányai, büszke lehet a múltjára és büszke lehet a jelenére. Úgy gondolom, hogy nyugodt lelkiismerettel és eltökélt szándékkal, cselekvőképessége teljes birtokában várhatja a jövő kihívásait.”
A rendezvény később a honismereti ház udvarán folytatódott, ahol a Via Nova – Új Út Somorja Ifjúsági Csoport tagjai Popély Gyula közreműködésével felavatták Ürge József szobrász alkotását, a Trianon-emlékkeresztet.
Tűzgyújtással emlékeztek a történelmi Magyarország szétszakítására az esti órákban a Corvin Mátyás Alapiskola udvarán, ahol Mészáros Péter iskolaigazgató köszöntötte az egybegyűlteket.
„Határtalan optimizmustól vezérelve  azt ajánlom, hogy Trianonra tekintsük úgy, mint egy védőoltásra, amely ellenállóvá teszi a szervezetet. Mert mi kell a hatékony védőoltás előállításához? Megfelelő mennyiségű tudás és tapasztalat a kórról. Száz év talán elégnek bizonyul” – mondta.
A világhálón a Mozi Clubból élőben közvetített műsorral zárult a megemlékezés, amelyben Tám Dóra és Végh Lili népdalénekes, Óváry Péter tanár, Hecht Péter tárogatós, Kovács László történész, a Madách Imre Gimnázium egykori igazgatója, valamint Lakatos Áron népzenész és barátai működtek közre. A rendezvény a Csemadok somorjai és tejfalusi alapszervezete, a somorjai evangélikus és katolikus egyházközség, a Via Nova – Új Út Somorja Ifjúsági Csoport és a Mozi Club közös szervezésében valósult meg.
Kovács Andor Tamásné dunakiliti polgármester üdvözlő levelét bejegyzésünk függelékeként közöljük.

Download (PDF, Ismeretlen)

 

Megszakítás