Újra működik a pedagógiai-pszichológiai tanácsadó központ
Az SZK Közegészségügyi Hivatala 2020. május 13-án kiadott rendelkezése alapján ismét megkezdhetik működésüket a pedagógiai-pszichológiai tanácsadó központok, tájékoztatott Krippel Éva, a Dunaszerdahelyen működő intézmény igazgatója.
„Március derekán, a koronavírus-járvány elleni megelőző intézkedésekkel összhangban függesztettük fel működésünket, illetve álltunk át a telefonos tanácsadásra. Ez a mi szakmánkban közelről sem helyettesíti a személyes kapcsolatot, hiszen a munka, a kivizsgálások nagy része a központban folyik, illetve kijárunk az iskolákba, óvodákba. Erre az óvintézkedések bevezetése miatt sajnos már nem került sor” – mondta.
A központ munkatársai így március folyamán nem jutottak el városunk óvodáiba sem, jóllehet ezzel sok szülő dolgát megkönnyítették volna. Az április végén lezajlott beíratások kapcsán ugyanis sok szülőben merült fel a kérdés: gyermeke valóban megérett már arra, hogy szeptemberben beüljön az iskolapadba? Milyen következményei lehetnek annak, ha mégsem jól dönt?
„Szlovákiában a törvény értelmében minden, hatodik életévét betöltő gyermek iskolakötelessé válik, ám ez korántsem jelenti azt, hogy minden gyermek meg is érett az iskolalátogatásra. A továbbiak során ez komoly figyelemzavarokhoz, tanulási és magatartási nehézségekhez, rosszabb esetben akár személyiségi problémákhoz vezethet, amelyek gyakran nem is az első vagy a második évfolyamban, hanem később jelentkeznek, amikor a megfelelni akaró gyermek úgymond kifogy az energiából, kimerül. Hogy ezt kiszűrjük, bevezettük azt a gyakorlatot, hogy központunk munkatársaival az óvodákban már ősszel végzünk egy mérést. Az eredmények alapján tájékoztatjuk a szülőt gyermeke aktuális képességeiről. Tavasszal pedig, amennyiben továbbra is fennállnak problémás esetek, javasoljuk az iskolakezdés elhalasztását. Ez elsősorban a gyermek érdekeit szolgálja, hiszen a szellemi, szociális vagy fizikai téren fejletlen gyerek nem ugyanabból a rajtpozícióból indul, mint a többiek, de a szülő és a pedagógus dolgát is megkönnyítheti” – tette hozzá.
A pedagógiai-pszichológiai központ által kiadott szakvélemény nem kötelező érvényű – a döntés joga mindig a szülőké –, ám olyan fontos támpont lehet, amely kihatással van a gyermek jövőjének alakulására, arra, hogy a későbbiekben mennyire lesz képes kibontakoztatni a képességeit.
Az új rendelet értelmében a pedagógiai-pszichológiai tanácsadó központok sürgős esetben fogadhatnak ügyfeleket, megkezdhetik a kivizsgálásokat, természetesen az óvintézkedések betartása mellett, előzetes telefonos egyeztetést követően.
A dunaszerdahelyi Pedagógiai-Pszichológiai Tanácsadó és Prevenciós Központ telefonos elérhetőségei ide kattintva érhetők el. Az intézmény a járási székhelyen az Erzsébet tér 1194/1. szám alatt működik.