Mesto Šamorín - Somorja Város
Menu

Centrá pedagogicko-psychologického poradenstva obnovia svoju činnosť

2020. máj. 15

Podľa nariadenia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej Republiky z 13. mája 2020 môžu obnoviť svoju činnosť aj centrá pedagogicko-psychologického poradenstva, informovala Eva Krippelová, riaditeľka inštitúcie v Dunajskej Strede.
„Našu činnosť sme v súlade s protiepidemiologickými preventívnymi opatreniami prerušili ešte v polovici marca. Presnejšie povedané sme prešli na telefonické poradenstvo, čo ale v našom obore ani zďaleka nenahradzuje osobný kontakt s klientmi. Drvivú väčšinu práce, predovšetkým vyšetrenia totiž vykonávame práve v našom centre alebo v školách a škôlkach. Mali sme naplánovaných viac návštev, ktoré sme, žiaľ, nemohli zrealizovať“, uviedla.
Odborníci centra museli zrušiť aj návštevy v predškolských zariadeniach nášho mesta, o ktoré je stále veľký záujem. Zápis detí do škôl, ktorý prebehol koncom apríla, často vyvoláva v rodičoch otázky: Je dieťa naozaj dosť zrelé na to, aby začal navštevovať školu? Aké môže mať následky nesprávne rozhodnutie?
„Na Slovensku je podľa platnej legislatívy školopovinné každé dieťa, ktoré dovŕši šesť rokov. To ale ani zďaleka neznamená, že každé šesťročné dieťa do školy aj patrí, pretože mnohé z nich nedosiahnu školskú spôsobilosť, zrelosť. Poznáme veľa prípadov, keď táto nezrelosť neskôr vedie k poruche pozornosti, k ťažkostiam s učením a správaním, v horších prípadoch spôsobuje problémy v osobnostnom vývine žiaka. Nemusí sa to prejaviť hneď v prvom alebo druhom ročníku, môže aj neskôr – keď mu už dôjdu všetky energie, keď už nedokáže vynaložiť viac úsilia na to, aby dokázal držať krok s ostatnými. Aby sme predošli takýmto situáciám, zaviedli sme pravidelné návštevy materských škôl. Už počas jesene vykonáme previerku v škôlkach a na základe výsledkov informujeme rodičov o aktuálnych schopnostiach ich ratolestí. Na jar vykonáme ďalšiu previerku, a keď zistíme, že u dieťaťa daný problém pretrváva, navrhneme podať žiadosť o odklad školskej dochádzky. Je to predovšetkým v prospech dieťaťa, ktoré by sa so slabšími mentálnymi, sociálnymi alebo fyzickými schopnosťami ťažšie uplatnilo v škole, nemalo by rovnakú štartovaciu pozíciu, ako jeho rovesníci. Uľahčí, samozrejme, aj prácu pedagógov a rodičov“, dodala riaditeľka.
Posudok vydaný odborníkom pedagogicko-psychologického centra nie je záväzný, o tom, či dieťa nastúpi do školy, rozhodne rodič. Môže byť však dôležitým východiskom, ktoré bude mať dosah na ďalší vývin dieťaťa, na to, do akej miery bude schopný počas neskorších štúdií rozvinúť svoje schopnosti.
Podľa nového nariadenia môžu pedagogicko-psychologické centrá v urgentných prípadoch prijímať klientov a pri dodržaní preventívnych opatrení môžu po telefonickej dohode vykonať aj vyšetrenia.
Kontakty na Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie Dunajská Streda nájdete tu. Inštitúcia sídli na adrese Alžbetinovo námestie č. 1194/1.

Skip to content