Vybavujú: Ing. Hana Podolinská, Ing. Ján Ravasz, Ing. Beatrix Nagy, Ing. Simona Mózsiová, Katalin Mezeiová
Telefón: 031/562 47 41-2
E-mail: hana.podolinska@samorin.sk, jan.ravasz@samorin.sk, beatrix.nagy@samorin.sk, simona.mozsiova@samorin.sk, katalin.mezeiova@samorin.sk
Adresa: Spoločný obecný úrad – stavebný odbor, Gazdovský rad 37A, 931 01 Šamorín
Úradné hodiny stavebného úradu: PONDELOK 08.00 – 16.00 hod., STREDA 08.00 – 17.00 hod.
Obedná prestávka: 12.00 – 13.00
Na stavebnom úrade vybavíte:
Ohlásenie drobnej stavby
Drobné stavby plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe, nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie. Drobné stavby sú prízemné stavby, a ich zastavaná plocha nepresahuje 25m2 a výška 5m, podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25m2 a hĺbka 3m, prípojky inžinierskych sietí a oplotenie. Za drobné stavby sa považujú aj reklamné stavby, na ktorých najväčšia informačná plocha je menšia ako 3 m2 .Stavebník je povinný uskutočnenie drobnej stavby vopred písomne ohlásiť stavebnému úradu a začať uskutočňovať drobnú stavbu môže len na základe písomného oznámenia, že proti jej uskutočneniu nemá námietky, v lehote do 2 rokov od jeho doručenia, pokiaľ stavebný úrad neurčí inak.
Potrebné doklady:
– žiadosť
– jednoduchý situačný výkres v dvoch vyhotoveniach, ktorý obsahuje vyznačenie umiestnenia stavby na pozemku vrátane odstupov od hraníc so susednými pozemkami a od susedných stavieb a stavebné riešenie stavby vrátane jednoduchého technického opisu stavby
– pre prípojky stavieb a pozemkov vyjadrenie príslušného správcu siete k pripojeniu
– ak budú použité susedné nehnuteľnosti, vyjadrenie vlastníka tejto nehnuteľnosti
– prípadne ďalšie doklady určené stavebným úradom
Ohlásenie stavebných úprav
Pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti, postačí ohlásenie stavebnému úradu. Stavebník je povinný uskutočnenie stavebných úprav vopred písomne ohlásiť stavebnému úradu a začať uskutočňovať stavebné úpravy môže len na základe písomného oznámenia stavebného úradu, že proti ich uskutočneniu nemá námietky, v lehote do 2 rokov od jeho doručenia, pokiaľ stavebný úrad neurčí inak.
Potrebné doklady:
– žiadosť
– rozsah a účel úprav a prác a ich jednoduchý technický opis
– prípadne ďalšie doklady určené stavebným úradom
Zmena v užívaní stavby
Stavbu možno užívať len na účel určený v kolaudačnom rozhodnutí, prípadne v stavebnom povolení. Zmeny účelu užívania stavby, ktoré spočívajú v zmene spôsobu užívania stavby, jej prevádzkového zariadenia, v zmene spôsobu a v podstatnom rozšírení výroby alebo činností, ktoré by mohli ohroziť život a zdravie ľudí alebo životné prostredie, vyžadujú rozhodnutie stavebného úradu o zmene v užívaní stavby. Konanie o zmene užívania stavby začína stavebný úrad na základe písomnej žiadosti – návrhu stavebníka. Podľa výsledkov konania vydá stavebný úrad stavebníkovi rozhodnutie o zmene užívania stavby.
Potrebné doklady:
– žiadosť
– dokumentácia s vyznačením pôvodného a navrhovaného spôsobu užívania jednotlivých priestorov stavby
– súhlas vlastníka stavby s navrhovanou zmenou v spôsobe jej užívania, ak navrhovateľ nie je vlastníkom stavby
– kolaudačné rozhodnutie alebo stavebné povolenie, z ktorého je zrejmé, na aký účel bola stavba povolená, alebo dokumentácia skutočného realizovania stavby, ak sa iné doklady nezachoval
– prípadne ďalšie doklady určené stavebným úradom
Kolaudačné rozhodnutie
Po ukončení stavby, ktorá bola vykonaná na základe právoplatného stavebného povolenia, vydá stavebný úrad kolaudačné rozhodnutie, ktoré je dokladom, že stavbu možno užívať na účel, pre ktorý bola povolená. Stavebný úrad pri kolaudácií skúma, či bola stavba postavená podľa dokumentácie overenej v stavebnom konaní a podľa podmienok určených v stavebnom povolení. Kolaudačné konanie začína na návrh stavebníka. Účastníkom kolaudačného konania je stavebník, vlastník stavby, ak nie je stavebníkom a vlastník pozemku, na ktorom je stavba umiestnená.
Potrebné doklady:
– žiadosť
– geometrický plán
– rozhodnutia, stanoviská a vyjadrenia dotknutých orgánov štátnej správy
– územné rozhodnutie, stavebné povolenie, rozhodnutie o zmene stavby
– doklady o výsledkoch predpísaných skúšok /elektroinštalácia, plynoinštalácia, bleskozvod, ústredné kúrenie, vodoinštalácia, kanalizácia, skúška vodotesnosti žumpy, revízia komínov…/
– projektová dokumentácia overená stavebným úradom, projektová dokumentácia so zakreslenými zmenami, ak boli, projekt skutočného vyhotovenia /podľa rozsahu realizovaných zmien/
– doklady o overení požadovaných vlastností výrobkov a ďalšie doklady určené v podmienkach vydaných povolení
– stavebný denník, odovzdávací a preberací protokol
– potvrdenie o odkladaní odpadu na riadenú skládku odpadov
– prípadne ďalšie doklady určené stavebným úradom
Rozhodnutie o umiestnení stavby
Určiť podmienky na umiestnenie stavby možno územným rozhodnutím o umiestnení stavby alebo rozhodnutím o využití územia. Územné konanie sa začína na písomný návrh navrhovateľa. Návrh sa doloží dokumentáciou ustanovenou vykonávacími predpismi k tomuto zákonu spracovanou oprávnenou osobou (§ 45 ods. 4 stavebného zákona) a dokladmi ustanovenými osobitnými predpismi. V návrhu sa uvedie zoznam právnických osôb a fyzických osôb, ktorí prichádzajú do úvahy ako účastníci konania a sú navrhovateľovi známi.
Potrebné doklady:
– žiadosť
– situačný výkres súčasného stavu územia na podklade katastrálnej mapy so zakreslením predmetu územného rozhodnutia a jeho polohy s vyznačením väzieb (účinkov) na okolie
– dokumentácia pre územné rozhodnutie v dvoch vyhotoveniach vypracovaná oprávnenou osobou
– rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia, súhlasy, posúdenia alebo iné opatrenia dotknutých orgánov štátnej správy a obce
– záverečné stanovisko o posúdení vplyvu stavby na životné prostredie, ak bolo vydané
– doklady o rokovaniach s účastníkmi územného konania, ak sa konali pred podaním návrhu
– prípadne ďalšie doklady určené stavebným úradom
Odstránenie stavby
Na odstránenie stavby je potrebné rozhodnutie stavebného úradu o odstránení stavby. O povolenie môže žiadať vlastník stavby. V žiadosti o povolenie vlastník stavby uvedie druh, účel, miesto a označenie stavby, dôvody odstránenia stavby a dátum predpokladaného začatia a skončenia prác, či stavbu odstráni svojpomocne alebo prostredníctvom zhotoviteľa, ako sa naloží s odpadom a s uvoľneným pozemkom a aké opatrenia sú potrebné na zabezpečenie susedných pozemkov a stavieb.
Potrebné doklady:
– žiadosť
– technologický postup prác, búrací výkres, výkres úpravy pozemku
– dokumentácia, príp. fotodokumentácia stavby, ktorá sa má odstrániť
– stanoviská, prípadne rozhodnutia dotknutých orgánov štátnej správy, hlavne správcov sietí
– prípadne ďalšie doklady určené stavebným úradom
Stavebné povolenie
Stavby, pre stavbu ktorých nepostačuje ohlásenie, podliehajú stavebnému konaniu. Stavebné konanie začína stavebný úrad na základe žiadosti stavebníka. Účastníkmi stavebného konania sú stavebník, osoby, ktoré majú vlastnícke alebo iné práva k pozemkom a stavbám na nich vrátane susediacich pozemkov a stavieb, ak ich vlastnícke alebo iné práva k týmto pozemkom a stavbám môžu byť stavebným povolením priamo dotknuté, ďalšie osoby, ktorým toto postavenie vyplýva z osobitných predpisov, stavebný dozor alebo kvalifikovaná osoba a projektant v časti, ktorá sa týka projektu stavby. Podľa výsledkov stavebného konania vydá stavebný úrad rozhodnutie. Stavebné povolenie stráca platnosť, ak sa so stavbou nezačalo do 2 rokov odo dňa, keď nadobudlo právoplatnosť, pokiaľ stavebný úrad v odôvodnených prípadoch neurčil na začatie stavby dlhšiu dobu.
Potrebné doklady:
– žiadosť
– územné rozhodnutie, ak bolo vydané
– projektová dokumentácia stavby vypracovaná oprávnenou osobou, ak ide o stavby podľa § 45 ods. 6 písm. a) stavebného zákona, postačí dokumentácia vypracovaná osobou s príslušným odborným vzdelaním
– rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia, súhlasy, posúdenia alebo iné opatrenia dotknutých orgánov štátnej správy a obce
– záverečné stanovisko o posúdení vplyvu stavby na životné prostredie, ak bolo vydané
– prípadne ďalšie doklady určené stavebným úradom
Územné a stavebné povolenie v zlúčenom konaní
Umiestňovať stavby možno len na základe rozhodnutia o umiestnení stavby. Stavby, ich zmeny a udržiavacie práce na nich sa môžu uskutočniť iba podľa stavebného povolenia alebo na základe ohlásenia stavebnému úradu. Stavebný úrad spojí na žiadosť stavebníka územné konanie so stavebným konaním pri jednoduchej stavbe alebo jej prístavbe a nadstavbe; pri ostatných stavbách tak urobí za predpokladu, že podmienky na ich umiestnenie vyplývajú z územného plánu zóny alebo zo záväzného stanoviska orgánu územného plánovania.
Jednoduché stavby sú bytové budovy, ktorých zastavaná plocha nepresahuje 300m2, majú jedno nadzemné podlažie, môžu mať aj jedno podzemné podlažie a podkrovie alebo majú dve nadzemné podlažia s plochou strechou a môžu mať aj jedno podzemné podlažie, stavby na individuálnu rekreáciu, prízemné stavby a stavby zariadenia staveniska, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 300 m2 a výšku 15m; oporné múry; podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 300 m2 a hĺbku 6 m, ale iba vtedy, ak z hľadiska požiarnej bezpečnosti je pre ich užívanie počet osôb určený podľa technickej normy, najviac však 30 osôb.
Stavebník musí preukázať, že je vlastníkom pozemku a dotknutej stavby alebo že má k pozemku a stavbe iné právo podľa § 139 ods. 1 stavebného zákona, ktoré ho oprávňuje zriadiť na ňom požadovanú stavbu alebo vykonať zmenu stavby.
Podľa výsledkov konania vydá stavebný úrad rozhodnutie. Rozhodnutie stráca platnosť, ak sa so stavbou nezačalo do 2 rokov odo dňa, keď nadobudlo právoplatnosť, pokiaľ stavebný úrad v odôvodnených prípadoch neurčil na začatie stavby dlhšiu dobu.
Potrebné doklady:
– žiadosť
– projektová dokumentácia stavby vypracovaná oprávnenou osobou, ak ide o stavby podľa § 45 ods. 6 písm. a) stavebného zákona, postačí dokumentácia vypracovaná osobou s príslušným odborným vzdelaním
– rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia, súhlasy, posúdenia alebo iné opatrenia dotknutých orgánov štátnej správy a obce
– záverečné stanovisko o posúdení vplyvu stavby na životné prostredie, ak bolo vydané
– prípadne ďalšie doklady určené stavebným úradom
Predĺženie platnosti stavebného povolenia
Stavebné povolenie stráca platnosť, ak sa so stavbou nezačalo do dvoch rokov odo dňa, keď nadobudlo právoplatnosť, pokiaľ stavebný úrad v odôvodnených prípadoch neurčil na začatie stavby dlhšiu lehotu. Stavebník môže požiadať stavebný úrad o predlženie platnosti stavebného povolenia.
Potrebné doklady:
– žiadosť
– kópia právoplatného stavebného povolenia
Zmena lehoty na dokončenie stavby
Lehota na dokončenie stavby uvedená v stavebnom povolení je pre stavebníka záväzná, ale jej nedodržanie nemá za následok neplatnosť stavebného povolenia. Ak stavebník z rôznych dôvodov nedokáže dokončiť stavbu v lehote uvedenej v stavebnom povolení, požiada o jej zmenu. V žiadosti uvedie stavebník reálnu lehotu na dokončenie stavby.
Potrebné doklady:
– žiadosť
– kópia právoplatného stavebného povolenia
Zmena stavby pred jej dokončením
Stavebný úrad môže v odôvodnených prípadoch na žiadosť stavebníka povoliť zmenu stavby ešte pred jej dokončením. Zmenou stavieb pred dokončením sa rozumie zmena vo vzťahu k stavebnému povoleniu, prípadne k dokumentácii stavby overenej stavebným úradom v stavebnom konaní. V rozsahu, v akom sa zmena dotýka práv, právom chránených záujmov alebo povinností účastníkov stavebného konania, ako aj záujmov chránených dotknutými orgánmi, prerokuje stavebný úrad žiadosť a vydá rozhodnutie, ktorým buď zmenu stavby povolí, pričom rozhodne aj o prípadných námietkach účastníkov a určí podľa potreby ďalšie záväzné podmienky, alebo žiadosť zamietne. Na konanie o zmene sa primerane vzťahujú ustanovenia o stavebnom konaní.
Potrebné doklady:
– žiadosť
– projektová dokumentácia, ktorá obsahuje súhrnnú správu obsahujúcu údaje o rozsahu navrhovanej zmeny vrátane údajov, či navrhovaná zmena stavby bude mať účinok na okolie stavby, životné prostredie alebo užívanie stavby, situačný výkres, ak sa mení vonkajšie pôdorysné alebo výškové usporiadanie stavby, stavebné výkresy v rozsahu navrhovanej zmeny, k ide o zásah do nosnej konštrukcie, statické posúdenie navrhovanej zmeny
– doklady o prerokovaní s orgánmi štátnej správy, ktorých záujmy sú navrhovanou zmenou stavby dotknuté
– rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia, súhlasy, posúdenia alebo iné opatrenia dotknutých orgánov štátnej správy a obce
– prípadne ďalšie doklady určené stavebným úradom
Žiadosť o povolenie informačného, reklamného a propagačného zariadenia
Na reklamné stavby s veľkosťou reklamnej plochy od 3m² sa vyžaduje stavebné povolenie. Sú to stavby dočasné, ktorých doba trvania nesmie presiahnuť tri roky. Dobu trvania reklamnej stavby možno predĺžiť podaním žiadosti podľa § 67 ods. 4 stavebného zákona.
Potrebné doklady:
– žiadosť
– dokumentácia obsahujúca návrh informačného, reklamného a propagačného zariadenia a jednoduchý náčrt jeho umiestnenia v primeranej mierke v dvoch vyhotoveniach
– technický opis konštrukčného riešenia informačného, reklamného a propagačného zariadenia a jeho inštalácie vrátane údajov o vhodnosti použitých materiálov z hľadiska bezpečnosti, stability a mechanickej odolnosti nosnej konštrukcie a jej upevnenia; ak ide o svetelné zariadenie, technický opis spôsobu jeho napojenia na elektrické vedenie
– doklady o rokovaniach s vlastníkmi (správcami) stavby alebo pozemku a s účastníkmi konania, ak sa konali pred podaním žiadosti
– údaje o tom, či sa prevádzka informačného, reklamného a propagačného zariadenia dotkne práv iných osôb, napr. osvetlením, zakrytím svetla, hlukom
– rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia, súhlasy, posúdenia alebo iné opatrenia dotknutých orgánov štátnej správy a obce
– prípadne ďalšie doklady určené stavebným úradom
Preskúmanie spôsobilosti stavby na užívanie
Stavebný úrad na žiadosť vlastníka stavby preskúma spôsobilosť stavby na užívanie, ak ide o stavbu zhotovenú a užívanú bez povolenia stavebného úradu alebo v rozpore s ním od 1. januára 1990 do 31. marca 2024 a vlastník stavby preukáže, že stavba svojím stavebnotechnickým stavom a vybavením zodpovedá základným požiadavkám na stavby a účelu, na ktorý ju vlastník nepretržite bez nedostatkov užíva, a stavebný úrad v konaní zistí, že stavba neohrozuje život, je vlastníkom pozemku alebo má iné právo k pozemku a došlo k usporiadaniu pozemku podľa osobitných predpisov, stavba nebola postavená v rozpore so záväznými regulatívmi funkčného využívania územia podľa záväznej časti územnoplánovacej dokumentácie alebo záujmami chránenými podľa osobitných zákonov účinných v čase zhotovenia alebo v čase preskúmania podľa toho, ktorá skutočnosť je pre vlastníka priaznivejšia, stavba sa nenachádza pod elektrickým vedením alebo v jeho ochrannom pásme, alebo v inundačnom území, alebo v ochrannom pásme, alebo bezpečnostnom pásme plynárenského zariadenia, alebo že prevádzkovateľ dopravnej infraštruktúry alebo technickej infraštruktúry, v ktorej ochrannom pásme alebo bezpečnostnom pásme sa stavba nachádza, s jej umiestnením v ochrannom pásme alebo bezpečnostnom pásme súhlasí, ku stavbe je vypracovaná dokumentácia skutkového stavu existujúcej stavby na účely kolaudácie, ak si vypracovanie takejto dokumentácie stavebný úrad vyžiada. Žiadosť o preskúmanie nie je možné podať, ak sa začalo konanie o odstránení stavby podľa § 88a stavebného zákona.
Potrebné doklady:
– žiadosť
– doklad o tom, že žiadateľ je vlastníkom pozemku alebo má iné právo k pozemku a došlo k usporiadaniu pozemku podľa osobitných predpisov a stavbu používa pre vlastnú potrebu a potrebu členov svojej rodiny
– geometrický plán
– potvrdenie o veku stavby (vydáva Mesto Šamorín)
– projektová dokumentácia skutočného vyhotovenia stavby
– rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia, súhlasy, posúdenia alebo iné opatrenia dotknutých orgánov štátnej správy a obce
– prípadne ďalšie doklady určené stavebným úradom
Žiadosť o povolenie na odber podzemných vôd a zriadenie vodnej stavby (studne pre osobnú potrebu a potreby jednotlivých domácnosti)
Žiadosť sa musí doložiť podľa § 73 ods. 2 vodného zákona prílohami obsahujúcimi údaje a podklady, ktoré vyplývajú z jednotlivých ustanovení tohto zákona a sú potrebné na posúdenie vplyvu na vodné pomery.
Potrebné doklady:
– žiadosť
U vodných stavieb – studní – hĺbka do 6m, ktorá podľa § 139b ods. 1, písm. e) stavebného zákona má povahu jednoduchej stavby, je k žiadosti potrebné doložiť:
– jednoduchý situačný výkres obsahujúci vyznačenie umiestnenia navrhovanej vodnej stavby na pozemku s vyznačením jej odstupov od hraníc pozemkov a jestvujúcich susedných stavieb vrátane vodných stavieb na susedných nehnuteľnostiach, odstupov od možných zdrojov znečistenia, navrhované umiestnenie vodovodnej a elektrickej prípojky. Jednoduchá vodná stavba – studňa musí byť navrhnutá v súlade s STN STN 75 5115.
– projekt jednoduchej vodnej stavby, ktorý môže byť v súlade s § 45 ods.6 písm. a) stavebného zákona vypracovaný osobou s príslušným odborným vzdelaním
U vodných stavieb – studní – hĺbka viac ako 6m je k žiadosti potrebné doložiť:
– jednoduchý situačný výkres obsahujúci vyznačenie umiestnenia navrhovanej vodnej stavby na pozemku s vyznačením jej odstupov od hraníc pozemkov a jestvujúcich susedných stavieb vrátane vodných stavieb na susedných nehnuteľnostiach, odstupov od možných zdrojov znečistenia, navrhované umiestnenie vodovodnej a elektrickej prípojky. Jednoduchá vodná stavba – studňa musí byť navrhnutá v súlade s STN STN 75 5115.
– projekt jednoduchej vodnej stavby hĺbky viac ako 6m v dvoch vyhotoveniach, ktorý musí byť súlade s § 46 stavebného zákona vypracovaný oprávneným projektantom. Súčasťou PD musí byť hydrogeologický posudok na základe monitorovacieho vrtu, vyhotovený oprávnenou osobou, ktorý poskytne údaje o hydrogeologických veličinách potrebných k povoleniu predmetnej vodnej stavby.
Poplatky: správne poplatky sa platia podľa zákona č. 145/1995 Z.z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov (sadzobník správnych poplatkov – V. časť – stavebná správa) v hotovosti v pokladni mesta Šamorín alebo bankovým prevodom na účet mesta Šamorín.