Mesto Šamorín - Somorja Város
Menu

Pomlé Festival

Festival s podtitulom: Chute, vína, tradície sa právom považuje za najväčší a najnavštevovanejší regionálny festival Žitného ostrova budovaný na hodnotách tradičnej kultúry.

Festival sprevádza aj bohatý kultúrny program. Počas dvojdňového festivalu sa predstaví 20 uznávaných domácich a zahraničných vinárov. Termín festivalu je vždy posledný augustový piatok a sobota.

Prvý ročník Festivalu Pomlé sa uskutočnil v roku 2010, a napriek tomu, že bol prvým, a poskytol kvalitný a náročný festivalový program, návštevnosť bola nad očakávania organizátorov: 2000 návštevníkov. Odvtedy návštevnosť festivalu z roka na rok rastie, v roku 2016 dosiahla až 6000. Táto návštevnosť je prítomná po celý deň, nielen na večerných koncertoch. Na festival pozývame takých účinkujúcich, ktorí sú vo svojom žánre jedineční, aj keď nie sú všeobecne známi. Dôraz nekladieme na zvyšovanie návštevnosti, ale na z roka na rok vyššiu kvalitu programu.

Program festivalu je viacpólový. Je rozdelený podľa miesta aktivity a cieľovej skupiny (napr. Rozprávková lúka je miestom pre deti, kde sa konajú celý deň malé koncerty, remeselnícke zamestnania a trh tradičných remesiel). Hudobné javisko zas láka mladých ľudí, Vinná ulička staršiu generáciu.

Je fantastické sledovať na festivale, ako sa ľudia prechádzajú po jednotlivých miestach, rozprávajú sa, usmievajú sa. Zadosťučinením organizátorov je aj fakt, že na večerných koncertoch je hľadisko maximálne naplnené.

 

ROMA FEST

Festivaly rómskej kultúry majú bohatú tradíciu v meste Šamorín, boli organizované už od 90-tych rokoch.
Rómske etnikum bolo vždy svojské. Elektrizujúci rytmus v žilách rozprúdi nejednu zábavu a ich tanec a hudba sú jedinečné aj dnes. Rovnako zvučné sú remeselné zručnosti a gastronómia.
Zámerom festivalu je prehĺbiť  toleranciu a vzájomné porozumenie medzi národnosťami na území regiónu okolia Šamorína.
Na festivale sa v rámci workshopov  predstavia rómsky remeselníci, hudobníci a tanečníci. V rámci ďalších workshopov sa poskytuje priestor pre prezentáciu rómskej gastronómie, tradícií, detských hier. Výstava fotografií  a premietanie filmov s rómskou tematikou  predstaví najznámejších rómskych umelcov.

 

Skip to content