Gaudium oslávilo svoje jubileum veľkolepými koncertmi
Súbor starej hudby Gaudium vedený Imrem Némethom oslávil v týchto dňoch 40. výročie svojho založenia dvoma koncertmi. Prvý sa uskutočnil v nedeľu 9. júna v reformovanom kostole v Šamoríne pre široké publikum, druhý dnes, 12. júna, pre žiakov Základnej školy s VJM Mátyása Korvína a študentov Gymnázia Imre Madácha. Obe mali veľký úspech.
V programe „Ó, veľká, okrúhla modrá obloha“ – Spomienka na básnika Bálinta Balassiho“ okrem členov súboru Gaudium účinkovali: László Béhr (recitácia), Tímea Hamar (spev), Zsolt Homoki (lutna) a János Falusi (bicie nástroje).
Rozhovor s Imrem Némethom pri príležitosti jubilea si môžete prečítať v júnovom vydaní mesačníka Šamorín a okolie.
Nižšie prinášame rozhovor s Imrem Némethom uverejnený pri príležitosti jubilea v júnovom vydaní mesačníka Šamorín a okolie.
Súbor starej hudby Gaudium jubiluje
Súbor starej hudby Gaudium oslávil veľkolepým koncertom začiatkom júna 40. výročie svojho vzniku. O skupine a o uplynulých štyridsiatich rokoch som vyspovedal Imreho Németha, ktorý je vedúcim, sólistom a stvoriteľom kapely.
Odkiaľ prišiel nápad založiť kapelu, ktorá hrá a zachováva hudbu starých čias?
V časoch, keď sa zrodil nápad, som spieval v zbore Slovenskej filharmónie a popri tom som bol sólistom a folkovým spevákom súboru Ifjú Szivek (Mladé srdcia). Ale tá myšlienka má ešte hlbšie korene, ktoré siahajú až do roku 1976, kedy v bratislavskom PKO vystúpila skupina Ex Antiquis z Budapešti, ktorá sprevádzala Tamása Hackiho, známeho a jedinečného umelca pískania. Hrali vynikajúcu hudbu, no čo bolo pre mňa ešte dôležitejšie, k skupine patril aj László Czidra, ktorý neskôr moju hudobnú kariéru veľmi ovplyvnil a podporoval.
László Czidra hral aj v kapele Camerata Hungarica, ktorá bola etalónom maďarskej starej hudby. Takže aj tu môžeme nájsť nejaký súvis.
Áno, presne tak. Po koncerte som ho vyhľadal, zoznámili sme sa a odvtedy ho považujem za svojho mentora. Od neho som dostal tú najväčšiu pomoc, odborné rady, noty… László mal neskutočne bohatý archív starej hudby, čo sa nám veľmi hodilo, keď som zakladal Gaudium. Skupina prvýkrát vystúpila v Gombaseku v roku 1984, odvtedy počítam tých 40 rokov.
Štyridsať rokov je veľmi dlhý čas. Ako sa podarilo udržať skupinu pokope toľké roky?
V rokoch 1986 až 2001 sme fungovali pod záštitou súboru Ifjú Szivek, tento čas bol našim zlatým vekom. Ročne sme mávali 30-40 koncertov. Ale musím povedať aj to, že personálne výmeny v súbore boli pomerne časté, no stalo sa aj to, že sme mali až dvanásť členov naraz. V súbore sa nám za tie roky vystriedalo dokopy asi šesťdesiat hudobníkov a spevákov.
Ako by si opísal poslanie skupiny?
Na to je ľahká odpoveď. Veľká časť nášho repertoáru pochádza z rukopisov z južného Slovenska zo 16–18. storočia. Tie nám dávajú ten hlavný smer. Popularizáciu starej hudby v kruhoch mládeže považujeme za svoje veľmi dôležité poslanie.
Trocha bilancujme – čo všetko sa stalo za tých 40 rokov?
Takmer tisícka vystúpení, je to obrovské číslo… Vystupovali sme na takých prestížnych domácich podujatiach ako napríklad Bratislavské hudobné dni. Mali sme veľa koncertov aj v zahraničí, spomeniem len niektoré – vo Viedni, Salzburgu, Prahe, Českom Krumlove, Budapešti, Kecskeméte, no dostali sme sa aj do Izraela a do Kanady. K tomu všetkému ešte prirátajme 8 CD-nosičov a mnoho televíznych vystúpení. Naše nahrávky sú uložené aj v archíve Slovenského aj Maďarského rozhlasu. Za pôsobenia súboru vznikli festivaly starej hudby, ktoré som organizoval v Šamoríne ja. Takýchto podujatí, s významnou medzinárodnou účasťou bolo dvanásť.
Vzdávam Ti hold, že si dokázal úspešne manažovať túto kapelu.
V časoch so súborom Ijfú Szivek to nebolo ťažké, avšak od roku 2001, odkedy sme sa osamostatnili, je to oveľa náročnejšie. Samozrejme, podporovateľov sme potrebovali aj v starých časoch. Som vďačný niektorým kamarátom – Lacovi Pischovi, Tomášovi Jávorkovi, Istvánovi Péntekovi, Karolovi Vörösovi a môjmu hlavnému sponzorovi Štefanovi Czuczovi, ktorí nás aj dnes podporujú. Ďakujem aj samospráve nášho mesta, ktorá podporila naše jubilejné koncerty venované pamiatke maďarského básnika Bálinta Balassyho, ktorý sa narodil pred 470 a zomrel pred 430 rokmi. Na neho sme spomínali piesňami, básňami a autentickou inštrumentálnou aj vokálnou dobovou muzikou.
Autor: Alex Strieženec