Päťdesiat rokov na hudobnej scéne – pozvánka na jubilejný koncert Imricha Németha
Cirkevný zbor ECAV na Slovensku Šamorín Vás srdečne pozýva na jubilejný koncert Imricha Németha, ktorý sa uskutoční v nedeľu 6. augusta 2023, o 17.00 hod. v evanjelickom kostole.
Účinkujú: Antal Bódis – husle, Noémi a Klára Németh – husle, Júlia Csető – spev, Hyun Jee Doh-Németh – spev, Tímea Hamar – spev, Zsolt Homoki – lutna, Márk Hudi – recitácie, Mátyás Németh – kontrabas, Zmiešaný zbor Híd. Klavírny sprievod: Erika Domsitz, óEva Hecht a Eleonóora Skuta.
Na podujatie je vstup voľný.
Nižšie prinášame preklad článku Alexandra Strieženca, ktorý vyšiel v maďarskej jazykovej verzii mesačníka Šamorín a okolie, vyd. júl-august 2023.
Päťdesiat rokov na hudobnej scéne
Podujal som sa na ťažkú úlohu zhrnúť životné dielo a 50-ročnú kultúrnu činnosť môjho priateľa. Je to obzvlášť ťažké, lebo neviem, čo skôr povedať. A tiež preto, lebo ľahko môžem spadnúť do pasce zaujatosti. Zároveň mi však niečo predsa len tú prácu uľahčuje: ak si zoradíme všetko, čo Imre Németh v kultúre za uplynulých 50 rokov urobil, to už hovorí samo za seba.
Spomínam na jednu silvestrovskú žúrku v bratislavskom byte, možno tak okolo 1970. Vtedy sme sa zoznámili. Samozrejme, ja som o ňom už vedel, počul, bol známym beatovým muzikantom, spevákom a hral v kapele Fortuna, ktorú založil v roku 1968 dnes už nebohý herec a režisér István Holocsi. Ja som v tých časoch v hudbe len začínal, už som hral v kapele a Imra som si veľmi ctil. Tých takmer päťdesiat článkov, ktoré o ňom za ten čas vyšli, sa ale o jeho bigbeatovom období veľmi nezmieňujú.
O začiatkoch
„Moja cesta v kultúrnej sfére sa vlastne začala kapelou Fortuna. Ešte skôr však, než som sa stal profesionálnym umelcom, som mal krátku, trojročnú „zastávku“ na ústrednom výbore Csemadok. Po absolvovaní právnickej fakulty som tam začal pracovať ako referent pre folklór. Všetko ostatné – súbor Mladé srdcia, Slovenská filharmónia a súbor starej hudby Gaudium – prišlo až potom. Medzitým som stihol ukončiť štúdium na bratislavskom štátnom konzervatóriu v odbore učiteľ spevu, stal som sa členom zboru Slovenskej filharmónie a bol som sólistom v súbore Mladé srdcia, ktorý vtedy už fungoval poloprofesionálne. V roku 1984 som založil súbor starej hudby Gaudium, s ktorým sme mali v časoch najväčšej slávy 40–50 koncertov ročne… Toto teleso, i keď už trocha oklieštené, s menším počtom členov funguje dodnes (na vrchole nás bolo až 12). Vydavateľstvo Opus v roku 1973 vydalo moju prvú platňu s názvom Ľudové piesne zo Silice a Krásnej Hôrky (Szilicei és krasznahorkai népdalok) v spracovaní Štefana Németha – Šamorínskeho so sprievodom komorného orchestra Rádia Brno. Toto považujem za míľnik, súčasné jubileum počítam od tejto udalosti” – spomína na svoje začiatky.
Neskôr vyšlo ešte viac nahrávok a Imre Németh tiež komponoval pre literárnu produkciu aj divadelnú inscenáciu. Z toho je najznámejším dielom Lampáš z tekvice (Töklámpás), ktoré z poverenia komárňanského divadla komponoval k rozprávkovej divadelnej hre Györgya Battu. Popri tom organizoval výstavy a spolupracoval na príprave dokumentárnych filmov.
O osudovosti
Imre Németh je Šamorínčanom od roku 1979.
„Bolo to osudové… Vyrastal som v obci Nový Život, v malebnej dedinke, odtiaľ sme moc necestovali… Môj prvý výlet, dodnes ho mám v živej pamäti, viedol práve do Šamorína. Cestoval som so strýkom Gyulom, ktorého Šamorínčania poznali ako „predavača Németha”. O mnoho rokov neskôr som vyhral spevácku súťaž práve v Šamoríne, na tunajšom festivale sme s Ági Bíróovou spoločne obsadili prvé miesto” – pokračuje.
Organizoval koncerty, festivaly, s jeho menom sa spája aj Festival starej hudby Samaria. Svojou oddanou prácou a nadšením šíril dobré meno Šamorína. Som hrdý na to, že som ako pedagóg mohol byť v Základnej umeleckej škole v Šamoríne jeho kolegom. Imre v súčasnosti pôsobí ako vedúci dirigent Zmiešaného zboru Híd. Zbor sa aktuálne chystá na slávnostný koncert 6. augusta v šamorínskom evanjelickom kostole, kde sa predstavia aj mladé talenty. Hlavným sponzorom jubilejného koncertu je Štefan Czucz a mestský fond kultúry.
Oslavuje koncertom
„Teraz sa sústreďujem na jubilejný koncert, bol by som rád, aby bol pre divákov nezabudnuteľný. Môj dlhodobejší cieľ, na ktorom pracujem, nie je také ľahké realizovať – chcel by som, aby sa Zmiešaný zbor Híd rozrástol o nových členov. Dostal by tak nový elán. Členom zmiešaného zboru sa chcem aj touto cestou poďakovať za ich prácu a nadšenie. Oni sú už súčasťou môjho sveta” – dodal na margo svojich plánov.
Foto: Gergely Lacza / ma7.sk