V piatok odštartoval 14. ročník medzinárodného umeleckého sympózia Dunartcom
Medzinárodné umelecké sympózium Dunartcom vstupuje tento rok do svojho 14. ročníka. Podujatie sa uskutoční od 9. do 18. augusta 2024 v našom meste.
„Prvoradým cieľom sympózia je vytváranie kontaktov v umeleckej spoločnosti medzi talentovanými domácimi a zahraničnými, medzi profesionálne uznanými a mladými usilovnými umelcami, a po vzájomnom osvojení si umeleckých pracovných metód a myslení vytvoriť nový intelektuálny spolok. V priebehu trinástich rokov bolo pozvaných vyše stoosemdesiat umelcov zo sedemnásť krajín, ktorí tvorili na tematické motto bez akýchkoľvek žánrových obmedzení, cez tradičné umelecké žánre až po využitie novodobých médií. Doteraz sa zrealizovalo vyše šesťdesiatpäť profesionálnych programov“, informujú organizátori.
Sprievodné podujatia tohtoročného sympózia:
12. augusta, o 19.00 hod. sa v Mozi Clube predstavia umelci tohtoročného sympózia: Sergej Andreevski (MK), Reshat Ameti (MK), Stanislav Bubán (SK), Gábor Miklya (HU), Áron Zsolt Majoros (HU), Éva Mayer (SK/HU), Csonga Anikó Kovács (SK), Máté Posta (HU), Csaba Sánta (RO), Margita Titlová Ylovsky (CZ) a Mihály Vargha (RO).
13. augusta, o 20.00 hod. sa uskutoční v Šup-Šup Mozi Clube koncert skupiny Bettika Septet.
16. augusta, o 19.00 hod. bude otvorená na Nádvorí Korony výstava sympózia.
Sympózium je každoročne tematické, tematika štrnásteho stretnutia je: nádej.
„Nádej je rozhodujúcou súčasťou nášho života a jej definícia nás môže tiež prinútiť zamyslieť sa. Opúšťa nás nádej, alebo my opúšťame nádej? Z psychologického hľadiska veda pozitívnej psychológie považuje nádej za definujúci fenomén nášho života. Medzi obsahové zložky nádeje patrí orientácia na budúcnosť, pozitívny emocionálny náboj, postoj a adaptívne zvládanie. Nádej pôsobí ako základná motivačná sila, ktorá pomáha nanovo definovať význam a tým aj zmysel nášho života. Tvoriví umelci sympózia na uvedené myšlienky reflektujú vo svojich tu vytvorených dielach“, uvádzajú organizátori.
Realizáciu sympózia podporilo Mesto Šamorín, Kultminor – Fond na podporu kultúry národnostných menšín, spolok Hermész Német-Magyar Kulturális Egyesület a fond Nemzeti Kulturális Alap.