Do pozornosti chovateľov hydiny – vtáčia chrípka útočí
Dňa 11. novembra 2024 bol nahlásený nález uhynutých labutí na brehu vyrovnávacieho kanála v Čilistove. Po oznámení vykonali inšpektori Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Dunajská Streda obhliadku na mieste nahláseného úhynu a odobrali vzorky, ktoré boli odoslané do Národného referenčného laboratória pre aviárnu influenzu – Veterinárneho ústavu Zvolen. Dňa 13. novembra 2024 bol potvrdený pozitívny výsledok testovaných vzoriek na vírus aviárnej influenzy subtypu H5N1 – vtáčej chrípky.
Z uvedeného dôvodu nariadila RVPS Dunajská Streda vykonať súpis hydiny a vtákov chovaných na území nášho mesta.
Týmto žiadame našich obyvateľov, aby sčítacím komisárom, ktorí v období od 26. do 28. novembra 2024 navštívia domácnosti, nahlásili počet chovanej hydiny a vtákov.
Aby sa výskytu choroby predišlo, je predovšetkým potrebné zabrániť kontaktu voľne žijúcich vtákov s hydinou. Preto odporúčame krmivo a vodu určenú pre hydinu umiestniť mimo dosah voľne žijúceho vtáctva.
Zároveň RVPS DS zakázala zhromažďovanie hydiny a vtákov chovaných v zajatí, konanie trhov a výstav. O premiestňovaní hydiny a iných vtákov držaných v zajatí alebo ich produktov z infikovaného pásma vopred informovať RVPS DS.
Tieto opatrenia platia do odvolania.
Informácie o vtáčej chrípke:
Vírus vtáčej chrípky je vírusové prenosné ochorenie vtákov, hydiny, prípadne iných zvierat, ktoré často končí uhynutím.
Hlavnými klinickými príznakmi je strata plachosti, znížená aktivita, pokles v príjme potravy a vody, klesne produkcia vajec, postihnuté jedince majú našuchorené perie. Objavujú sa aj respiračné príznaky ako sú kašeľ, kýchanie, chrapot, nadmerné slzenie, opuchy hlavy, viečok, výtok z nosových otvorov. Ďalej sa vyskytujú aj poruchy tráviaceho (hnačky) a nervového systému (kŕče, poruchy pohybu, strata plachosti). Tieto príznaky sa vyskytujú ojedinele alebo v kombinácii. Inkubačná doba sa pohybuje od niekoľko hodín do 7-14 dní.
Prenos vtáčej chrípky na človeka je možný priamym kontaktom s chorými, resp. uhynutými zvieratami pri nedodržaní zásad osobnej hygieny, vdýchnutím prachu s obsahom výlučkov chorých, resp. uhynutých zvierat, kontaktom s infikovanými plochami a povrchmi (napr. povrch vajec), výlučkami z chorých zvierat a odpadmi. Vírusy vtáčej chrípky môžu potenciálne vyvolať ochorenia aj u ľudí, riziko prenosu je hlavne u ľudí prichádzajúcich sa do styku s vtákmi (domácimi alebo voľne žijúcimi).
RVPS DS prijala nasledovné opatrenia v zmysle platných predpisov:
1. Vykonať do 29.11.2024 súpis všetkých chovov hydiny a iných vtákov držaných v zajatí v meste Šamorín a v obci Hamuliakovo.
2. Zabezpečiť zvýšenú biologickú bezpečnosť vo všetkých chovoch hydiny a iných vtákov chovaných v zajatí, predovšetkým:
a.) dezinfekciu pri vstupoch a východoch z priestorov, v ktorých sa chová hydina a iné vtáky chované v zajatí,
b.) zamedziť priamemu a nepriamemu kontaktu chovaného vtáctva s voľne žijúcimi vtákmi (predovšetkým s vodnými druhmi); ak to umožňujú podmienky chovu, držať vtáky vo vnútorných chovných priestoroch, ako aj krmivo, ktorým je vtáctvo kŕmené a pracovné náradie používané pri starostlivosti o držané vtáctvo,
c.) voda používaná na napájanie chovaného vtáctva nesmie pochádzať zo zásobníkov povrchových vôd prístupných voľne žijúcemu vtáctvu,
d.) pokiaľ je to možné, vyhýbať sa miestam, na ktorých sa zvykne obvykle zdržiavať voľne žijúce (predovšetkým sťahovavé vodné) vtáctvo, aby sa minimalizovalo riziko nepriameho zavlečenia vírusu aviárnej influenzy do domáceho chovu,
e.) oznamovať na RVPS DS (tel: 031/552 4870) akékoľvek príznaky vtáčej chrípky u hydiny a iných vtákov chovaných v zajatí podľa kritérií:
– pokles príjmu krmiva alebo vody o viac ako 20%,
– pokles v produkcii vajec o viac ako 5 % trvajúci dlhšie ako 2 dni
– týždenná miera úmrtnosti vyššia ako 3%,
– akýkoľvek klinický prejav alebo posmrtnú zmenu, ktorá svedčí pre vtáčiu chrípku.
Ilustračný záber: cas.sk