Do pozornosti psíčkarov: darček si neprosíme!
V Šamoríne – ako aj v prípade mnohých iných miest – sa neustále vynára problém psích exkrementov „zdobiacich” verejné priestory. Mať psíka je fajn vec, nepochybujeme, ale nech sa psíčkarom stáva len ten, kto prijíma aj všetky nepríjemnosti s tým spojené. Z nich je snáď najcitlivejšou záležitosťou zber psích exkrementov počas venčenia nášho domáceho miláčika.
Gro problému je nasledovné: túto otázku otvárame z času na čas, ani nie veľmi z estetických dôvodov, skôr kvôli verejnému zdraviu. Psie exkrementy sú jedným z najnákazlivejších odpadov, ktoré v obciach vznikajú. · Jeden gram psích exkrementov obsahuje až 23 miliónov koliformných baktérií, napr. Escherichia coli, ktorá je síce súčasťou črevnej mikroflóry, ale môže spôsobiť aj akútne infekcie. Psie exkrementy sú zároveň jedným z hlavných zdrojov bakteriálnej kontaminácie vodných tokov, spodných vôd a pláží. Veľa ľudí sa mylne domnieva, že psie exkrementy sú skvelým hnojivom, pravda je však taká, že parazity v nich dokážu prežívať dlhú dobu v pôde a sú zdrojom nákazy pre človeka a zvieratá. Dažďová voda spláchne nebezpečný obsah exkrementov do spodných vôd a vstupom patogénov do potravového reťazca vzniká množstvo problémov. Exkrementy pridávajú nadmerné množstvo dusíka do vody a znižujú obsah kyslíka pre vodné organizmy.
Psie exkrementy sú obzvlášť nebezpečné pre deti, u ktorých môžu spôsobiť bakteriálnu, parazitárnu alebo vírusovú infekciu (napr. salmonelóza, giardióza, toxokaróza, pásomnica psia). Psie exkrementy vo verejnom priestore sú nebezpečné aj pre psov samotných, ktoré sa môžu nakaziť rôznymi závažnými ochoreniami (parvoviróza, giardióza, kokcidióza, trichinelóza, askaridóza, pásomnica psia, pásomnica hrášková, machovec psí) buď priamym kontaktom cez kožu (tzv. transdermálny prenos) alebo požieraním exkrementov (tzv. koprofágia) .
S ohľadom na všetko vyššie uvedenéžiadame majiteľov psov, aby dbali na dodržanie pravidiel venčenia aj hygienické hľadiská.
Všeobecne záväzné nariadenia mesta č. 9/2015, ktoré upravuje chov, vodenie a držanie psov v meste, ukladá majiteľom štvornohých miláčikov bezodkladne odstrániť psie výkaly z verejného priestoru. Dodržanie VZN kontroluje mestská polícia, ktorá je v prípade jeho porušenia oprávnená vyrubiť pokutu na mieste.
Ilustračný záber: vodiacipes.blog.sme.sk