Hasiči upozorňujú na riziko vzniku požiarov
Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Dunajskej Streda vychádzajúc z vlastných poznatkov ako aj zo štatistických údajov požiarovosti Vás žiada o prijatie vlastných opatrení, ktoré sú smerované na vylúčenie takých požiarov, ktoré každoročne pustošia našu prírodu a životné prostredie.
Najväčším nebezpečenstvom pre vznik požiarov v prírodnom prostredí je zakladanie ohňov v lesoch, vetrolamoch a v ich tesnej blízkosti, odhadzovanie horiacich zápaliek a cigariet do suchej trávy. Možno konštatovať, že hlavnými príčinami väčšiny požiarov je porušovanie zásad protipožiarnej bezpečnosti, alebo neznalosť predpisov a opatrení ochrany pred požiarmi. Výchovné pôsobenie na občanov k dodržiavaniu zásad protipožiarnej bezpečnosti je dôležitým nástrojom požiarnej prevencie. Zo štatistiky požiarovosti vyplýva, že je dôležitá preventívno-výchovná činnosť najmä v obdobiach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiarov.
Pri zabezpečovaní a realizácii preventívnych protipožiarnych opatrení, ktoré sú zamerané na ochranu lesov pred požiarmi obce musia vychádzať z ustanovení a z požiadaviek uvedených v zákone č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov a vyhlášky MV SR č. 121/2002 Z. z. o požiarnej prevencii v znení neskorších predpisov.
Fyzická osoba – občan v zmysle § 14 zákona č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov počas celého roka nesmie:
– fajčiť alebo používať otvorený plameň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru,
– vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov,
– zakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu.
V čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru sa fyzickým osobám zakazuje najmä:
– zakladať alebo udržiavať ohne,
– používať otvorený oheň,
– fajčiť alebo odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety,
– vypaľovať porasty bylín, krov a stromov.
Zdroj: Okresné riaditeľstvo hasičského a záchranného zboru v Dunajskej Strede
Ilustračný záber: pixnio.com