Mesto Šamorín - Somorja Város
Menu

Keď na dvere zaklope depresia

2017. dec. 05

Vianoce sú považované za sviatky radosti a pokoja. No ani zďaleka to všetci neprežívajú rovnako. Sú obdobím, kedy pribúda najviac prípadov ťažkých depresií a zúfalých samovrážd.
Týka sa to hlavne ľudí, ktorí trávia sviatky sami a podliehajú pocitom smútku a osamelosti.
Všade stále počúvame, ako je rodina cez vianočné sviatky dôležitá, a že Vianoce sa nemajú prežívať bez svojich najbližších. Potom sa ani netreba čudovať, že práve na Vianoce sa hlási o slovo nával silných emócií.
K hlavným príznakom depresie patrí pretrvávajúca pochmúrna nálada, negatívne myšlienky, pocity osamelosti a beznádeje, nespavosť a myšlienky na skoncovanie so životom a podobne. Objaviť sa môže naopak nadmerná spavosť, strata chuti do jedla alebo prejedanie sa, nervozita a podráždenosť.
Vianočná depresia sa týka rovnako ako žien, tak aj mužov. Rozdiel spočíva v tom, ako sa s tým vyrovnávajú. Osamelosť a smútok počas vianočných sviatkov prežívajú ženy intenzívnejšie ako muži. Muži sa s tým dokážu vyrovnať jednoducho tak, že sa odosobnia od podstaty Vianoc. Neprikladajú vianočnej atmosfére zvláštnu príležitosť, alebo sa zamestnajú nejakou činnosťou, len aby na to nemuseli myslieť.
Vianočná depresia často útočí aj na starých, opustených ľudí. Pre starých ľudí je skutočne ťažké, ak musia na sviatky ostať sami. Ich deti už majú vlastné rodiny, s ktorými trávia sviatky. Často sa tiež stáva, že už nemajú nikoho, s kým by mohli zdieľať radosť z Vianoc.
Alternatívu v týchto prípadoch ponúkajú tzv. linky dôvery, ktorých význam spočíva v tom, že volajúci sa okamžite môže podeliť o svoj problém s odborníkom. Na Slovensku ich funguje viac, zoznam nájdete tu. Neváhajte zavolať, ak na Vašich dverách zaklope depresia! Volania v maďarskom jazyku môžete uskutočniť na telefónnych číslach 0918-500 333 (Orange) a 0904-500 338 (T-Mobile).

Zdroj: vysetrenie.zoznam.sk
Ilustračný záber: psych.interez.sk

Skip to content