Kytica na Deň žien
Je 8. marec, Medzinárodný deň žien. Častým argumentom mužov, ktorí sa chcú vyhnúť MDŽ je, že to je sviatok zabudnutý z komunizmu a také predsa neoslavujeme. Medzinárodný deň žien však s komunizmom nemá vonkoncom nič spoločné. Počiatky tohto sviatku siahajú oveľa hlbšie do histórie, než si myslíme.
Všetko sa to začalo v New Yorku, 8. marca 1857, kedy vstúpilo do štrajku asi štyridsaťtisíc pracovníčok textilného priemyslu za mzdy rovnocenné s mužskými a za skrátenie pracovnej doby. Oslavy MDŽ sú pripomienkou tejto udalosti. Na 2. medzinárodnom zjazde socialistických žien usporiadanom v Kodani v roku 1910 navrhla Nemka Clara Zetkin, aby bol na celom svete každoročne usporiadaný deň žien. Medzinárodný deň žien bol prvýkrát oslávený 19. marca 1911 v Rakúsku, Dánsku, Nemecku a vo Švajčiarsku. Na protestoch sa zúčastnilo aj veľa mužov a v tých časoch bojovali za získanie volebného práva pre ženy. Vo Fínsku mohli ženy voliť už od roku 1906, v Rusku od 1917, v Nemecku od 1919, Francúzky a Talianky získali toto právo až na konci druhej svetovej vojny, Belgičanky od 1958, Švajčiarky od 1971, Portugalky od 1976 a ženy Lichtenštajnska ho majú len 39 rokov, až od roku 1984.
Dnes už tento sviatok vo viacerých častiach sveta stratil svoj pôvodný politický odkaz a význam, dnes si ho pripomíname len kyticou, čokoládou alebo drobným darčekom. I keď v súčasnosti už vyzerá málo aktuálny, pripomeňme si, že ženy dnes môžu ženy žiť oveľa slobodnejší život, ako pred 150 rokmi.