Mená obetí holokaustu budú vyryté na pamätnú tabuľu
V meste bude 19. júna odhalená pamätná tabuľa obetiam holokaustu. Pietne miesto bude na Hlavnej ulici neďaleko kláštora, pred starou hudobnou školou, tam, kde stojí dom doktora Wolfa. Tabuľa bude vyhotovená zo špeciálnej oceľovej platne, mená a vek obetí budú do nej vygravírované laserom.
Cieľom tejto iniciatívy je, aby túto tabuľu videlo čo najviac ľudí a zamýšľali sa nad udalosťami, ktoré viedli k vymiznutiu Židov zo Šamorína.
„Odhalenie tabule sme pôvodne plánovali vlani na august a tabuľa mala byť umiestnená pred šamorínsku synagógu, ale tieto plány boli nezrealizovateľné. Pracovná skupina poverená touto úlohou hľadala možnosti, pričom preskúmala viacero alternatív. Jednou z nich bolo umiestnenie pamätnej tabule na Bratislavskej ceste pri kruhovom objazde, podľa druhej mala stáť pred starou hudobnou školou, kde bol kedysi dom doktora Wolfa. Starší Šamorínčania si to ešte pamätajú. Napokon sme sa rozhodli pre tento návrh, nakoľko ide o frekventovanú lokalitu; na rozdiel od židovského cintorína, ktorý bol tiež medzi možnými lokalitami”, dozvedeli sme sa od viceprimátora Gábora Veresa.
Samospráva už disponuje potrebnými povoleniami. Vizualizáciu pietneho miesta pripravil poslanec a architekt Tomáš Jávorka. Ide o plochu 15–20 m2, ktorá bude mať samostatné osvetlenie. Tabuľu vyrobila firma zo Svätého Jura.
„Upovedomili sme Židovskú náboženskú obec v Dunajskej Strede o tom, kde plánujeme vytvoriť toto pietne miesto. Jej predstavitelia považujú túto lokalitu za ideálnu“, dodal viceprimátor.
Vlani sa za podpory Trnavského samosprávneho kraja v sume 60-tisíc eur podarilo obnoviť židovský cintorín v Šamoríne a jeho dom smútku bet tahara. Nakoľko sa oficiálna otváracia slávnosť kvôli pandémii nemohla konať, pracovná skupina sa rozhodla, že ju spojí s odhalením pamätnej tabule, ktorá sa bude konať z pietnych dôvodov 19. júna – šamorínski Židia boli totiž počas druhej svetovej vojny deportovaní v mesiacoch máj a jún. Podľa plánov sa v deň slávnostného odhalenia otvorí v dome smútku tematická výstava o židovskej pohrebnej kultúre. „Táto aktivita je ešte predmetom rokovania s Múzeom židovskej kultúry v Bratislave, aj miestny historik Ján Hevera má množstvo materiálov. Pietna slávnosť, otvorenie domu smútku a vernisáž by sa začali o 14.00 na cintoríne, následne o 16.00 by sa konalo odhalenie pamätnej tabule. Pri tabuli by žiaci slovenského a maďarského gymnázia čítali úryvky z knihy spisovateľky s pôvodom zo Šamorína a dnes žijúcej v Amerike, Livie Bitton-Jackson, ktorá sama prežila hrôzy holokaustu.
V 2. svetovej vojne bolo zo Šamorína deportovaných 505 členov židovskej náboženskej obce – celé rodiny, od bábätiek až po starých rodičov. Z pekla koncentračných táborov sa ich napokon vrátilo len 36. Mená obetí sa zachovali sčasti na šamorínskej matrike, sčasti v izraelskom archíve Yad Vashem. Z dostupných dokumentov sa podarilo identifikovať zhruba 360 mien. (l)
Vizualizácia pamätného miesta, zdroj: Ing. Arch. Tomáš Jávorka, ABJ s.r.o.
Článok vyšiel v mesačníku Šamorín a okolie, č. 3/2022.