Samosprávy miest a obcí Žitného ostrova sú za zachovanie prirodzených biotopov
Včera, 12. októbra 2020 sa uskutočnilo v Dunajskej Strede verejné prerokovanie plánu regionálneho územného systému ekologickej stability okresu Dunajská Streda (RÚSES). O stretnutie sa dožadovalo 22 samospráv miest a obcí Žitného ostrova po tom, čo v máji im bolo doručené Okresným úradom v Dunajskej Strede oznámenie o začatí konania vo veci zámeru schválenia vyššie uvedeného dokumentu. Na podnet primátora nášho mesta Csabu Orosza bola sformulovaná a podaná deklarácia, v ktorej sa dožadovali nápravy.
Cieľom včerajšieho stretnutia bolo odstránenie nedostatkov dokumentu. Predstavitelia samospráv Šamorína, Veľkej Paky, Hviezdoslavova a Vojky nad Dunajom opäť namietli, že spracovateľ dokumentu pri stanovení vplyvov vodného diela Gabčíkovo na ekológiu krajiny počítal iba s pozitívnymi vplyvmi a nezohľadnil jeho negatívne stresové faktory, nezaoberá sa problematikou nelegálnych skládok odpadov, je príliš všeobecný, miestami obsahuje nereálne výroky a neposkytuje samosprávam vhodné zázemie pre zachovanie ešte jestvujúcich prirodzených biotopov, biocentier. Vedúci pracoviska Štátnej ochrany prírody a krajiny SR (ŠOP SR) v Dunajskej Strede Ing. Gabriel Izsák podporil názory starostov a primátorov. Nový plán regionálneho územného systému ekologickej stability dunajskostredského okresu považoval v porovnaní so súčasnou situáciou za krok späť. „Mohutná zástavba a veľkoblokové poľnohospodárstvo zasiahli značnú časť územia nášho okresu. Príroda už nemá kam ustúpiť, ide o naše posledné prirodzené biotopy“, povedal.
Spracovatelia dokumentu uznali, že značná časť námietok predstaviteľov miest a obcí je opodstatnená. Prisľúbili, že všetky body štvorstrannej deklarácie iniciovanej vedením nášho mesta, ktorá obsahuje konkrétne návrhy, preskúmajú a plán RÚSES skorigujú. Písomnú odpoveď príslušného orgánu zverejníme po jej obdržaní v úplnom znení.
Ilustračný záber: slovakia.travel