Slovensko-maďarské vzťahy včera a dnes – konferencia vo Fórum inštitúte
Fórum inštitút pre výskum menšín organizoval dnes vo svojom sídle v Šamoríne vedeckú konferenciu pod názvom Slovensko-maďarské vzťahy včera a dnes. Na celodňové podujatie dostali pozvanie známy sociológovia, politológovia a historici, prednášky odzneli v nasledovných témach:
Zuzana Poláčková: Podoby slovensko-maďarského vzťahu v 20. storočí. Dynamika vývoja a konfliktné body
Simon Attila: A magyar–szlovák kapcsolatokat befolyásoló tényezők a két háború között
Juraj Martonyik: Prejavy a súvislosti etnickej identity v stredoeurópskom kontexte
Lampl Zsuzsanna: Vzťah príslušníkov maďarskej menšiny k Slovensku a k Slovákom
Michal Vašečka: Menšiny, vytváranie nepriateľa a Paranoid Government Disorder
Öllös László: Národný mier. Možnosti slovensko-maďarského zmierenia
Peter Zajac: Peripetie politických vzťahov Slovákov a Maďarov na Slovensku po roku 1989
Szarka László: Nový začiatok alebo prešľapovanie na jednom mieste? Bilaterálne riešenie národnostnej otázky v základnej zmluve
Grigorij Mesežnikov: Politické faktory slovensko-maďarských vzťahov v období demokratickej transformácie: stav, výsledky a výzvy
Petőcz Kálmán: Slovensko-maďarské vzťahy po 30 rokoch – úspech alebo nezdar? Politika a občianska spoločnosť na Slovensku.
Konferenciu otvoril Csaba Orosz, primátor mesta Šamorín, ktorý uviedol, že táto neustále aktuálna otázka je v živote nášho mesta prítomná takmer každý deň. „V našom meste Maďari a Slováci spolunažívajú pokojne, odhliadnuc od niekoľkých výnimiek. Naučili sme sa akceptovať kultúru druhého, vzájomne rešpektujeme svoje potreby. Som presvedčený o tom, že aj dnešná konferencia prispeje k objasneniu otvorených otázok našej spoločnej histórie“, dodal.