Sochy na oltári kaplnky v Mliečne boli obnovené
Vďaka dobrovoľnému darcovi sa podarilo obnoviť sochy v kaplnke v Mliečne – dvoch anjelov a Madonu s dieťaťom v životnej veľkosti. Reštaurovanie umeleckých diel sa uskutočnilo v dvoch etapách počas rokov 2022 a 2023. Práce boli ukončené v polovici decembra.
Vlani v auguste uplynulo 110 rokov od vysvätenia novopostavenej kaplnky v Mliečne šamorínskym farárom Lajosom Simonom v deň Nanebovzatia Panny Márie. Mliečno, vtedy ešte samostatná obec až do začiatku 20. storočia nemalo vlastnú cirkevnú budovu, len jednu zvonicu. Tento zvon zvolával veriacich na bohoslužby, oznamoval úmrtie, ohlasoval nebezpečenstvo a príchod sviatkov. V roku 1910 sa obyvatelia Mliečna rozhodli, že si z vlastných síl postavia kaplnku. Prostriedky sa vyzbierali v rámci verejnej zbierky. Bol to obdivuhodný akt, nakoľko v tom čase žili obyvatelia prakticky len z vlastnej produkcie a hotovosť medzi ľuďmi takmer neobiehala. Aby sa stavba o rozpočte 8500 vtedajších korún mohla realizovať, muselo byť splnených niekoľko podmienok.
Všetci za jeden povraz
K stavbe poskytol najviac prostriedkov – až 5000 korún – urbariát obce. Na valnom zhromaždení urbariátu v roku 1908 však dali jednu podmienku – kaplnka má byť postavená do piatich rokov. Ak sa tak nestane, nevyplatia sumu, ktorá bola uložená na tento účel. Zvyšných 3500 korún získali z verejnej zbierky a to za pomerne krátky čas. Zanietenosť Mliečňanov pre svoju kaplnku opisuje aj dávny príbeh, podľa ktorého mal Alajos (Alojz) Sághy mladší bojujúci na bitevnom poli vo svetovej vojne odkázať, že v prípade jeho smrti má jeho starší brat Menyhárt predať pár svojich volov a získané peniaze použiť na spoločnú vec. Ten po hrdinskej smrti svojho mladšieho brata venoval 2000 korún na stavbu mliečňanskej kaplnky a 1500 korún na vymaľovanie šamorínskeho kostola. Mal len jednu podmienku, aby bola každý rok 21. júna, v deň Alojza odslúžená svätá omša na pamiatku jeho brata. Vedenie obce následne na jar 1913 poverilo šamorínskeho architekta Imreho Németha prípravou plánov a realizáciou stavby. Kaplnka stála už po pár mesiacoch a ešte v tom istom roku dala obec doviezť nový medený zvon zo šopronskej zlievarne Frigyesa Saltenhoffera. Na zvon sa opäť poskladali obyvatelia.
Obnova po sto rokoch
Je možno iróniou osudu, ale nový zvon bol na štátne nariadenie v roku 1917 použitý na vojnové účely a predpokladá sa, že skončil v zlievarni niektorej zbrojovky. Kaplnka a Mliečno tak ostali bez zvona až do 1928, keď vdova po Alajosovi Sághyovi darovala súčasný medený zvon kaplnke a komunite. Kaplnku v tom čase zdobila socha Nanebovzatej Panny Márie z lipového dreva nad oltárom, dve sochy anjelov z lipového dreva na oltári, dve sochy anjelov zo zliatiny, obrusy na oltári, svietniky, zlatý kalich, svätenička, zvonček, sochy sv. Alojza, sv. Jozefa a sv. Floriána, socha srdca Ježiša, socha Márie s ružencom a ďalšie liturgické predmety. Sto rokov je dlhý čas, sú to tri generácie – a Mliečno za ten čas zažilo dve svetové vojny, niekoľko zmien režimu a pričlenenie k Šamorínu v roku 1977. Zub času poznačil aj kaplnku, na prelome tisícročia bola jej obnova už neodkladná. Na návrh mestského poslanca Jozef Nagya bola kaplnka v roku 1999 obnovená. Obnovu financovali samospráva, šamorínsky farský úrad, veriaci a miestni podnikatelia. V roku 2012 postavili ku kaplnke aj malú sakristiu, na sté výročie v nej boli vymenené dvere a dostala nové, jedinečné mozaikové okná. Obnova sôch na oltári nechala na seba počkať ďalších desať rokov.
Sochy ako nové
„Poslanec Jozef Nagy ma na jar 2013 oslovil s tým, že na sté výročie by radi dali znova vysvätiť kaplnku a či by som pomohol v reštaurovaní sôch na oltári a na piedestále pri stene – opísal šamorínsky darca, ktorý sa rozhodol ostať v anonymite. – Súhlasil som a po dlhom hľadaní som nadviazal kontakt so starým umeleckým stolárom z Kračian, ktorý v našom okrese obnovil už niekoľko oltárov. Prijal zadanie obnoviť aj mliečňanský oltár, kým sochy svätých pri bočných stenách kaplnky reštaurovali dvaja poslucháči posledného ročníka odboru reštaurovania na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Práce museli dokončiť do 10. augusta, preto im na obnovu ostatných sôch už nevyšiel čas. Tie sa dočkali obnovy až v roku 2022, resp. 2023. Sochy anjelov zdobiace oltár sa na svoje miesto vrátili 15. augusta 2022, kým socha Matky Božej s dieťaťom až 18. decembra 2023. Počas reštaurovania sochy na oltári bolo predmetné dielo v kaplnke dočasne nahradené banerom v životnej veľkosti z dielne mliečňanskej firmy Wanted Design. Sochy z lipového dreva reštaurovala medzinárodne uznávaná reštaurátorská manželská dvojica s použitím najmodernejších technológií. Zo sôch odstránili takmer 1 cm hrubú vrstvu náteru, následne ich pokryli plátmi dymovej fólie s obsahom 23,5-karátového zlata. Na svoje pôvodné miesto sa vrátili ako nové.
„Som veriaci katolík, preto považujem zachovanie sakrálnych stavieb a ich príslušenstva pre budúce generácie za moje poslanie. Toto ma motivuje” – vyhlásil veľkorysý darca.
Foto: Mátyás Szinghoffer
Článok vyšiel v mesačníku Šamorín a okolie, vydanie č. 1/2024.