Spomienka na šamorínske obete holokaustu
80. výročie odvlečenia šamorínskych Židov do koncentračných táborov si dnes, 16. júna pripomenuli obyvatelia nášho mesta, zástupcovia samosprávy, hostia z USA a Izraela a študenti gymnázií pri pamätníku obetí holokaustu na Hlavnej ulici.
Prítomných privítala poslankyňa mestského zastupiteľstva Évi Pálinkás, následne sa im prihovoril zástupca primátora Gábor Veres.
„Keď spomíname na obete holokaustu, máme myslieť aj na tých najbezbrannejších a najnevinnejších. Tie nespočetné vyhorené kahance, vyhasnuté životy. A veľa-veľa predčasne dospievajúcich, osirelých detí podobných Elli Friedmannovej. Spomeňme si na všetky šamorínske obete, ktorých totožnosť sa zachovala v mestskej matrike. Nezabudnime na ne, strážme si ich pamiatku“, povedal.
Gertrúd Kulacs Kiss spomínala na židovských lekárov Jenőa Wolfa a Júliu Tauber, ktorí ho napriek zákazu vykonávať lekársku prax v roku 1944 prijali a ošetrili, keď bola zranená.
„Neriešili, či môžu prijať pacienta alebo nie, videli len deväťročné dieťa, ktoré potrebovalo pomoc. Žiarivým príkladom ukázali, čo znamená byť a zostať človekom za všetkých okolností“, uviedla.
Po jej slovách študenti gymnázií v Šamoríne prečítali mená niekdajších židovských obyvateľov deportovaných z nášho mesta. Následne sa slova ujal generál Hanan Geffen z Izraela.
„Tu som sa narodil a mojím materinským jazykom je maďarčina, hoci sa mi ňou čoraz ťažšie hovorí. Ďakujem vám za nepretržité úsilie zhromažďovať a dokumentovať príbeh židovskej komunity a sledovať strašný osud židovských komunít. Pomohli ste nám, druhej a tretej generácie potomkov preživších znovu sa spojiť s našimi koreňmi a históriou. Obrovská vďaka patrí Jánovi Heverovi a Marte Mezzey za ich odhodlanie skúmať a dokumentovať históriu a osudy Židov v tomto regióne“, vyslovil sa.
Podujatie bolo ukončené modlitbou a kladením kamienkov k pamätníku. Počas agape vystúpila na nádvorí Korony skupina Samaria Klezmer Band.
Foto: Mátyás Szinghoffer