Mesto Šamorín - Somorja Város
Menu

V Šamoríne je pitná voda z verejného vodovodu čistá, vhodná na konzumáciu

2018. mar. 29

Reagujúc na články súvisiace s kvalitou pitnej vody z vodovodu v Šamoríne, ktoré sa objavili v uplynulých dňoch na webových portáloch, samospráva nášho mesta požiadala o úradné stanovisko príslušné orgány. Úrad verejného zdravotníctva SR vydala nasledovnú správu:

„V súvislosti s publikovanou informáciou obyvateľky Šamorína, ktorá si dala urobiť rozbor pitnej vody vo firme ALS, pričom bol uverejnený aj protokol o skúške, Vám Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky zasiela nasledovné stanovisko:
Podľa predloženého rozboru bolo analýzou stanovených 95 pesticídnych látok a ich metabolitov a  celková suma pesticídov a ich metabolitov. Z celkového počtu 95 látok bola detekovaná prítomnosť 5 látok, z ktorých bol 1 pesticíd a 4 metabolity pesticídov.
Z protokolu, ktorý bol dňa 27. 3. 2018 doručený poštou aj na Úrad verejného zdravotníctva SR vyplýva, že nejde o akreditovaný odber a odber si vykonal zákazník sám.
Z hľadiska požiadaviek na pitnú vodu (podľa vyhlášky MZ SR č. 247/2017 Z. z.), nebola prekročená limitná hodnota (0,1 μg/l) pre žiaden z vyšetrených pesticídov ani  limitná hodnota (0,5 μg/l) pre sumu pesticídov.
V rámci analýzy boli stanovené aj mnohé metabolity pesticídov. Koncentráciu 0,1 μg/l prekročil iba jeden metabolit (chloridazón-desfenyl), ktorý sa však považuje za nerelevantný t. j. neuplatňuje sa naňho limitná hodnota 0,1 μg/l ako pre relevantný metabolit.
V tejto súvislosti je potrebné zdôrazniť, že dodávateľ pitnej vody je povinný vyšetrovať tie pesticídy, ktoré v danej oblasti prichádzajú do úvahy. Metabolity chloridazónu nepatria ani na základe dlhodobého monitorovania podzemných vôd v SR k vytipovaným metabolitom pesticídov.
Spoločnosť ALS Slovakia s. r. o. je akreditovaným laboratóriom pre stanovenie veľkého rozsahu pesticídov a ich metabolitov, pri odbere vzorky na analýzu pesticídov však musia byť dodržané určité podmienky, ustanovené technickými normami (ako je spôsob odberu, typ fľaše, spôsob a čas dopravy do laboratória), ktoré zaistia, že výsledky je možno považovať za relevatné.
Úrad verejného zdravotníctva SR už vo veci komunikoval aj s vodárenskou spoločnosťou aj s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva so sídlom v Dunajskej Strede.
V súčasnosti nie je potrebné prijímať z hľadiska ochrany zdravia na základe týchto výsledkov žiadne opatrenia vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti.
Zároveň upozorňujeme, že nie je možné prijímať opatrenia na ochranu zdravia (napr. zákaz alebo obmedzenie používania pitnej vody) na základe výsledkov laboratórneho rozboru vzorky, ktorý negarantuje pôvod analyzovanej vzorky.
Situácia s výskytom pesticídov v regióne je naďalej orgánmi verejného zdravotníctva monitorovaná.“

Zdroj: komunikačný referát Úradu verejného zdravotníctva SR

Skip to content