Mesto Šamorín - Somorja Város
Menu

Komu patrí futbalový klub ŠTK Šamorín?

13. okt 2017.

V septembri sa udiali v Pomlé veľké zmeny. FC ŠTK 1914 Šamorín sa premenoval na FC STK Fluminense Šamorín, klub má nové logo. Podrobnosti k projektu nám prezradil Norbert Csutora, člen dozornej rady bielo-modrých.

Patrí už šamorínsky klub Brazílčanom?

– Nie, spolupráca medzi ŠTK Šamorín a Fluminense beží  na základe podpísanej zmluvy. Akcionárska štruktúra zostala nezmenená.

Môžete prezradiť aj podrobnosti?

– V septembri došlo k podpisu zmluvy medzi ŠTK Šamorín a Fluminense, ktorý hovorí o desaťročnej spolupráci. Doteraz sme mali dvakrát podpísanú dohodu na rok. Po dlhých rokovaniach sme dospeli k dohode, na svete je dohoda na desať rokov.

Hlavné body dohody?

– Je to sedemnásťstranová zmluva, ktorá obsahuje všetky potrebné záležitosti. Áčko je v plnej kompetencii brazílskej strany, ktorá ju kompletne financuje.

Aký je súčasný rozpočet A-tímu?

– Minulý rok to bolo okolo 550-tisíc eur. Teraz je to mierne zvýšené, keďže výrazne sa zvýšili náklady na cestovanie.

Kto financuje mládež?

– Slovenská strana, čiže občianske združenie ŠTK Šamorín za pomoci mesta, členov klubu a sponzorov.

Koľko peňazí potrebuje na viac ako desať mládežníckych tímov?

– Okolo 120-tisíc eur.

Vráťme sa k áčku. Klub má nové logo.

– Jeden z bodov spomínanej dohody je aj o zmene loga. A vsunutí názvu Fluminense nielen do loga, ale aj do názvu klubu. Čo sa týka loga, veľmi dlho sme ho riešili. Robili sme na tom veľmi citlivo. Zostali naše modro-biele farby, pribudla aj trikolóra Fluminense. Nové logo vyjadruje spojenie dvoch klubov, citlivo obsahuje prvky aj brazílskeho klubu pri zachovaní dominancie STK a bielo-modrých farieb.

Prečo sa objavilo v názve klubu Fluminense?

– Fluminense vnímame ako silný a vo svete futbalu známy klub. Vsunutie Fluminense do názvu klubu berieme ako vyjadrenie spojenectva STK a Fluminense v tomto projekte. Hodnotíme to ako pozitívnu vec pre náš projekt, pre náš klub.

Poďme k aktuálnym výsledkom, ktoré nie sú najlepšie, mužstvo malo aj sériu šiestich prehier za sebou…

– Samozrejme, nikoho to netešilo. Treba povedať aj to, že okrem pohárového duelu v Borčiciach, sme prehrali o jeden, maximálne dva góly. Od zápasu proti béčku Podbrezovej sa nám herne darí a postupne prichádzajú aj výsledky.  Verím, že takto to bude aj ďalej.

Tréner Mika Lönnström ako tréner je priamo zodpovedný za neúspešné výsledky. Neuvažovali ste o jeho odvolaní?

– Vždy si povieme na rovinu všetky nedostatky a problémy v klube. Fanúšik si musí uvedomiť, že konečné rozhodnutie a zodpovednosť je na brazílskej strane.

Prečo nie sú v kádri odchovanci klubu?

– Je to veľmi komplikované… Naša 19-ka hrá III. ligu, a odtiaľ je veľmi zložité sa dostať do II. ligy dospelých. Je to veľký skok. Šancu vždy dávame dorastencom, musia ju ale prijať a tvrdo na sebe pracovať. Cieľ je hrať vyššiu súťaž  s dorastencami tak, aby prechod bol jednoduchší.

A čo hráči zo širšieho okolia? Lokálpatriotizmus je veľmi dôležitý…

– Verte mi, snažíme sa o to, aby v tíme bolo čo najviac takých hráčov, je to priorita. Okrem ,,strarých” Šamorínčanov máme v tíme Pixiho (Marič-Bjekič), Dávida Ozogánya,  Csabu Králika a aj Romana Sablera. Mali sme na lane viacerých hráčov z okolia.

V lete najviac rezonoval odchod miláčika publika, veľkého srdciara Zoltána Ágha. Nedalo sa ho udržať?

– Mňa osobne mrzí jeho odchod, ale po profesionálnej stránke je to pre hráča posun. Zoliho oslovili z druhej maďarskej ligy, kde, ako je známe, sú podstatne lepšie podmienky ako na Slovensku. Podali sme si ako priatelia ruky, a poprial som mu veľa športových úspechov.