Mesto Šamorín - Somorja Város
Menu

Úspechy manželov Mezzeiovcov v tradičnej lukostreľbe

10. aug 2017.

Hoci domáce médiá a obecenstvo jej venujú oveľa menej pozornosti, ako masovým športom, tradičná lukostreľba aj v našich končinách prežíva renesanciu. Šamorínčania Peter Mezzei a Monika Mezzeiová dosahujú v tejto športovej disciplíne dobré výsledky aj v medzinárodnom meradle.

Peter Mezzei, prezívaný aj Meske, si kúpil svoj prvý luk pred tromi rokmi. Hneď sa pustil do tvrdého tréningu – a keďže šport bol stále jeho koníčkom (pred rokmi sa venoval aj zápaseniu a bodybuildingu), úspech nedal na seba dlho čakať. Hneď na svojich prvých pretekoch v streľbe na 3D terče dosiahol dobré výsledky, hoci omylom sa zaregistroval do nesprávnej kategórie. Neskôr, keď účasť na pretekoch sa stala pre manželský pár bežnou koncotýždňovou záležitosťou, sa výsledky razantne zlepšili. Stal sa členom Slovenskej lukostreleckej asociácie, čo mu umožnilo účasť na medzinárodných a republikových pretekoch; takto sa dopracoval k tomu, že v roku 2015 vyhral Veľkú cenu Rakúska.
Monika Mezzeiová sa začala venovať aktívnemu tréningu v apríli tohto roka, pričom tvrdí, že „mentálne“ je lukostrelkyňou už niekoľko rokov, nakoľko všetky tie preteky a „gulášovky“, ktorých sa zúčastnila po boku svojho manžela, boli pre ňu výbornou prípravou. „Môj manžel je zároveň i mojim trénerom – hovorí –, pred pretekmi trénujeme každý deň, ináč týždenne dvakrát. Behom jedného tréningu vystrelím približne stopäťdesiat šípov.“
V júni tohto roka manželia Mezzeiovci ako členovia skupiny tradičnej lukostreľby Čierny sokol z Marcelovej sa zúčastnili tradičného festivalu Dedičstvo nomádskych civilizácií (The Heritage of nomad civilization) v Kazachstane. Organizátori festivalu sa postarali o nemalé prekvapenie, nakoľko účastníkom „na mieste činu“ oznámili, že rušia kategóriu mužov a žien a všetci budú pretekať v rámci tej istej kategórie. Petra Mezzeiho dokázal poraziť len jediný lukostrelec z Kirgizska, na prestížnych pretekoch tak získal striebornú medailu.
Monika a Peter samozrejme nemohli chýbať ani na Medzinárodných majstrovstvách Poľska v tradičnej lukostreľbe (Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Łucznictwie Tradycyjnym 2017), ktoré sa konali 4.-6. augusta 2017 na zámku v Golub-Dobrzyńi. Kým Monika v silnej medzinárodnej konkurencii obsadila 4. miesto v kategórii žien, Peter získal v kategórii mužov 12. miesto. Manželovia tvrdia: tradičná lukostreľba pre nich nie je len o športe a výsledkoch, ale je to predovšetkým životným štýlom.

Foto: zolotukhin.kz
Fotogaléria: Facebook