Mesto Šamorín - Somorja Város
Menu

Prichádza tretí ročník súťaže Márie Hollósyovej vo vyšívaní

2019. sep. 09

Občianske združenie Cziffer vyhlasuje v poradí už 3. ročník súťaže Márie Hollósyovej vo vyšívaní. Kategória tohtoročnej súťaže sú:
výšivka na tému Mám svoje mesto rád
výšivka na odeve
výšivka na interiérovej textílii
detská výšivka do 16 rokov
výšivka Z truhlice mojich predkov.
Každý súťažiaci môže prihlásiť len jednu prácu v jednej kategórii. Maximálny počet výšiviek prihlásených do súťaže je 5 výšiviek na jedného súťažiaceho. Porota vyhodnotí prihlásené diela na základe nasledovných kritérií: náročnosť práce, dokonalosť prevedenia, originalita témy a farebnosť.
Mimo súťaže je možné registrovať sa na výstavu a na módnu prehliadku; všetky uvedené podujatia sa uskutočnia 9. novembra 2019 v Dome kultúry Cífer.

Elektronická registrácia výšiviek do súťaže a/alebo na výstavu je možná do 7. novembra 2019, do 23:59 hod.

Registrácia do súťaže, na výstavu a módnu prehliadku je otvorená na linkoch nižšie:
Súťaž
Výstava
Módna prehliadka
Pravidlá

OZ Cziffer sa rozhodol pomenovať súťaž po výšivkárke Márii Hollósy. Zručnú ženu, ktorá v Cíferi viedla výšivkársku školu, objavila grófka Charlotta Zichy. Zapáčili sa jej vyšívané bábiky, vystavené na pošte, a poslala ich cisárovnej Sisi.
Už v roku 1892 pôsobila v Cíferi prvá škola vyšívania a kreslenia, tzv. Rajziškola. Dala základ Spolku pre domácu výrobu Izabella, ktorý založila arcikňažná Izabella Habsburská v roku 1895, jeho súčasťou bolo viacero výšivkárskych dielní v oblasti Trnavy – Cífer, Zavar, Budmerice, Dolný Lopašov.
Vyšívalo sa na objednávku pre aristokraciu, liturgické textílie, ornáty, zástavy. Na jednej výšivke často pracovalo viacej žien preto, že boli špecializované na rôzne techniky. V roku 1896 bola Hollósy vyznamenaná ministrom obchodu striebornou medailou za práce vystavené na Milenárnej výstave v Budapešti.
Úspech výšiviek z jej dielne vyvrcholil na svetovej výstave v Paríži v roku 1900, keď spolok pod jej vedením získal najvyššie ocenenie a ona osobne dostala striebornú medailu ako spoluúčastníčka.
Výšivky z jej dielne slávili úspechy v Paríži, USA, Miláne, Liége, Petrohrade, Londýne, Ríme. K 1100. výročiu narodenia sv. Cyrila a Metoda uspela Hollósy v súťaži a vyšívala sa zástava slovenská koruhva ako dar pre baziliku vo Velehrade.

Zdroj: cifer.sk, trnava.sk, mytrnava.sme.sk
Ilustračný záber: mytrnava.sme.sk

Skip to content