Mesto Šamorín - Somorja Város
Menu

Dnes odštartuje druhý ročník Samaria Jazz Festivalu!

2019. júl. 26

Druhý ročník Samaria Jazz Festivalu v réžii Mozi Clubu a Jazz Clubu DS odštartuje dnes večer, o 16:00 hod. v priestoroch Mozi. Počas dvojdňového podujatia zavítajú do nášho mesta poprední predstavitelia jazzovej scény Strednej Európy.

V piatok, 26. júla 2019 o 18:00
bude tento sviatok jazzovej muziky zahájený koncertom domácej formácie Samaria Klezmer Kapelye (SK), ktorú založil v Šamoríne koncom roka 2017 amatérsky klarinetista Ľubomír Kompauer. Spoluzakladateľmi boli akordeonista Peter Ozvald a bubeník Juraj Varsányi. V roku 2018 sa k skupine pridala výborná huslistka Ildiko Varsányi. Inšpiráciou pre jej založenie boli koncerty svetoznámeho argentínskeho klarinetistu Gioru Feidmana a do značnej miery aj koncerty populárneho Pressburger Klezmer Bandu z Bratislavy, najmä ich vystúpenie v šamorínskej synagóge. Bohatý kultúrny a hudobný život v Šamoríne a na Žitnom ostrove sa snažia doplniť o hudobný štýl svetskej židovskej hudby pôvodom z východnej Európy (z Bessarábie – dnešné Moldavsko, Ukrajina a Rumunsko). Repertoár skupiny tvoria najmä tradičné klezmerové skladby. Koncert podčiarkuje známu myšlienku, že hudba je jazyk, ktorému azda každý od narodenia rozumie a prispieva k porozumeniu medzi všetkými národmi, etnikami a náboženstvami.

Ako druhý vystúpi dnes Farkas Zsolt Quartet (SK/HU). Trio Zsolta Farkasa funguje už päť rokov. Na repertoári majú hlavne americké jazzové štandardy ale je im blízka aj vážna hudba. Veľký dôraz kladú na improvizáciu, čo je vlastne základom jazzovej hudby. Vystupovali na viacerých zahraničných festivaloch, tento rok v januári vyhrali hlavnú cenu slovenskej súťaže Jazz Starts Up a úspešne debutovali aj na Jazz Showcase v Budapešti. So saxofonistom Sándorom Soso Lakatosom začali spolupracovať pred rokom, ich spoločná formácia sa nám predstaví dnes.

Inovatívna šesťčlenná kapela Swing à la Django (HU) je etablovaným členom maďarskej aj zahraničnej hudobnej scény. Vytvorili špeciálnu zmes hudobných štýlov, v ktorej nájdete harmónie maďarskej autentickej hudby, francúzskeho manouche swingu a šansónu, tanga a jazzu, ktorých výsledkom je tento jedinečný štýl, ktorý nazývajú django swing. Ich koncerty siahajú späť ku koreňom. Najväčšou ich inšpiráciou je belgický gipsy-jazz gitarista Django Reinhardt, v ktorého šľapajach kráčajúc sa snažia pripomínať atmosféru 30. a 40. rokov.

V sobotu, 27. júla 2019
ako prvý vystúpi o 18:00 hod. na pódium The Coquette Jazz Band (AT), ktoré je novým pozoruhodným fenoménom z jazzového sveta vo Viedni. Vystupovali na viacerých európskych festivaloch, ako Jazzland vo Viedni alebo Jazz Capital Festival v Kecskeméte. Repertoár plný obľúbených swingových melódií si rýchlo podmaní aj úplných nováčikov. Band hrá najmä tanečnú swingovú hudbu 30. rokov 20. storočia a dixieland. Započujete velikánov ako Fats Waller, John Kirby, Bix Beiderbecke alebo Duke Ellington. Hudobníci si však radi zakoketujú aj s vlastnými aranžmánmi.

Pocsai Kriszta & Bágyi Balázs New Quartet (HU) prichádzajú s novým albumom a programo The Jerome Kern Songbook, o ktorom hovoria: „Pokračovaním našej úspešnej spolupráce na albume Tribute to Ella sme vytvorili nový materiál z prác veľkého amerického skladateľa Jeroma Kerna. Kern bol popri bratoch Gershwinovcoch extrémne produktívnym a populárnym skladateľom tej éry a my radi hráme aj jeho piesne“.

Séria podujatí Random Szerda pod vedením trubkára Lőrinca Barabása (HU) predstavuje príležitostné formácie významných predstaviteľov budapeštianskej hiphop-jazzovej scény. Diváci na každom koncerte môžu prežívať neopakovateľné chvíle zrodenia inštrumentálnej fusion music. Séria založená na princípoch jamovania rýchlo dobila publikum otvorené na improvizovanú hudbu.

Vstupné: dvojdňová vstupenka 15 € (seniori 12 €), denná vstupenka 10 € (seniori 8 €).
Počas festivalu si diváci môžu pozrieť diela výtvarníka Bélu Ferdicsa s názvom „Égi rajzolatok – Nebeské čarbanice“.
Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, Fond na podporu kultúry národnostných menšín. Realizované s finančným príspevkom Mesta Šamorín.

Zdroj a foto: facebookovská stránka Samaria Jazz Festival

Skip to content