Mesto Šamorín - Somorja Város
Menu

Dôležité je správne dýchanie

2020. apr. 03

Fyzioterapeutka Betka Víghová začala pre našich čitateľov seriál. Včera nám zdôrazňovala dôležitosť pohybu počas karantény. Dnes bude informovať o správnom dýchaní.

COVID-19 je vírus, ktorý napadá hlavne dýchacie ústrojenstvo a páve preto musíme rozvíjať a zlepšovať svoje dýchanie. A to môžeme urobiť aj v sede na stoličke. J

Musíme si uvedomiť, že naše dýchanie ovplyvňuje aj stres, keď sme vystrašení, alebo keď sme v neistote. Vtedy sú naše svaly stiahnuté, ramená máme skoro pri uchu, máme rýchle a plytké dýchanie a stáva sa, že aj zadržujeme dych, čím zhoršujeme prívod kyslíka do pľúc a tým aj do celého tela. Kým nás nič nebolí, nemáme žiadne ťažkosti si to ani neuvedomujeme. Čím sme starší, tým máme viac zlozvykov, ako zlé a ochabnuté držanie tela, čo tiež zhoršuje pľúcnu ventiláciu.

Prinášame pre Vás pár jednoduchých cvičení na doma:

– Sadnite si na stoličku, ale neoprite sa o operadlo, skúste sa vystrieť. Vytiahnite si 10 krát ramená k uchu.

– Potom si zdvihnite desaťkrát ruky nad hlavu, akoby ste si chceli tlesknúť nad hlavou. Ruky sú dole, otočte sa doprava pozrite sa za seba, potom naspäť a potom doľava, tiež si to zopakujte desaťkrát.

– Prejdeme k dýchaniu, budeme nadychovať aj vydychovať nosom. Nádych aj výdych má byť pomalý a veľmi tichý. Nadychujeme nosom, kým si narátam do päť a vydychujeme tiež kým si narátame do päť . Možno vám so začiatku to nepôjde na päť, tak to skúste na tri, potom na štyri a až potom na päť. Sadnite si pred zrkadlo a sledujte si kľúčne kosti a hruď. Ani jeden, ani druhý sa vám nesmie pohnúť smerom hore k brade. Dopredu áno ale hore nie.

Treba to trénovať čím viac tým lepšie. Najprv v sede na stoličke, potom si skúsiť uvedomovať aj počas každodenných aktivít. Na pár minút prerušiť prácu, správne dýchať a potom pokračovať ďalej.

Je veľmi dôležité, aby sme zostali aktívny a podľa našich možností a schopností sa denne pohybovali. Pravidelný pohyb okrem iných benefitov nám zabezpečí pravidelný príliv endorfínov (hormóny šťastia) aj seratonínu, ktorý majú protizápalový analgetický účinok a minimalizujú škodlivý vplyv hormóny stresu (kortizol). Budeme sa cítiť lepšie vo svojej koži, budeme mať dobrý pocit z toho, že sme niečo urobili pre seba, zvyšuje nám to sebaistotu a sebavedomie.

Pravidelné , hlboké a kľudné dýchanie nám navodzuje aj stav a pocit kľudu. Je to účinná technika, keď sme v strese, máme úzkostlivé stavy alebo sme nervózni. Desať-pätnásť minút takého pokojného, pomalého dýchania nám zabezpečí pokojnú myseľ. Toto je základ aj meditácie.

 

Skip to content