Mesto Šamorín - Somorja Város
Menu

János Méry podal petíciu v Bruseli

2018. feb. 08

Koncom januára podal János Méry, člen mestského zastupiteľstva v Šamoríne petíciu v Bruseli, v ktorej dožaduje elimináciu rozdielu v kvalite potravín a iných výrobkov dostupných na trhoch západných a východných členských štátov Európskej únie. Ako Méry uviedol: petícia sa dostala pred Európsky parlament skôr, než sa s problémom začali zaoberať najvyšší predstavitelia krajín V4. Podľa člena nášho mestského zastupiteľstva odlišnosť kvality potravín a iných výrobkov svedčí o tom, že členské štáty, ktoré sa pripojili k Európskej únii po roku 2004, sú diskriminované zo strany multinacionálnych spoločností, čo v súčasnej EÚ nie je prípustné. Podľa Méryho existujú firmy, ktoré tie isté produkty v odlišných krajinách EÚ vyrábajú inou technológiou, z iných surovín a v inom zložení, čo je príčinou zhoršenej kvality. Keďže túto praktiku používajú zámerne, popri svojom obrovskom profite získajú ďalšie extra príjmy, pričom úmyselne zavádzajú spotrebiteľov krajín, ktoré sa stali členmi spoločenstva po roku 2004.
Členom delegácie, ktorá vycestovala do Bruselu na pozvanie Pála Csákyho, poslanca EP, bol aj Örs Orosz, ktorý podal petíciu ohľadne skládky nebezpečných chemikálií vo Vrakuni (Bratislava). Poukázal na to, že vláda SR by mala podniknúť konkrétne kroky na sanáciu tejto skládky, ktorá hrozí ekologickou katastrofou s dopadom na celú Strednú Európu.
Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná začiatkom tohto mesiaca v televíznej relácii „V politike“ vysielanej na TA3 prehlásila, že Slovenská republika podporuje iniciatívu eurokomisárky pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věry Jourovej na zaradenie dvojakej kvality potravín medzi nekalé obchodné praktiky. „Slovenskí spotrebitelia, rovnako ako spotrebitelia v ďalších krajinách EÚ majú právo na rovnakú kvalitu potravín predávaných pod rovnakou značkou. Nadnárodné firmy musia v rámci EÚ dodržiavať deklarovanú kvalitu a nesmú dodávať na trhy niektorých členských krajín výrobky nižšej kvality“ – povedala Matečná. Na testovanie potravín podľa nej poskytla Európska komisia finančné prostriedky. Doterajšie testovania na Slovensku potvrdili, že až polovica potravín na domácom trhu má inú kvalitu, ako tie isté produkty predávané v západnej časti EÚ. Tento problém pretrváva až v tretine členských krajín Európskej únie.

Zdroj: felvidek.ma, TASR

Skip to content